| Anonim12t a întrebat:

Dacă faci poza unei persoane cu acordul ei si ti se ofera bani e fapta penala?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Daca respecti anumite reguli, cum ar fi faptul ca esti pe teritoriu public, atunci NU

gandeste asa: daca ar exista asa o lege, atunci implicit nu ar mai exista libertatea presei SI nu ar mai exista paparazzi

chiar, in unele tari, chestia asta e dusa pana la un extrem ABSOLUT IMBECIL, cum dracul poate un judecator sa accepte un proces din partea unui paparazzi, cum ca vezi doamne celebritatea pe care a fotografiat-o nu are drepturi de copyright asupra unei poze cu ea insasi, luata si impotriva vointei ei angry
lume NEBUNA d'omle, NEBUNA RAU!

| mi25 a răspuns (pentru Brizbriz):

Daca este o persoana publica poti fi fotografiat pe domeniul public, daca nu, nu poti.
Un exemplu din Franta.
Un barbat a plecat de la serviciu fara aprobarea sefului mare. A fost vazut intr-un buletin de stiri si a fost concediat. Postul TV a fost obligat de instanta sa-i plateasca salariul lunar pana ii gaseste de lucru si sa-i caute un post de lucru care sa fie pe masura celui avut.
Nu poti fi fotografiat nici pe domeniul public si nici pe domeniul privat, daca nu esti persoana publica. Carcotasii au fost amendati ca au dat pe post pe o persoana care se scobea in nas in timp ce astepta la semafor. Si interiorul masinii este domeniu privat.

| Brizbriz a răspuns (pentru mi25):

Da si nu
sunt de acord cu tine cand e vorba de o persoana care nu e publica
d'aia google street view face blur peste fetele trecatorilor
insa e si nu, pentru ca reporterii filmeaza si fotografiaza in draci, pe cine au ei chef, in mod curent, si fara sa se jeneze prea tare

iar exemplul tau contine doua lucruri, care il fac nesemnificativ
1. e exceptia care confirma regula... FOARTE rar cineva castiga asa un proces, iar procesul asta e si mai exceptie, pentru ca a existat parte vatamata REAL
2. atat timp cat ORICE poza a unei persoane care nu e publica nu e pedepsita, astia o vor face in continuare fara jena

chiar am vazut la tembelizor cum un jurnalist a INCALCAT PROPRIETATEA CUIVA, si apoi, si jurnalistul si prezentatorul tunau si fulgerau, de ce ala a venit cu un drug de fier sa dea in JIGODIA DE JURNALIST care i-a incalcat proprietatea cu multa nesimtire (e greu sa te pui cu cineva care apoi poate sa urle in direct, ca vezi doamne ce abuzezi tu, cu toate ca el a incalcat legea)

| mi25 a răspuns (pentru Brizbriz):

Ai multa dreptate. Dupa cum merge justitia la noi, ajungi sa mori pana se da o sentinta. Am un proces care sa stabileasca faptul ca o parcela este in intravilan si nu extravilan cum este trecuta in titlul de proprietate de 4 ani si doar acum s-a ajuns la expertiza judiciara cadastrala.
Cat priveste intrarea pe proprietate, trebuie sa procedam cum a procedat pilotul Ivan. Nu sa-l omori, dar cu un retevei sa-i dai pe spinare. Si apoi sa urle la TV de durere.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii mai clar si spune ce fel de poza, ce varsta are persoana pozata, cine si pentru ce iti ofera bani si ce face cu poza si o sa-ti dau un raspuns concret.
Chiar vrei sa ghicim detalii esentiale pentru un raspuns concret si corect?

| darrio2007 a răspuns:

Cine ti-ar oferi bani pentru asa ceva?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine oferă bani, și pentru ce?

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| oglindasultanului a răspuns:

Cred ca e un job, si se numeste fotograf.

| mi25 a răspuns:

Pentru ce sa-ti ofere bani? Ca i-ai facut poza? Nu este in nici un fel infractiune (caz penal), decat daca iti castigi existenta din aceste lucruri - deci o faci in mod constant. Ocazional nu este considerata nici macar contraventie.

| Trixt3r a răspuns:

Te referi la drepturile de autor? Persoana careia i-ai facut poze ti-a dat acordul se le si distribui? Pozele sunt indecente?

Vrei sa vinzi pozele, sau intrebi daca faptul ca cineva te-a platit sa-i faci poze e fapta penala?

| Anonim12t explică:

Pentru nevoia ei proprie ca sa posteze pe retele sociale

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim12t):

In acest caz, daca faci doar o poza, nu este nici o fapta penala.
Daca faci multe poze, la mai multe persoane (o activitate din care obtii venituri) si o faci fara a declara veniturile, daca acestea depasesc anual 12 salarii minime, atunci savarsesti infractiunea de evaziune fiscala.