| Anna292 a întrebat:

Daca ma aflu cu pasaport biometric in germania timp de 3 luni si apoi ma reintorc pe timp de 2 saptamini acasa la plecarea urmatoare in germania am drepru sa stau iarasi 3 luni?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti cetatean roman poti sa stai in Germania sau sa mergi oricand vrei, atat cu pasaport, cat si cu carte de identitate.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sederea libera a unui cetatean european intr-un alt stat din UE dureaza 90 de zile maxim intr-o perioada de 180 zile, oricum s-ar socoti ea. Detalii pe http://www.djepcluj.ro/pdf/ghid%20ue.pdf

suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania ca si Germania sunt tari membre UE deci nu ai nevoie de niciun pasaport si ai dreptul la libera circulatie

| pufulescu a răspuns:

Esti cetatean roman? Daca da nu ai nici o treaba cu termenul de 3 luni, poti veni si pleca cand vrei. Daca nu esti cetean roman nu stiu cum s-a treaba, depinde daca ai drept de libera circulatie in UE.