| claudiu38 a întrebat:

Daca medicul de familie prescrie un medicament, iar pacientul nu adminsitreaza medicamentul cum ar trebui si intra in spital, este in vreun fel medicul de vina?

Răspuns Câştigător
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Nu.

5 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Daca medicul de familie iti prescrie medicament, trebuie sa-l iei asa cum iti zice, nu cred ca ai intrat in spital ca nu ai luat medicamentul cum trebuie, doar daca ai luat vreun medicament si ai mancat sarat sau ai baut, e vinovat daca ti-a dat vreun medicament care se ia doar sub supraveghere medicala, adica doar internat in spital.

| stardeea a răspuns:

Doar daca medicul nu a explicat pacientului consecințele nerespectarii indicațiilor sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca greseste dozajul sau nu tine cont de vreo interactiune medicamentoasa...

| Olivia a răspuns:

Dar ce-ar trebui acum, sa vina doctorul sa stea cu tine sa-ti si bage medicamentul pe gat? responsabilitatea medicului se opreste dupa partea cu prescrisul medicamentului.

| Eugen_69 a răspuns:

Atata timp cat medicul prescrie medicamentul cum trebuie, potrivit afectiunii si in doze adecvate, el si-a facut treaba! In plus, mai scrie si farmacistul pe cutie...