| dah a întrebat:

Daca cineva posteaza un video pe Youtube cu fata ta fara aprobare si daca dai report se va intampla ceva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

IMEDIAT ce constati aceasta situatie incerci sa-l contactezi pe cel care a postat videoul, somandu-l sa-ti stearga fata ta de pe inregistrare, sa nu poti fi recunoscut de nici o persoana sau sa stearga videoul!
Ii indici exact minutul si secunda unde apari tu, respectiv si care esti din grupul de persoane.
Dai termen de 72 ore.

Copia acestei somatii (preferabil trimis cu text identic atat pe contul de gmail, cat si pe alte cai postatorului) precum si eventualele raspunsuri negative le pastrezi bine, ca proba!

Daca in termenul de 72 ore individul nu se conformeaza, trimiti report la Google, aratand situatia si indicand si lor care persoana esti si unde pe filmare. Poate iti vor cere si o copie de act de identitate pentru confirmare.
Este indicat sa mai gasesti inca cateva persoane apropiate tie care sa trimita de asemenea report la Youtube.

Daca in urmatoarele 3 zile videoul nu a fost modificat sau sters, atunci poti apela la cai legale (politie, parchet, etc.).

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Denisa80 a răspuns bine și merită fundă.
Metoda cea mai bună este să contactezi persoana care a încărcat videoclipul și să îl șteargă sau să nu se vadă fața ta.
Dacă nu vrea să te asculte, aplici metoda lui Denisa80.
Dacă nici așa nu merge, atunci vorbești cu un avocat și dai userul in judecată.

| Denisa80 a răspuns:

Pai daca aduni mai multe reporturi poate ai putea sa scoti acel video de pe yt

| dah explică:

Dar daca esti minor poti sa reclami la politie pentru asta?