| JohnnyWalker a întrebat:

Daca o persoana organizeaza un protest fara autorizatie (pe facebook) si la ora programata se aduna protestatarii, ce sanctiuni poate risca organizatorul sau participantii la protest? E ceva ILEGAL? [ aici e vorba despre protestele anti ACTA] Multumesc!

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.60/1991, republicata in 2004, orice adunarea publica (inclusiv cea pentru proteste) trebuie declarata, cu cel putin 3 zile inaintea desfasurarii, la primaria localitatii si, daca nu este interzisa, poate fi organizata conform celor prevazute in declaratie (anexa 1 la lege). Nerespectarea acestei prevederi constituie contraventie si se pedepseste cu amenda de la 1.000 lei la 10.000 lei. Numai bine!

| skama18 a răspuns:

Cica protest organizt ilegal fara autorizatielaughinglaughingrolling on the floor de la cine rei sa ceri atorizatie? ba uni chiar nu ganditii

| JohnnyWalker explică (pentru skama18):

Dude, de ce crezi tu ca am pus eu in paranteza FACEBOOK? Tu gandesti? raised eyebrows Daca nu cunosti, stai in banca tawinking be aware

| BiuL a răspuns:

Da, e ilegal sa organizezi un protest fara autorizare, dar nu ai ce pati grav, risti doar o amenda. Insa gandeste-te, daca se vor strange zeci, sute de oameni, crezi ca vor veni politistii sa ii intrebe pe toti cine e organizatorul protestului? Si daca vor face asta, nu trebuie sa recunosti tu nimic, tu doar ai creat un eveniment pe facebook.

| janeD0oe a răspuns (pentru BiuL):

Pentru ca manifestatia este ilegala politia are voie sa aresteze si sa foloseasca forta pentru a restabili ordinea.in concluzie nu numai ca iau toti cei prinsi amenda dar se poate ajunge la violenta in strada ceea ce este mai grav.

| BiuL a răspuns (pentru janeD0oe):

Ai zis bine pentru a "restabili ordinea". Politia va folosi forta ca au aia au autorizare ca nu, daca se apuca sa se bata sau sa distruga lucruri, asa ca depinde de manifestanti. Daca protestul e linisit, manifestantii sunt civilizati, fortele de ordine nu au motive sa intervina, risca doar organizatorul o amenda, dar cum am spus mai sus, sansele ca acesta sa fie indentificat sunt mici, dupa cum a spus si un profesor de al meu de la drept, care sunt sigura ca vorbea in cunostinta de cauza.

| janeD0oe a răspuns (pentru BiuL):

Profesorul tau de la drept vorbea in teorie dar practic tu sa fii politist sa fii chemat sa intervii sa opresti protestul te duci si ii rogi frumos pe manifestanti sa iti spuna cine a organizat? se pun probleme mai mari aici de exemplu faptul ca prin acel protest se deranjeaza ordinea...se blocheaza circulatia se incurca toate nu-i asa? de asta protestele legale sunt insotite de jandarmi ca sa se asigure ca fiecare sta in patratica lui.statul si constitutia asigura dreptul la greva si protest dar in anumite conditii. daca le incalci iti asumi consecintele indiferent daca esti organizator de protest sau participant.

| BiuL a răspuns (pentru janeD0oe):

Exact cum spuneam, nu au cum sa afle cine e organizatorul, in concluzie nu va primi amenda pentru asta haha
Iar daca blocheaza circulatia, deranjeaza linistea si alte chestii de genul ft bine sa ii aresteze! Si hai sa fim seriosi, lucrurile acestea se intampla ca e autorizat protestul ca nu e.
Oricum ma indoiesc ca daca eu ma duc si ma plimb pe acolo o sa ma aresteze pe motiv ca am participat la protest. Daca chiar amendeaza pe cineva, sa faca contestatie, daca nu ma insel contestatia e suspensiva de executare si de obicei se inlocuieste amenda cu avertisment.
Poate depinde si de oras, eu am fost martora la protestele din iarna din cluj, erau destul de putini oameni destul de linistit, politaii mai mult dirijau traficu, nu avea treaba nimeni cu protestatarii si nici protestatarii cu nimeni, insa nu peste tot e civilizata lumea, am vazut cu totii ce s-a intamplat la Bucuresti, iar oamenii care striga insulte, distrug magazine, arunca petarde si alte chestii periculoase chiar merita bagati in dupa poate chiar batuti, fara suparare.

| ChristiaNNN a răspuns:

Sanctiunea din cate stiu consta intr-o amenda pentru deranjarea ordinii publice. Fara autorizatie, da este ilegala!

| RuSeS a răspuns:

Este vorba de internet si libera exprimare pe internet, nu patesti nimic dar daca se va aproba ACTA si tu vei continua cu aceste proteste cred ca vei "pati" ceva

| Păstru_Aliinaa_1995 a răspuns:

Skama18, fii atent aici nu-ti explic de doua ori. JohnnyWalker a organizat un protest anti ACTA, si ca toata lumea sa afle de acest protest a facut un event pe Facebook. Dar din pacate el a omis faptul ca-i trebuie si autorizatie pentru protest, pentru ca daca-l prind astia fara autorizatie cine stie ce-o sa-i faca. Deci, JohnnyWalker vrea doar sa stie ce i se va intampla daca protestul are loc fara autorizatie. Acum draga skama18, ai inteles intrebarea?

| Păstru_Aliinaa_1995 a răspuns:

Skama18, fii atent ca nu-ti explic de doua ori. JohnnyWalker a organizat un protest anti ACTA si pentru ca la acest protest sa participe mai multe persoane a facut un event pe Facebook. Dar JohnnyWalker a omis faptul ca are nevoie si de autorizatie pentru protest asa ca acum el se intreba care ar putea fi urmarile acestei neatentii.

| Păstru_Aliinaa_1995 a răspuns:

Ups, n-am vrut sa-ti explic de doua ori in doua moduri diferite. dar daca asta s-a intamplat, sper ca ai inteles skama18