| anonim_4396 a întrebat:

Cum e la puscarie si ce se intampla la puscarie?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Trai pe vătrai! Huzur! Ce mai!winking

Te bagi? Cazare și trei mese pe zi! Totul gratis!
laughing

| vlllaaddd a răspuns (pentru gabicoo):

Dar o sa fiu violat? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru vlllaaddd):

Depinde din care unghi privești! Ceea ce pentru unii înseamnă viol, pentru alții poate fi dragoste adevărată!winking

25 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești înschis. Găsești bloguri pe YT.

| dullcat a răspuns:

E mai frumos decat la caminele pentru studenti.

| minrest a răspuns:

La puscarie exista un sef de camera, care poate, de exemplu, sa iti dea un pat mai prost, la etaj, si nu ai ce sa ii faci. Sunt si cativa smecheri pe langa el, ciumeci, cu care nu poti si nu e produciv sa intri in conflict. Daca nu ai intrat pentru viol, pedofilie sau proxenetism, sansele sa fi violat sunt mici. Daca intri pentru viol, e invers, violul e probabil. Da, exista violuri, dar nu sunt frecvente ca in SUA. Poti trece timpul fara mari dificultati, daca ai tact, stii sa te porti si daca primesti bani regulat de acasa. Nu am fost, dar imi place sa fiu informat.

| gabicoo a răspuns (pentru minrest):

Pentru orice eventualitate! Nu? laughing

| minrest a răspuns (pentru gabicoo):

Eu ma informez in multe domenii, nu numai despre viata la inchisoare, dar, ca motiv secundar, sigur, si de asta.

| Hyperion7 a răspuns:

Devii din bărbat femeie rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puscaria te ajuta sa fii cool si bad boy. Recomand, vei face furori printre maneliste si tiktokerițe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu, ca nu am fost. Dar am citit pe internet ca țigăile ar fi banul acolo. Cu țigări cumperi de mâncare, placeri intime, ca violurile de la duș nu exista de fapt, ca pedofilii duc o viață grea în pușcărie. Iar dacă ai bani ca Borcea îți pune și covor in celulă, TV, poți ajunge și scriitor celebru. Ca la regim deschis este nasol, ca atunci când primești pachete de la rudele tale, trebuie sa împarți cu alții sau sa stai prin celulă sau sa pui pe alții în care ai încredere sa păzească pentru ca altfel se fura.

Aici exista trei categorii de deținuți : jupân, șef peste toți, bazat, un tătuțu ca în serialul Clanul.

Smecher - care probabil e garda de corp pe lângă jupăn, bazat și ăsta, dar nu mai bazat ca jupânul

Nepot - un neica nimeni care se supune la cei de mai sus. Adică spală Wc-uri, rufe, etc.

Și cică nu e bine sa înjuri deținuții de mamă și nu e deloc bine sa fii turnător ( sifonar). Dacă s-a întâmplat ceva și ai zis la gardieni, chestii de astea, ajungi sa iei bătaie zilnic.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai ține treaba cu scriitorul! Au micșorat drastic numărul de zile reduse din pedeapsă, dacă scrii o carte! Chestia asta s-a întâmplat după ce un semianalfabet ca Jiji Fecali a ajuns să fie autorul a două lucrări de istorie, de certă valoare științifică, dar pe care urangutanul nu a pus măcar o virgulă!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu contest, o fi dezavantajos regimul deschis. Dar regimul deschis e cel in care poti lucra in penitenciar sau in afara penitenciarului, fara sa fi supravegheat, el se aplica detinutilor cu pedepse de sub un an, sau detinutilor cu pedepse sub trei ani dar cu un comportament foarte bun, cuprinde si alte avantaje, e gandit in mod clar ca o usurare a pedepsei, asa ca personal nu vad cum ar putea fi rau.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Ma referam ca la regim deschis orice primești trebuie sa împarti cu alții, ce este al tău folosesc toți, mâncare, alte lucruri. Pentru ca și ei, vezi Doamne, ți-au dat ție. Acum și tu trebuie sa dai lor. Și din cauza ca celulele sunt deschise, se circula în voie, asa se ajung la furturi de prin celule.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand esti in regim deschis, te duci undeva la lucru, si trebuie sa te intorci singur la penitenciar. Gandeste-te. Esti ca si liber. Asa se si numeau pe timpul lui Nea Nicu; liber, semi-liber. Compara asta cu faptul ca, vezi doamne, iti poate fura din celula. Doar nu intra nimeni in celula goala. Nu e mai sigur sa iti ia jupanul si ciumecii lucruri, prin intimidare doar, sau sa te convinga sa le dai in schimbul protectiei? Toti ciumecii astia sunt interlopi, stau pe langa jupan ca sa bata in locul lui, sa ii pastreze autoritatea. Oricum ai interesul sa imparti, cu amicii, mai ales cand stai cu alti trei in celula, dar trebuie sa o faci cu cap, cu masura. Daca primesti cateva sute de acasa, lunar, crezi ca asta e interesul tau, sa iti tot suplimentezi masa? Mai mediteaza, incearca sa intelegi situatia.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea ai nevoie de lucruri de acasa. Bani. Cumperi de la magazin, mananci cu fratii tai seara, mai si dai, dar atentie, nu ca tribut; doar de mila sau din prietenie. La regim deschis, esti cu altii de la regim deschis, oameni cu pedepse de un an, maximum trei, cu fapte ne violente, deci nu sunt agresivi, nu sunt interlopi. Regimul deschis e mai aproape de libertate, decat de inchisoare, dupa parerea mea.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt deschise celulele, e regim deschis, adica poti merge la munca in penitenciar, la munca in afara penitenciarului sub supraveghere. adica regim semi-deschis, sau chiar la munca in afara penitenciarului, fara supraveghere pe drum si la lucru, adica regim deschis. Daca nici asa nu e bine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu îți doresc sa afli vreodată.

| 1234568807 a răspuns:

Intreaba-l pe montana vlog

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

E usor sa iti faci prieteni.
Trebuie doar sa scapi sapunu

| FindMyName a răspuns:

Du-te și vei afla laughing

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Bataie,smardoiala și viol