| SaveTheNature a întrebat:

Daca stiti politica:
Cine credeti ca va iesi PRESEDINTE? daca aveti banuiel ca va fi altcineva cine credeti ca va fi presedinte(fiti realisti insa)
Victor Ponta
Crin Antonescu
Dan Diaconescu

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu esti informat stimabile! USl-asii s-au inteles deja : Antonescu presedinte, Ponta prim ministru! Ramane, deci, Antonescu si Diaconescu care nu cred ca vor intrunii sufragiile romanilor decat intr-o mica masura.
Daca, intre timp, nu va rasari vreo noua "stea" cred ca romanii vor raspunde printr-un absenteism masiv la urne.

| harciog a răspuns:

Geoana sau Udrea.

| a1doru a răspuns:

Niciunul.mai degraba iese Radu Banciurolling on the floorrolling on the floor
ps.cel putin, asta mai are si ceva in cap.

| Ecea a răspuns:

Foarte probabil Crin Antoescu.
Singurul care are ceva in cap.
Victor ponta este un copil, o sa avem viata grea cu el daca o sa fie ales, nu stie nici pe ce lume traieste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecea):

Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca Crin are ceva in cap. Nu are doar capul gol, dar e la fel de ipocrit si avid de putere ca si ceilalti. Cit il priveste pe Ponta, nu conteaza ca e copil, el e sluga lui Bombonel. Lucrul asta dovedeste ca stie pe ce lume traieste, stie ca daca vrea sa urce are nevoie de cineva puternic sa-l ridice. Cariera lui politica a inceput prin casatoria cu Daciana Sirbu, fetita ministrului si parlamentarului Ilie Sirbu. O prima miscare inteligenta, care i-a schimbat total viatawinking Fara sa faca miscarea asta, ar fi ramas un simplu procuror anonim. Ilie l-a recomandat lui Bombonel care l-a luat sub aripa lui protectoare si voila, asa a inceput Ponta-Copilul-Minune sa urce si sa devina in cele din urma ministru, parlamentar, presedintele PSD si sa aspire la functia de premier. Pina aici, baietasu asta a stiut pe ce lume traiese si ce urmareste. Asta nu inseamna insa ca e mai inteligent decit ceilalti. E doar un mic profitor, un oportunist ca si analfabetul de Igas, sau Truica, sau oricare alt "politician" din actuala clasa politica.

| Ecea a răspuns (pentru anonim_4396):

Crin? Cred ca nu se vorbeste despre acelasi om.
Acest Crin Antonescu este fost profesor de istorie,sta in apartamentul fostilor lui socrii,nu are nici macar masina.

Nu are pe nimeni in spate,nu are nici un fel de avere.

Simpla lui prezenta inspira incredere,putere,siguranta.
Modul in care gandeste, un om modern.

Daca nu iti place crin, e clar ca esti pro-basist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecea):

