| alone a întrebat:

Daca p 17 iulie imi fac ajutoru d somaj si p 20 ma inscriu la o postliceala il mai primesc? am vazut cateva articole p net si uni zic ca da alti zica ca nu pana la urma cum sta treaba? daac esti inscris la scoala primesti sau nu ajutor de somaj?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum sa obtii indemnizatia de somaj pe 17 iulie.
Primul pas este sa mergi la AJOFM din judetul tau, pentru luarea in evidenta. De la data luarii in evidenta curge o perioada de 60 zile in care trebuie sa-ti cauti o slujba ori AJOFM sa-ti ofere una. Daca nu te-ai angajat in aceste 60 de zile si nu urmezi studii mai departe, trebuie sa mergi iarasi la AJOFM pentru inscrierea la somaj si vei primi o indemnizatie de somaj de 250 lei lunar, pana la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Pentru luarea in evidenta trebuie sa duci, in original si copie, cartea de identitate si actele de studii si calificare. De asemenea trebuie sa duci o adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apta de munca sau ca ai eventuale restrictii medicale. Numai bine!

| push2gl a răspuns:

Plata ajutorului de şomaj încetează în următoarele situaţii:
La data admiterii într-o formă de învăţământ, în cazul absolvenţilor;
La data încadrării în muncă, conform legii, dacă se încheie un contract pe mai mult de 12 luni;
Atunci când realizează, din activităţi autorizate, venituri lunare mai mari decât indemnizaţia de şomaj;
La 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfăşura activităţi independente sau a certificatului de înmatriculare, dacă realizează venituri lunare mai mari decât indemnizaţia de şomaj;
În situaţia în care şomerul refuză nejustificat să participe la servicii pentru formare profesională sau nu vrea să se angajeze la o distanţă de cel mult 50 km de localitatea de domiciliu;
Dacă perioada de pensionare pentru invaliditate depăşeşte 12 luni;
Când sunt îndeplinite condiţiile de pensionare pentru limită de vârstă, dacă se solicită pensie anticipată, sau când pensia de invaliditate devine nerevizuibilă;
Atunci când beneficiarul pleacă în străinătate pentru mai mult de trei luni;
În caz de de privare de libertate pentru o perioadă mai mare de 12 luni;