| anonim_4396 a întrebat:

Daca implinesti 18 ani si esti major,parintele te poate da afara din casa daca casa este pe numele lui, al meu si al unui frate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca figurezi in contractul de dobandire a locuintei sau in certificatul de mostenitor, dupa caz, atunci parintele nu-ti poate lua partea de proprietate asupra locuintei nici prin hotarare judecatoreasca.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu te poate evacua fara a avea o hotarare judecatoreasca in acest sens si aceasta se poate obtine doar dupa un proces, bineinteles daca ar avea motive intemeiate.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca casa este pusa pe numele parintelui si a celor doi copii, parintele poate obtine o hotarare judecatoreasca prin care sa ma scoate din numele contractului de casa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca figurezi in contractul de dobandire a locuintei sau in certificatul de mostenitor, dupa caz, atunci parintele nu-ti poate lua partea de proprietate asupra locuintei nici prin hotarare judecatoreasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca proprietatea respectiva apartine doar parintelui, da. Daca este pe numele tuturor, nu.

| suMRed34 a răspuns:

Daca actul de proprietate al casei este pe numele tuturor nu are cum sa te dea afara din casa!

| anonim_4396 explică (pentru suMRed34):

Ok,mersi.