| Br3tanicu a întrebat:

Daca raman corijent la o materie pot pierde banii de liceu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ii pierzi. Banii de liceu sunt un ajutor pentru cei cu venituri familiale mici si nu se acorda pentru note. Acestia se pot pierde doar in caz de multe absente nemotivate sau alte cazuri, conform Ordinului MEC nr. 4839/2004, citez:
"(2) Sprijinul financiar se sistează în următoarele situaţii:
  - elevul absentează nejustificat minimum 20 de ore, la diferite discipline de învăţământ;
  - elevul a fost eliminat de la cursuri pe o perioadă de 3-5 zile, conform prevederilor art. 108 alin. (2) lit. e) din Regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 4.747/2001;
  - elevul a obţinut sub nota 7 la purtare;
  - elevul nu mai frecventează cursurile unităţii de învăţământ sau a fost exmatriculat."

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur că da.Ce crezi că ăia dau bani la puturoși? La lenesi?

| miuuuuxd a răspuns:

Da, ii pierzi.