Întrebare recomandată | Carla9012 a întrebat:

Dacă sunt minoră si vreau să depun plângere la poliție trebuie neaparat sa merg cu unul din părinți sau poate fi un adult?

13 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Te duci impreuna cu mama ta.

| Carla9012 explică (pentru Sofer):

Neaparat?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa mergi cu un parinte sau alt reprezentant legal. De asemenea poti merge si cu un avocat, angajat de parintii tai.

| Carla9012 explică (pentru Ioandelasal):

Dar mătușa ce are?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Carla9012):

Nu este parinte si nici reprezentant legal.

| christine99 a răspuns:

Da.

| maya0923 a răspuns:

Trebuie sa te duci cu unul sau ambii reprezentanti legali... de cobicei sunt parintii, sau unul din parinti, dupa caz, sau persoana care, conform unei hotarari judecatoresti te are in grija (plasament, tutela etc)

| UnholySaint a răspuns (pentru Carla9012):

De ce nu o rogi pe matusa ta sa vorbeasca cu maicata,o sa ii explice ce s-a intamplat,mama ta o sa zbiere putin,dar matusa ta o sa o calmeze, dupa care o sa mergeti impreuna sa faceti declaratiile la politie.
Si trebuie sa o faci, ca citind celelalte intrebari ale tale esti intr-o situatie care ar putea sa aiba consecinte grave, persoanele de genul prietenului tau poate fi implicata in lucruri nasoale, nu mai fi proasta si nu mai accepta un abuz, daca mama ta nu e capabila sa aiba grija de tine, o poate face matusa ta.

| hyozanryu a răspuns:

Mama ta/tatal tau sau tutorele legal.

| SanL a răspuns:

Daca ai o problema grava poti merge si singura. Cel mai sigur e sa depui plangerea in scris si sa iei numar de inregistrare de la politist (ca sa fii sigura ca o vor lua in seama si nu o arunca la cos).
In situatia in care reclamatia se face impotriva unui parinte(sa zicem vitreg) il convingi sa mearga cu tine sa depui plangere impotriva lui? Nu, te duci singurica.
Dar poti merge si cu parintii, doar ca atunci ei vor face plangerea pentru ca ei sunt reprezentantii tai legali.

| PitR a răspuns:

Poti oricum. Si cu parintii si fara.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Nu, poti merge si singura si cu un adult si cu un parinte.

| adionescu a răspuns:

Acum depinde, daca vrei sa depui impotriva parintilor. Dar din ce stiu, de la 14 ani nu mai e nevoie.