| Bertoti_Alice_Marcela_1967 a întrebat:

Daca nu am carnet de conducere și mi-am vândut mașina iar noul proprietar nu a înmatriculat pe el și au venit amenzile pe numele meu,ce pot face, cum pot scăpa de ele?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci plangere contraventionala la judecatorie, in maximum 15 zile de la data primirii fiecarui proces-verbal de contraventie si dovedesti cu contractul ca ai vandut si predat masina cumparatorului inainte de data incheierii fiecarui proces verbal, anexand la fiecare plangere o copie a contractului.
Vezi sa nu depasesti cele 15 zile, daca depasesti termenul respectiv plangerea iti va fi respinsa ca tardiva (depusa dupa expirarea termenului).

| Bertoti_Alice_Marcela_1967 explică (pentru Ioandelasal):

Amenzile imi vin in plic direct acasa numai asta din Austria a fost prin tribunal, sunt disperata sunt un brat de amenzi...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bertoti_Alice_Marcela_1967):

Asta se intampla fiindca in acte mai figurezi ca proprietara a masinii.
Faci plangere contraventionala imediat ce primesti procesul-verbal de contraventie, n-ai ce face altceva in mod legal.
Si ia legatura cu cumparatorul sa intabuleze masina pe el, altfel spune-i ca o sa-l dai in judecata si o sa soliciti daune.

| Simpatic a răspuns:

Faza cu judecata descrisa de domnul jurist il va obliga pe noul proprietar sa inmatriculeze masina pe numele lui!
de asemenea puteti pana sa intre judecatoria pe fir sa mergeti de indata si la "serviciul de inmatriculari" si sa depuneti un formular catre seful de acolo in care sa precizati data la care ati vandut autovehiculul marca, an de fabricatie, numar de inmatriculare etc si sa atasati acelei cereri copie dupa contractul de vanzare-cumparare facut intre dv. si cel care a cumparat masina, acel nenorocit care nu a inmatriculat masina pe numele lui! o sa va explice cei de acolo ce anume sa scrieri in acea cerere! era super ok daca ati fi facut aceasta cerere imediat la cateva zile dupa ce ati fi vandut autovehicul! asta ar fi acoperit cumva si omisiunea pe care o descriu mai jos!

nu ati mai fi avut aceste probleme daca pe spatele certificatului de inmatriculare la rubrica "instrainat catre..." ati fi completat la momentul vanzarii datele cerute acolo!

| Violleta2022 a răspuns:

Dar tu ti-ai radiat masina, legal?

| Bertoti_Alice_Marcela_1967 explică (pentru Violleta2022):

Cum sa o radiez, au spus de la chiseu ca acum nu se mai radiaza masinile numai daca sunt date la dezmembrari si ca dupa ce am scos fiscalul si am semnat contractul eu nu mai am ce face, obligatii are noul proprietar, daca nu sunt clare legile in Romania ce sa fac, masina umbla in toata europa si in Romania de 5 ani si eu nu am stiut pana dupa pandemie ce mi-a venit un brat de amenzi internationale, am ajuns infractor in UE fara sa stiu, trist dar adevarat...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contestatie pe baza contractului de vanzare cumparare.

| Bertoti_Alice_Marcela_1967 explică (pentru suntserios):

Am contestat si am trimis in Germania si Elvetia si tot vin deja imi vine sa ma bag in pamint iar ultima amenda de pe Austria mi-au trimis direct prin tribunal caz penal, am fost sa fac contestatie mai am 10 zile au zis de la tribunal sa platesc amenda la finante si sa dau noul proprietar in judecata si sa imi recuperez bani, sunt dezorientata total simt ca sunt legata de miini si picioare si pur si simplu nu stiu cum sa scap de toate...

| Bertoti_Alice_Marcela_1967 explică:

Da,am mai auzit chestia cu trebuia sa scrii pe spatele talonului instrainat, eu nu am stiut si cand am intrebat pe doamna de la chiseu dupa ce am scos fiscalul si am semnat daca mai trebuie sa fac ceva sa fiu in siguranta a spus nu pentru ca acum nu mai sinteti la impozite si taxe iar inregistrarea de aici in 5 zile va ajunge la biroul de imatriculari nu mai sinteti posesor ati vindut, am intrebat daca trebuie sa radiez masina si a spus ca nu numai daca o dau la dezmembrari dar atit cit timp am vinduto noul proprietar are obligati nu eu, acum ce sa fac nu am nici o scapare legala?