| alexandrinaecaterinaflaviacatalina a întrebat:

Daca o matusa a lucrat la o firma, iar apoi a demisionat si in cont i-au fost alocati o anumita suma de bani de care ea nu stia si pe care i-a scos trebuie sa o dea inapoi. E corect? Ce e de facut? Astept raspunsurile voastre

Răspuns Câştigător
| awspam a răspuns:

Depinde daca au fost bagati in cont din greseala sau voluntar, in general dupa ce parasesti n loc de munca cu intelegerea din amndoua parti, da este normal sa primesti ceva pentru fiecare luna lucrata, sunt bani de concediu care sau adunat si care normal ar fi trebuit sa ii primesti in concediu, sper ca a folosit

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca suma respectiva i se datora sau a primit-o dintr-o greseala a firmei.
Daca i se datora (salariu, concediu, etc) atunci nu trebuie sa-i restituie.
Daca nu i se datora atunci trebuie sa-i restituie, o sa fie instiintata de catre firma.