| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, am o intrebare legata de medicamentul orgametril. Imi va veni menstruatia intr-un moment neprielnic. Am aflat despre acest medicament, il poate prescrie medicul de familie? Sau cine anume? Exista inlocuitori pentru acest medicament? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orgametril este eliberat numai la sfatului unui medic ginecolog, in urma unui diagnostic clar.
Nu te juca cu hormonii sintetici, fiindca iti poti nenorocii sistemul hormonal si declansezi boli grave.

ia de citeste la ce este recomandat dar mai ales ce efecte negative are:
https://www.csid.ro/medicamente/orgametril-5-mg-comprimate-11480903/

| doctorandus a răspuns:

Asta e, dacă n-ai o boală serioasă, medicamentele au efecte secundare prea mari ca să le iei din mofturi.

| RoCkKiD a răspuns:

Orgametril poate cauza reacţii adverse, în funcție de doză şi de sensibilitatea pacientei. Au fost
raportate următoarele reacţii adverse:
Hipersensibilitate, acumularea de lichide în ţesuturi (retenţie de lichid), o uşoară creştere a glicemiei
după masă (reducerea toleranţei la glucoză), schimbări ale nivelelor de colesterol şi lipide în sânge,
nervozitate, stare deprimată, creşterea sau scăderea dorinţei sexuale (libidou), durere de cap, migrenă,
ameţeală, greaţă, vărsături, dureri abdominale, diaree, constipaţie, icter, intensificarea transpiraţiei,
cloasmă (pete de sarcină, adică decolorarea neuniformă a pielii), mâncărime, piele uleioasă (seboree),
acnee, erupţii trecătoare pe piele, prea mult păr pe corp sau faţă, sângerare vaginală (între perioadele
normale) în principal în timpul primelor 2 luni, sâni sensibili, absenţa menstruaţiei, schimbare în
secreţia vaginală.

nu prea merita sa faci sex de cateva ori.