| Joker3134 a întrebat:

Daca ai baut doar o bere si conduci faci puscarie cu suspendare sau doar amenda cu exercitarea dreptului de a mai conduce?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de urmarile accidentului, fapta poate fi infractiune sau doar contraventie.
Nu vei fi condamnat penal pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice dar poti fi condamnat pentru vatamare corporala din culpa, conform Codului penal, citez:
"ART.196. Vătămarea corporală din culpă
  (1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o  persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită ca urmare a  nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
  (4) Dacă urmările prevăzute în alin. (1)-(3) s-au produs faţă de două sau mai multe persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.
  (5) Dacă nerespectarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere sau desfăşurarea activităţii care a condus la comiterea faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(6) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca nu exista vatamari ale unei persoane fizice atunci fapta este doar contraventie si va fi pedepsita cu amenda si suspendarea dreptului de a conduce.

| mgtow a răspuns:

Nu e puscarie pentru 33cl de bere amenda da

| RAY a răspuns:

Dar de ce sa bei man? numai bine lasi naibi bautura in caz de ceva esti direct vinovat

suntserios
| suntserios a răspuns:

O bere nu iti creste alcoolemia atat de tare incat sa treci de pragul care duce la infractiune

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Joker3134):

In caz de accident cu victime oricum ti se deschide dosar penal (fie ca ai consumat sau nu alcool), chiar daca este evident ca nu esti tu vinovatul. Atat de cretina este legislatia.

| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Ti se face dosar penal daca treci pragul de 0, 80 g/l alcool pur în sânge.
Nu inteleg partea cu oricui I se poate intampla. I se poate intampla doar celor care nu respecta legea si se urca bauti la volan, nu oricui

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai baut doar o bere de 0, 5 l si nu ai facut accident te alegi cu o amenda si puncte atat, daca politistul ce ti-a dat sa sufli in fiola e indulgent te alegi doar cu avertisment si puncte, daca te face cerere de recoltare sange posibil sa stai o luna fara permiswinking