| palmaciu a întrebat:

Daca stau la parter sunt obligata sa platesc 2000 de euro pentru reparatia liftului?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti proprietarii dintr-un bloc sunt obligati sa contribuie la intretinerea si repararea partilor comune, asa ca si tu esti obligat sa contribui la repararea liftului.
Totusi nu cred ca esti obligat la 2.000 de euro, poate intreaga reparatie costa atat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

Obligat, obligat dar daca el n-are de unde scoate banii, ce-o sa-i faca? o sa-l execute silit? o sa-l puna sa faca munca patriotica?
Sunt unii cu mii de euro datorie la intretinere. Pe aia de ce nu-i obliga nimeni sa plateasca? Iti zic eu, fiindca nu-i asa usor cum zici tu, d-aia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da, poate sa-l execute silit. Si pentru obligatii civile nu trebuie sa faci ore de munca in folosul comunitatii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

Atunci de ce nu sunt executati silit toti astia cu datorii foarte mari la intretinere? Am in bloc destui si nu reusim sa le facem absolut nimic. Ce spui tu sunt doar posibilitati teoretice care nu se pupa deloc cu viata reala.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu ma intreba pe mine, intreaba-l pe presedintele asociatiei voastre sau pe administrator.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

2000 de euro?
La banii astia, il cumperi si sa moara ma-sa lu' ala care l-o mai folosi, in afara de tine!

| oprescudorin11 a răspuns:

Da. Social vorbind, da. Dar cu 2000Euroi poti sa comanzi un lift nou, ca sa te lase sarantocii de la etajele superioare in pace! Succes!
Numai sa te uiti cu cat creste burtica administratorului! Cantareste-l inainte si dupa efectuarea platii!

| PedoBarbie a răspuns:

Nu cred pentru că nu l-ai stricat tu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

2000 de euro pentru reparatie? Da ce lift aveti? In principiu nimeni nu te poate obliga sa platesti nimic dar nici sa folosesti liftul nu vei mai avea voie. Numai de ai reaq si de ambitiosi vor pune cartele laughing

| Digital112 a răspuns:

Da, esti obligata

| DanielVălean a răspuns:

Nu, nu ai de ce sa platesti asa ceva doar daca nu il folosesti in caz ca da trebuie.

| Den1470 a răspuns:

Nu,ii o prostie, cum sa platesti tu 2000 de euro pentru ceva ce e posibil sa strice altii!

| MariaAndreea73829 a răspuns:

Este chiar fara logica! cei ce nu flosesc liftul nu ar avea de ce sa plateasca, dar sistemul e corupt si spune ca asa e corect1 in orice caz fii pregatit/a pentru orice big grin

| Teardrop a răspuns (pentru MariaAndreea73829):

Nu că ăia care nu plătesc nu l-ar folosi oricum.