| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi cumpar un pocket bike de 49cc, ce se intampla in caz de ma opreste Politia? e ca la scuterele de 49cc?
ma refer daca imi trebuie permis ceva, insinuez ca am 14 ani!

4 răspunsuri:
| CalibraCali a răspuns:

Nu mai folosii cuvinte a caror sens nu le cunosti.

| Anonymous2899 a răspuns:

Pai eu te-as sfătui sa nu umblu pe șosele sau unde stii ca pot sa te vada..Nu prea ai voie. Funda?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a circula legal pe drumurile publice, pentru toate vehiculele cu motor, este nevoie de permis de conducere de categorie corespunzatoare si varsta minima este de 16 ani pentru categoriile AM, A1 si B1. Cred ca ai nevoie de permis categoria AM. In caz contra este infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 5 ani, fiind minor limitele se reduc la jumatate. De asemenea poate fi condamnat parintele care ti-a incredintat mopedul, cu inchisoare de la 1 an la 3 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de permis categoria AM altfel e infractiune si se pedepseste cu dosar penal.