| vasile0904 a întrebat:

Daca locuiesc intr-o comuna prin care trece DN 71si nu parasesc localitatea, am voie sa circul fara rovinieta in interiorul localitatii?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, rovinieta este doar pentru portiunile de drum din extravilan.

| Holiday a răspuns:

Daca portiune din DN-ul respectiv este in administratia DRDP si nu a primariei, nu ai voie. In general drumurile nationale care strabat localitatile mici, sate, comune, nu sunt in administrarea primariei localitatii respective, deci iti trebuie rovigneta.
De altfel multe camere de luat vederi dedicate depistarii celor care circula fara rovigneta sunt in localitati, nu pe camp.