| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara!
Mâine vreau sa merg la un sediu de poliție să depun o plângere penală împotriva fostului meu iubit care timp de un an m-a agresat fizic de nenumărate ori și m-a obligat în unele momente sa mă culc cu el, m-a amenințat că daca depun plângere mă omoară și m-a lovit de multe ori.
Ultima dată când m-a lovit a fost vineri dar în datile anterioare m-a lovit grav.
Întrbarea mea este mai pot depune plângere dacă a trecut ceva timp de când s-a întâmplat?
El are 22 de ani si eu împlinesc 18 pe 31 octombrie sunt minoră încă deci cred că va trebui să meargă și mama cu mine, nu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge sa depui plangere penala dar numai impreuna cu un parinte.
Vezi ca trebuie sa ai dovezi in sustinerea plangerii, altfel nu faci nimic.
Mai rau, daca n-ai dovezi te poate acuza de inducerea in eroare a organelor judiciare.
Ar fi fost bine sa mergi la un medic legist, pentru a obtine un certificat medico-legal. Daca ai urme poti merge si acum.

| Continchiscontsters a răspuns:

Mergi urgent și cât mai repede posibil la poliție și cu el încheie orice fel de contact posibil când un om alege sa fie agresiv și violent este un om cu probleme serioase care nu le poți înțelege ca om normal și sănătos un om normal nu ar ridica mâna la inima pe care o iubește cu Adevărat un om nomal și sănătos nu ar face multe rele altor oamenii este un om cu lipsa ca costință și capabil să-ți facă mult mai mult rău un om agresiv car ajunge sate bată din gelozie sau ca asa are el apucături este un om cu probleme foarte serioase scăpa de el cât mai repede posibil.

| 6Radu5 a răspuns:

Salut,mergi cu un parinte si cu dovezi,vanatai, mesaje sau ce dovezi ai tu, astfel nu de baga nimeni in seama. Daca ai intretinut relatii intime, obligata, e si mai grav pentru el.Intr-un an de abuz, aveai o sansa sa-l bagi si dupa gratii.