| MarisRadu91 a întrebat:

Daca discuti cu un avocat in legatura cu o infractiune cominsa de tine, te poate denunta avocatul la politie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca l-ai angajat atunci nu te poate denunta, este legat de secretul profesional si de confidentialitatea relatiei avocat-client.
Pe langa faptul ca incalcarea secretului profesional, in cazul avocatului, constituie o abatere disciplinara grava, putand duce la excluderea din barou, fapta constituie si o infractiune prevazuta de Codul penal, citez:
"ART.227. Divulgarea secretului profesional
  (1) Divulgarea, fără drept, a unor date sau informaţii privind viaţa privată a unei persoane, de natură să aducă un prejudiciu unei persoane, de către acela care a luat cunoştinţă despre acestea în virtutea profesiei ori funcţiei şi care are obligaţia păstrării confidenţialităţii cu privire la aceste date, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| JohnnyBi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Inclusiv pentru infractiunile prevăzute în art. 174, 175, 176, 211, 212, 2151, 217 alin. 2-4, art. 218 alin. 1 şi art. 276 alin. 3? mentionate la nedenuntarea unor infractiuni?

| Ioandelasal a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ai citat din Codul penal din 1968, republicat in 1997. In prezent este in vigoare Codul penal din 2009, cu md. si compl. ulterioare si exista prevazute 2 infractiuni de nedenuntare.
Si in aceste cazuri exista obligativitatea pastrarii secretului profesionala in relatia avocat-client.

suntserios
| suntserios a răspuns:

El e obligat sa taca din gura respectand confidentialitatea client - avocat (asta daca esti clientul lui)

| Winchester308 a răspuns:

N-are voie dar de putut poate ca nu-i leaga nimeni gura(sau da?).
Totusi, nu cred ca-si *** el cariera ca ai facut tu ceva grav.

| Lindoro a răspuns:

Daca esti clientul lui, tot ce vorbiti ramane confidential.Cu toate astea, eu nu as avea incredere sa spun cuiva vreun secret urat de-al meu.