| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa mi raspunda doar cine a mai intampinat problema asta si stie sigur ca asa e, nu cei ce au "auzit" doar. unui minor fara permis ii este incredintata o masina cu mult inainte sa se intample urmatorul lucru : un altul fara permis intra intr-un gard cu masina si o "avariaza" sa i spunem asa, minorul ia masina de buna voie ne silit de nimeni si o conduce pana in momentul in care este prins de politie, este gasit cu 0 21 in etilotest, dosar penal etc, proprietarul a fost dat acuzat de accident de catre cel prins la volan (proprietarul nu avea nici o vina, doar ca i-a incredintat masina astuia ) asta declara ca proprietarul a facut accidentul si ca el a venit doar sa o conduca, proprietarul cere despagubire pe daunele masinii, cine trebuie sa plateasca daunele, cel caruia i a fost incredintata masina constient ca e minor si nu are permis si o sa bea, sau cel ce a lovit o, sau pica amandoi la plata sau toti cei care au fost in masina ( daca e posibila si varianta asta sa mi spuneti ) cine trebuie sa despagubeasca masina in cazul asta, si dupa voi cam in cat timp de la hotararea judecatoreasca, ma gandesc ca judecatorul trebuie sa dea hotararea asta cine o plateste cand si cum, in ce conditii se stabileste cat trebuie sa il despagubeasca pe proprietar daca se ajunge acolo, proprietarul cere pretul sau va fi masina evaluata dupa an, uzura etc si se va spune un pret? este posibil sa nu o plateasca niciunul deoarece a incredintat o unora fara permis constient de lucrul acesta? raspundeti doar cei ce ati mai intampinat problema asta sau stiti pe cineva ca a mai intampinat o, sau stiti sigur ce se va intampla, spuneti mi toate variantele posibile in cazul asta cu despagubirea, multumesc, dau funda ( intamplarea a avut loc in sinaia acum 2 luni )

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai pus nu mai stiu cate intrebari pe cazul acesta si de fiecare data ai schimbat situatia expusa. Tiam raspuns inclusiv la o intrebare pusa in urma cu cateva minute si pe care ai sters-o imediat dupa ce am raspuns la ea.
Hotaraste-te si expune situatia reala si nu o mai schimba.
In orice caz in dosarul penal se va stabili cine este vinovat si acela va plati reparatia masinii, conform hotararii judecatoresti.

| Callxxbbas a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bro, le am sters pentru ca fiecare isi imparte parerile diferit, nu am schimbat niciodata situatia sau etc, doar am expus altfel problema, dar e aceeasi chestie, poate nu ti ai dat seama.e problema unor tovarasi si cel prins la volan e foarte stresat frate, vreau sa gasesc si eu un raspuns sa il mai calmez, cumva, sau nu, nu stiu, sa stie macar la ce sa se astepte

| Callxxbbas a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca nu se stabileste cine e vinovat si se bat 2 declaratii cap in cap, 2 spun ca nu a condus x si soferul spune ca a condus x, daca judecatorul vede ca nu se ajunge nicaieri presupun ca soferul prins la volan ia faptele si probabil vor lua toti o amenda egala sau ceva de genul, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Callxxbbas):

Tinere 2 lucruri iti spun:
-Nu sunt frate cu tine.
-Dupa aproape 40 de ani de profesie juridica stiu cum sa citesc si sa interpretez o problema juridica.
In proces se va stabili vinovatia si raspunderea fiecaruia, in functie de probele administrate. Fiecare va raspunde pentru fapta proprie si nu se imparte raspunderea in mod egal.