| MZc a întrebat:

Dacă mi-am semnat cererea de demisie cu ultima zi 22 dar nu mai vin in acea zi, ce se întâmplă?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula, la demisia angajatului, angajatorul ii cere acestuia sa respecte perioada de preaviz, prevazuta in contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau in Codul muncii.
In cazul expus vei avea o absenta nemotivata si nu vei fi platit pentru ziua respectiva. De asemenea, daca nu respecti perioada de preaviz, contractul individual de munca iti va fi desfacut disciplinar pe motiv de absente nemotivate. Aceasta desfacere a CIM te poate afecta la o noua angajare, de regula nici un angajator nu primeste usor salariati indisciplinati.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

In plus de ce a spus Ioandelasal - un raspuns corect si foarte bun - in unele cazuri, in functie de atributiunile pe care le aveai in perioada de preaviz, poate sa-ti ceara despagubiri pentru eventuale pagube produse prin lipsa ta de la program.
Preavizul are scopul de a nu lasa descoperit postul pe care-l indeplineste un salariat si a se produce prin asta disfunctionalitati in activitatea firmei.