| Joker3134 a întrebat:

Dacă îi pica unui om o sticlă de bere in cap si i se intampla ceva de la etajul 3, faci puscarie, pentru atâta lucru ca iti scapa o bere?

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta faci ceva, nu de alta dar esti in culpa atata timp cat nu a fost cu intentie. Din cate stiu berea nu se bea la geam.
Daca omul moare este ucidere din culpa daca este ranit tot in culpa intri la vatamare, deci oricum ar fi greseala este a ta (normal).
Sper ca este un simplu exemplu adica nu este ceva ce s-a intamplat.
Pune-te si in locul celui care trece si este avariat, el ce vina are.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti face inchisoare, pentru ucidere din culpa sau vatamare din culpa, dupa caz, daca fapta se incadreaza la una dintre aceste infractiuni.
Daca fapta nu este infractiune te poate da in judecata pe cale civila si sa solicite daune materiale si morale.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrada1299 a răspuns:

Dacă persoana este grav rănită, dacă rămâne inconștientă sau dacă se dovedește ca a fost intenționat, poți face pușcărie sau va trebui sa plătești daunele

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Se pare ca nu intelegi nimic din raspuns.
Faptul ca ti-a cazut sticla nu este infractiune, dar daca sticla ta a nenorocit pe cineva este infractiune. Si este vinovat si cel care ti-a dat peste mana, chiar mai vinovat decat tine.

| Dismally a răspuns:

Da, poti face pana la 5 ani de inchisoare.

Răspuns utilizator avertizat
| mudokins78 a răspuns (pentru Joker3134):

Pai si daca "gen","gen"...ce dracu!? nu sti nici macar sa te exprimi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand ca, de la distanta aia, il poate omorâ, Normal ca poti sa faci puscarie, pana dovedesti tu ca ti-a scapat, si chiar daca ti-a scapat, asta tot te face vinovat, ca erai responsabil sa nu o scapi, sau sa stai cu ea pe balcon afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mai mic, stateam la 4, si aveam o vecina grasa la 1, si nu o suportam deloc.
Ba si intr-o zi scosese capu afara si se uita si ea pe geam, ii vedeam decat capul.
Aveam o tinta la scuipat pe vremea aia, 100% acurate, nu ratam nici o data.
Si m-am aliniat ca sa o nimeresc, si am scuipat.
Am bagat capu repede inauntru si am stat cred vreo 2 min.
Am bagat capu afara ffff usor, doar ochii mi se vedeau, si cand ma uit, ea se uita in sus si m-a vazutlaughing) a inceput sa zbiere si sa urle se auzea tot cartierul. laughing)
si tata s-a dus si s-a luat de ea ca de ce ma injura, si a facut-o de **** laughing
Tata m-a crezut pe mine iti dai seama. Nici pana in ziua de azi nu cred ca stie.
Eram mic si prost, nu recomand nimanui sa faca asta laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Uite, iti mai raspund la asta si am terminat, ca imi pierd dehgeaba timpul.
Am fost foarte clar, fapta constituie infractiune doar daca are urmari pentru victima. In rest, doar daca l-ai stropit sau nu are zile de ingrijire, fapta poate atrage doar raspunderea delictuala, daca te da in judecata pe cale civila.
De asemenea poate constitui contraventia prevazuta de L.61/1991, art.2, alin.(4), citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
4) aruncarea asupra unei persoane, construcţii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel, cu substanţe inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, corosive sau care murdăresc, dacă nu s-au produs vătămări ale integrităţii corporale sau sănătăţii, ori pagube materiale;"

| minrest a răspuns:

DACA esti atat de neglijent cu viata celorlalti, incat pui obiecte in echilibru instabil, punadu-le viata in pericol aiurea, atrunci du-te la puscarie linistit. Un om normal nu ii pune pe altii in pericol.

| aXy99 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ce forma de vinovatie ai tu daca altul ti-a dat peste mana?!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru aXy99):

Este culpa din neprevedere (neglijenta).

| aXy99 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu prea sunt de acord. Faptuitorul ar trebui sa nu prevada rezultatul faptei sale, desi in conditiile date trebuia si putea s-o faca. Cum ar trebui sa prevezi ca cineva va veni si iti va da peste mana?