| anonim_4396 a întrebat:

Dacă m-am accidentat în drum spre muncă, se consideră accident de muncă?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in anumite conditii este accident de munca, in conformitate cu L.319/2006, a securităţii şi sănătăţii în muncă, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30
  (1) În sensul prevederilor art. 5 lit. g), este, de asemenea, accident de muncă:
g) accidentul de traseu, dacă deplasarea s-a făcut în timpul şi pe traseul normal de la domiciliul lucrătorului la locul de muncă organizat de angajator şi invers;
  h) accidentul suferit în timpul deplasării de la sediul persoanei juridice sau de la adresa persoanei fizice la locul de muncă sau de la un loc de muncă la altul, pentru îndeplinirea unei sarcini de muncă;
  i) accidentul suferit în timpul deplasării de la sediul persoanei juridice sau de la adresa persoanei fizice la care este încadrată victima, ori de la orice alt loc de muncă organizat de acestea, la o altă persoană juridică sau fizica, pentru îndeplinirea sarcinilor de muncă, pe durata normală de deplasare;
(2) În situaţiile menţionate la alin. (1) lit. g), h), i) şi l), deplasarea trebuie să se facă fără abateri nejustificate de la traseul normal şi, de asemenea, transportul să se facă în condiţiile prevăzute de reglementările de securitate şi sănătate în munca sau de circulaţie în vigoare."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Daca am doar două luni vechime la locul asta de munca, am dreptul la medical?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am raspuns la cealalta intrebare si ti-am citat prevederile relevante din OUG 158/2010 privind concediile medicale, ai dreptul daca este urgenta medico-chirurgicala.

| relian a răspuns:

NU,nu erai la munca, nu erai in timpul muncii, erai plecat de acasa spre locul de munca, deci nu se considera accident de care spui tu.

| DaniTDCI a răspuns:

Da, se considera accident de munca de traseu.