| tvictory68 a întrebat:

Daca primesc salarii compensatorii mai iau indemnizatia de somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de cate salarii compensatorii primesti, respectiv daca acestea acopera o perioada mai mare ori mai mica decat perioada de somaj la care ai dreptul. Pe timpul primirii salariilor compensatorii indemnizatia de somaj se suspenda. In acest sens sunt prevederile L.76/2002, cu md.si compl. ulterioare, citez:
"ART.45.(1) Suspendarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
i) pe perioada acordãrii plãţilor compensatorii, potrivit legii.
(3) Repunerea în platã, dupã suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. b), c) şi e)-i), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetãrii situaţiei care a condus la suspendare." Numai bine!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, primesti si indemnizatia de somaj--- nu stiu daca in acelasi timp sau consecutiv.

| mona a răspuns:

Nu cred

| UNfriendLY a răspuns:

Nu