Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana a fost internata la psihiatrie pentru o boala mintala usoara poate fi data afara de la munca? (de exemplu daca lucreaza in invatamant).

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Nu. Sint destui care fac diverse forme de depresie sau stari de anxietate si au nevoie de tratament o perioada de timp.
In invatamint se face si o evaluare psihiatrica la inceputul anului scolar dar tocmai pentru a depista boli grave, nu tulburari doar.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de concluzia medicului, daca o considera sau nu apta pentru profesia pe care o practica.

| ellutza a răspuns:

Daca esti acea profesoara care isi obliga elevii sa manance bulion si alte prostii, se certa cu colegii si blestema ca o descreierata cu siguranta ve fi data afara

| Zenithf a răspuns:

Cand persoana este apta sa continue activitatea, angajatorul este obligat sa mentina contractul de munca si chiar sa ia masurile necesare pentru ca persoana angajata sa-si poata continua activitatea. Cand nu este apta de munca, se urmeaza anumite proceduri - investigatii medicale, etc., in urma carora persoana este incadrata intr-un anumit grad de invaliditate si eventual pensionata de boala. Si in acest caz, nu angajatorul ia deciziile ci comisia de medici.
Aici a gresit un pic domnul avocat, pentru ca un medic singur nu poate lua aceasta decizie, el vine doar cu propunerea in fata comisiei.

| CrazyTeenager a răspuns:

Daca inca este apta de munca si s-a reabilitat in urma tratamentului la psihiatrie ar trebui sa poata profesa din nou.

| Dismally a răspuns:

Depinde despre ce afectiune este vorba. Daca nu este ceva grav nu ar trebuie sa aiba probleme.

| TheAce a răspuns:

Depinde foarte mult de rezultatele testelor psihologice anuale pe care fiecare profesor trebuie sa le dea anual. Daca rezultatele sunt pozitive e destul de greu sa fii dat afara din invatamant deoarece se presupune automat ca persoanele care au efectual acele teste au facut o treaba de mantuiala si atunci normal ca ar trebui sa ''ploua cu suspendari si demisii''. Insa daca esti internat la psihiatrie, legal vorbind, exista posibilitatea ca contractul de munca sa fie desfacut unilateral. Sansele ca acest lucru sa se intample sunt insa destul de reduse si ti-am explicat mai sus de ce.

| Empathizer a răspuns:

Nu poate fi concediata, dar boala respectiva poate impune pensionarea medicala. Depinde de boala: una e sa fie schizofrenie si alta e sa fie o depresie.

| alexandruth a răspuns:

Depinde unde lucreaza si prin ce se manifesta boala... happy