| Andrəi a întrebat:

Dacă politia prinde un minor la volan (fără permis, normal)și în mașină se mai afla 4 minori, aceștia pot păți ceva?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai nimic, poate o bataie de la parinti

| Wr3nch a răspuns:

Nu, doar cel de la volan va avea probleme.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum, nu. Dar pe vremea lui Ceaușescu. îi lua la poliție și le dădea cu rigla 20 palmă, ca să spună ce făceau pe acolo.
Era o măsură educativă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vreunul i-a încredințat mașina, da
altfel, nu

| MihneaCalin a răspuns:

Nu doar o sa fie dusi la interogari.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii ceilalti din masina vor fi ascultati ca martori.
Cel care a condus si parintele care i-a incredintat masina sau alta persoana care i-a incredintat-o vor avea dosar penal.

| darrio2007 a răspuns:

Ei nu vor pati nimic, legal. Dar pot lua bataita de la parinti.

| REMiXDJ a răspuns:

Vor fi dusi toti la sectia de politie.Acolo toti vor da declaratii scrise separat. Minorul de la volan va da declaratie scrisa a cui este masina, de unde are cheile masinii sau cum a pornit-o, la ce scoala este si ce program orar are, ce lucreza parintii si numerele de telefon de acasa parinti. Ceilati 4 minori sunt complici - in cazul in care cel de la volan facea accident de masina mortal - ce se intampla in astfel de situatie? era grav NU! Parintii minorilor pot fi amendati si daca e cu mortaciune cei 4 sunt deja in tribunal ca si un fel de complici la accident - in ideea ca nu l-au impiedecat pe cel de la volan sa mearga cu masina ca minor pe drumurile publice cu masina.Masina dca nu e a parintilor ca numar de imatriculare va fi verificata de politie a cui este, daca este furata, etc. Apoi parintii la toti minorii vor fi chemati telefonic la sectie ca sa ia minorul acasa, e posibil sa ia si o amenda, asta in cazul in care nu e cu accident mortal.Parintii minorului de la volan vor fi amendati obligatoriul pentru lipsa de supraveghere a minorului.Intr-o familie cu copii minori, parintii sunt obligati pentru siguranta tuturor din casa sa tina sub cheie al doile rand de chei de la masini, sa tina incuiate bine armele de foc legale, bijuteriile si banii, medicamentele si substantele toxice sau inflamabile ca minorii sa nu aiba acces la ele. Minorii pot fi tinuti la Polie pana vin parintii si ai ridica.In lege scrie clar: Parintii raspund in fata legii de toate faptele copiiilor lor daca acestia sunt minori in orice situatie in care minorul incalca o lege.