Nimic mai gresit sa faci afirmatia asta "Daca nu iti place crin, e clar ca esti pro-basist". Nu. Daca nu-ti place un om politic, nu inseamna automat ca esti de partea altuia care nu-i place interlocutorului tau. Si de altfel, prin postarile mele de doi ani pe site-ul asta, cred ca nu am dovedit decit ca mi-e sila de sleahta care ne conduce tara.
In alta ordine de idei, imaginea pe care o are un om politic este cea pe care si-o face, pentru ca trebuie sa dea bine la public.
Imi amintesc si mi se intoarce stomacul pe dos, de ultima campanie electorala, in care televiziunile intrasera in casele principalilor candidati, in incercarea de a-i prezenta cu fete umane. Ne prezentau casa, sotia, copiii, familia si viata de familie. E drept ca fiecare are familie si viata privata, asta nu-i impiedica sa fie meschini si sa distruga tara pe care o conduc. Si se vede asta dupa doua decenii in care s-au perindat pe rind cu totii la putere si au profitat din plin de asta. Au profitat pentru ei si bunastarea lor, nu pentru tara.
Si sa-mi spui ca Crin e profesor e hilar. Toti au facultati si multi sint profesori universitari. Asta nu inseamna neaparat ca sint si oameni capabili si inteligenti.
SCOALA ITI DA CUNOSTINTE, NU SI MINTE.
Si ce e mai grav, ca in tara noastra facultatea a devenit o moda. Moda care i-a blagoslovit cu licente si masterate pe Vanghelie care habar n-are de limba romana.
Pe Stupida Barbu care a facut repede Spiru Haret, universitatea care scoate tembeli cu licente, pe banda.
Pe Igas care are chiar trei facultati, dar tot timpit e. Vorbeste ca un timpit. Zimbeste cind nu trebuie, ca un timpit. Afirma ca un timpit ca a dat afara pompierii care n-au singe in instalatie (adica pe aia care mergeau sa stinga incendii) si i-a lasat pe aia cu singe (adica pilosii care lucrau la birou). A dat afara politisti desi s-a dovedit ca a fost o decizie gresita, pentru ca au ramas goluri, goluri pe care le-a umplut cu contracte incheiate cu firme de paza si protectie. Ma intreb daca economia facuta cu concedierea politistilor, s-a mai justificat in conditiile in care cntractele cu firmele private care inlocuiesc politistii dati afara, sint mai scumpe.
Pe Bok care e profesor universitar. Profesor de drept constitutional, dar care da legi anticonstitutioinale si care sint anulate de Curtea Constitutionala. Si exemple sint cit cuprinde.
Ce dovedeste asta? Ca sint niste incompetenti cu masterul luat.
Cit priveste "saracia" lui Crin, sa fim seriosi. Poate iti amintesti de umilul ziarist Mazare. Cel pe care in trecut l-a luat Iliescu de guler si l-a intrebat "de ce strigi ma animalule?" Baiatu' asta sarac si umil a ajuns primarul Constantei si e la fel de sarac, dar are bani sa se sparga in figuri la tv si sa ne povesteasca de excursiile lui si viata lui mondena pe care si-o permite din la fel de umilu-i salariu de edil. Sau bogatanul de Culita Tarita care da p-afara de cita avere are, dar e "sarac lipit pamintului" pentru ca toata averea lui e pe numele familiei. Etc etc etc.
Sa fim seriosi, imaginea de om sarac si diploma de profesor universitar e praf in ochii electoratului care trebuie dus de nas. Da' nu-i asta o problema, pentru ca romanul a dovedit ca nu trebuie dus de nas cu imaginea de om bun si politician sarman. Romanul e dus de nas de pungile cu malai, ulei si marmelada impartite o data la patru ani.

| Ecea a răspuns (pentru anonim_4396):

Mazare? laughing
Te inseli amarnic.
Il cunosc personal pe Mazare, este prieten de familie de peste 20 de ani.
El inainte sa intre in politica a fost ziarist.
Cand ai fost ultima data in Constanta? A facut Mazare treaba buna pe acolo, nu de prost a fost ales de 2 ori primar.A schimbat complet orasul ala.
Pe langa asta, el are o agentie care ii merge binicel.Este un om modern.
Incep sa cred ca esti sustinator al regimului comunist.

Da,intr-un fel toti fura, insa hai sa facem putin diferenta intre cat fura unii si cat fura altii.

Primarul din Craiova de exemplu, a fost prins cu 50.000€ nejustificati.Bun,presupunem ca a furat,insa investitile de milioane de euro care le-a facut in acel oras,au facut sa fie Craiova mult mai speciala, s-au construit multe si inca se construiesc.
Dar ceilalti ce au facut?
Udrea incheie un contract pentru o autostrada, plateste 98% in avans si apoi reziliaza contractul si ramane fara multe milioane de euro, apoi face din nou contract cu aceiasi firma.
Pai scuza-ma, de la 50.000 la zeci de milioane este mare diferenta.Il prefer pe asta cu 50.000.

