| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca cineva iti afla parola de youtube(google account)si posteaza public pe canalul tau de youtube video cu minore facand sex? Care va fi cel luat la raspundere si va face puscarie, creatorul contului(care n-are nici o vina) sau hotul de cont?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi cercetat pentru infractiunea de por..grafie infantila, conform Codului penal, citez:
"ART.374.Por..grafia infantilă
  (1) Producerea, deţinerea în vederea expunerii sau distribuirii, achiziţionarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale por..grafice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
  (2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (3) Accesarea, fără drept, de materiale por..grafice cu minori, prin  intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (4) Prin materiale por..grafice cu minori se înţelege orice material care prezintă un minor având un comportament sexual explicit sau care, deşi nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament.
(5) Tentativa se pedepseşte."
Din cercetarea penala se va vedea ca acel continut nu a fost postat de pe calculatorul tau si se va descoperi de unde a fost postat, asa ca tu nu vei avea de suferit si, poate, va fi descoperit cel vinovat.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu cunosc conditiile pentru cont, dar nu cred ca poti pati ceva daca nu l-ai confirmat, ar fi ca inexistent.
Ar fi o prea mare coincidenta ca o alta persoana sa faca o adresa identica cu a ta.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Puscarie? E mult pana acolo.

Youtube nu e un site pentru adulti! Nu poti sa pui acolo chiar ce vrei tu(sunt unele clipuri care prezinta si scene de sex, dar nu le poti vedea daca n-ai cont si sunt de obicei documentare sau chestii mai normale).

Un astfel de clip nu sta prea mult pe site(daca-i public, daca-i privat sau nelistat sta mult si bine) si nu prea il vede lumea.

Iti dai seama ca cel care a spart parola e tras la raspundere, se face o ancheta, nu vin mascatii la 6 dimineata si te ridica din senin!

Si de unde isi pot da seama din niste poze ca-s minore? Ca doar nu-s d-alea de 12 ani sau sunt?

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, puscarie? Eu stiu ca doar se sterge acel videoclip.
Daca nu om pe bicicleta care merge pe langa autostrada este beat si cade si un sofer il calca atunci este vina soferului pana nu se contesta faptul ca de fapt este vina biciclistului ca el era beat.
O zi placuta!