| violeta777 a întrebat:

Daca contractul de inchiriere are specificat urmatoarea clauza:"Incetarea contractului inainte de termenul final din dorinta clientului duce la:a. pierderea garantiilor depuse; b.incasarea de drept de catre proprietar a chiriei datorate de chiriasi pentru contractul integral." In acest caz cum poate inceta contractul inainte de termen fara ca proprietarul sa ma oblige la plata chiriei pentru contractul integral. Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Pe contract trebuie sa fie specificat pentru cat timp inchiriezi spatiul. In momentul in care inchiriezi se da o garantie (care de fapt se ia pentru stricaciuni daca survin dupa incetarea contractului ) proprietarului, iar daca parasesti spatiul fara sa anunti cu cel putin 3 luni inainte de parasirea spatiului, garantia nu se mai returneaza. Daca pleci la incetarea contractului si nu ai stricat nimic si este asa cum ti s-a predat spatiul, garantia trebuie returnata celui care a preluat. De obicei atunci cand se inchiriaza ceva ar trebui sa existe un contract de predare primire(inventariere)cu tot si in ce stare este in spatiul respectiv. Pana si intrerupatoarele ar trebui numarate si notat in ce stare s-au primit ca sa nu existe discutii dupa.

3 răspunsuri:
| mariusres a răspuns:

Clauza b e ilegala. contractul de inchiriere e un contract cu executare succesiva. tu daca parasesti locuinta inainte de termenul stipulat in contract proprietarul nu te poate obliga sa ii platesti echivalentul contractului executat integral. asta ar insemna sa platesti ceva de care nu ai beneficiat, iar proprietarul sa se imbogateasca fara justa cauza.garantiile le pierzi conform contractului...sorry.tu ai semnat happy. deci... tu daca renunti la a-i mai plati, el nu are ce sa-ti faca in instanta pentru ca nu poate cere bani in avans pentru ceea ce nu a prestat inca, clauza e nula absolut. tipul s-a crezut smecher crezand ca daca scrie ca incasarea are loc "de drept" s-o scos.happy. da-i pace, plateste exact cat ai stat acolo si pleaca linistita. repet, garantia o pierzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general se pierd garantiile, dar daca proprietarul e un om dragut se poate ajunge la o intelegere, ori cauti alt chirias sa vina in locul tau, ori lasi doar un procentaj mic din garantie sau nimic, depinde de cat de amabil e proprietarul.in cazul in care vrei sa cauti un chirias cauta un prieten care are agentie inmobiliara iti va fi mai usor si il gasesc mai repede, succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care ajungi la o intelegere cu proprietarul nu uita ca trebuie sa semneze in favoarea ta, altfel te poate santaja pana ramane cu garantia