"Romanul e dus de nas de pungile cu malai, ulei si marmelada impartite o data la patru ani"
Aici iti dau dreptate,insa hai sa fim sinceri,ai vazut tu sa faca propaganda PNL-ul?
PDL si PSD la ultimele alegeri m-au terorizat,veneau cu fel si fel de oferte la mine acasa,de la transport pana la sectia de votare pana la bani si alte minunatii.
Intr-adevar,PNL nu este un partid puternic,nu are multi oameni de valoare, insa presedintele lui este unul bun.A avut cele mai multe voturi din istoria PNL-ului, asta nu te pune pe ganduri? Plus ca Bucurestenii au votat intr-un numar foarte mare PNL.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecea):

Ai un mod ciudat de a amesteca lucrurile. Eu nu m-am referit la realizarile unora si altora. Sint primari care au facut ceva pentru comuniotatea lor si asta le face cinste. Ca au facut-o din dorinta sincera sa ridice nivelul comunitatii, sau doar ca sa cistige popularitate, e mai putin important. Dar faptul ca s-au ocupat de urbe si orasul a inflorit in timpul mandatului lor, nu le da dreptul sa fure, sa ia mita sau sa incalce in alte moduri legea. Ca ia mita citeva mii de euro sau citeva milioane, orice avocat, jurist sau judecator iti va spune ca se incadreaza in acelasi articol de lege. Cit despre faptul ca-l cunosti de multa vreme, ce te face sa crezi ca ti-a destainuit toate aspectele vietii lui private sau de edil? Ca ti-a povestit de toate contractele care i-au trecut prin mina sa le analizeze si sa le semneze in calitate de primar? Sa ne amintim declaratiile cunoscutilor cu privire la cei arestati pentru diverse infractiuni "Cum, el? Nooo! Imposibil! Era un baiat asa cuminte, cumsecade, respectuos, amabil, saritor, jovial, prietenul tuturor. Imposibil!"winking
Oricum, fie ca tine. Sper sa ma insel eu si sa ai tu dreptate. Dar pina acum nu m-am inselat in privinta celor despre care am vorbit. Tare mi-e teama ca nici de data asta.

| 211wasgnij a răspuns:

Eu mizez pe Corneliu Vadim Tudor, de prea multe ori a fost pierzator. acum e sansa lui sa triumfe.
Daca e sa respect optiunile date de tine as miza pe Crin Antonescu, Ponta nu cred ca va candida pentru postul de presedinte deoarece se vrea premier, in cazul in care castiga Antonescu.
Cat despre Dan Diaconescu este doar un figurant, nu are stofa de presedinte si nu cred ca romanii sunt asa de prosti sa-l aleaga in functia suprema in stat.
Poate va candida ca independent, Prostanacu'. pardon, Mircea Geoana si cu cateva suturi in fund de la Vantu va ateriza direct pe jilt la Cotroceni.

| Dannyjj a răspuns (pentru 211wasgnij):

Eu nu l-aş alege pe Vadim Tudor, el ar fi în stare să ne bage doar în probleme, acel om nu poate să-şi stăpânească furia, ar fi în stare să-l strângă de gât pe preşedintele Americii sau al Rusiei.
Exemplu aici:

http://www.youtube.com/watch?v=YyX9xWv2zNg
şi sunt "nşpe" mii de alte exemple.

Nu am nimic cu acel om, dar nu ar fi indicat să fie ales ca preşedinte, problemele se pot rezolva şi civilizat, şi mult mai bine dacă-ţi păstrezi calmul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dannyjj):

VC Tudor e bolnav cu capatzina, asta se stie de multa vreme. Baiatu' (ca multi dintre politicienii actuali), are nevoie de psihiatru, nu are ce cauta in politica. Din inregistrarea aia insa, mie mi se pare ciudat cum politistii veniti sa sigure protectia unui reprezentant al statului, stau ca mieii si asista impasibili la spectacolul penibil, oferit de un dezaxat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dintre cei enumerati de tine, n-are nici unul sanse.

| Jmen_Costik_1983 a răspuns:

Dan diaconescu