| ela_3767 a întrebat:

Daca un barbat intretine relatii sexuale cu o minora de 16 ani, aceasta fiind in stare de ebrietate, inconstienta, se considera viol?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Cred ca el e vinovat de viol si corupere de minori, iar ea e vinovata ca a consumat bauturi alcoolice inainte de a implini varsta de 18 ani, mai ramane sa il gasim vinovat si cine i-a dat sa bea la 16 ani sau cine i-a vandut bautura si vor fi doar vinovati in sala de tribunal. Daca ai tupeu, bani si tarie de caracter sa treci printr-un proces in care vei fi desfiintata si ti se vor aduce toate acuzatiile posibile fa acest lucru, daca nu, mergi la un psiholog si nu mai bea in viata ta.

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se considera viol si se pedepseste daca poate fi dovedita vinovatia barbatului: probe, martori.

| EUSIATIT a răspuns:

Legal da dar daca ea te da in judecata e mai grav doar daca e fost cu voia ei atunci e ok a fost o placere. desi m as mira sa fie asa si ea sa nu faca nimic sa cistige niste bani ca sa nu as in tribunal asta ramine de vazut

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA!, pentru ca potrivit Legii, nu este in masura sa consimta!, si poate avea si forma de circumstanta agravanta!

kratos
| kratos a răspuns:

Daca e inconstienta si nu exista martori nu cred ca ar putea fi considerat viol! Oricum stiu ca s-au schimbat multe prevederi cu violul. De la 16 ani daca ea doreste stiu ca nu mai este considerat viol de exemplu.

| roxyema a răspuns:

Dap...krtos are dreptate. daca minora este de acord nu este viol.insa daca este impotriva vointei acesteia se considera viol... dar dc intrebi...are legatura cu pers ta sau cu altcineva(scuze de intrebare daca te deranjeaza). apropo stiu multe despre aceste lucruri deoarece studiez de cand eram mik infractiunile de gen viol, crime, sau altele grave...deci sper sa te ajute raspunsul meubig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai enigma, nu generaliza! Si pana la urma oricat de beata ar fi, tot 16 ani are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@furni-eu nu spun ca as fi de acord cu astfel de practici, insa la 16 ani sa mergi la chefuri, sa te imbeti de nu mai stii de tine, dupa care sa dai vina pe altii ca...,, ti-au tras-o'' mi se pare...scarbos.Nici unii nici ceilalti nu sunt scuzabili.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ela-din cate observ eu, tu ai spus foarte clar ca era in stare de ebrietate.Sau am citit eu gresit? nu va mai ascundeti dupa cuvinte pompoase, tot o ...va ramane.Auzi,la varsta de 16 ani sa se imbete de nu mai stie de ea, si sa o faca altii posta. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea condamna pe adult cu inchisoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fetito, cred ca tu nu cunosti sensul cuvantului ebrietate. Din moment ce ai spus EBRIETATE, atunci inseamna ca a baut peste masura. Ce tot bati campii acolo?
http://dexonline.ro/search.php?cuv=ebrietate
Si nu, nu am frustrari si nici nu sunt frustrat, insa ma bucur cel putin de faptul ca ma exprim corect in limba romana si pe deasupra mai inteleg si unele cuvinte.Si normal ca de moment ce a fost beata, era inconstienta, sunt putini acei oameni care se imbata si mai si stiu ce fac.Asa ca nu te mai lansa in a trage concluzii pripite.si ala care a profitat de ea si ea imi produc greata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetito, bati campii.Mai treci pe la scoala si invata sa formulezi o fraza concisa si coerenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se considera prostie, ce dracu cauta sa bea la 16 ani, si de unde stie ca ia traso daca erea inconstienta, si ce viol daca a stat ca vaca, mai erea virgina an urechi ce dracu sa fim seriosi. Va salut respectos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca minora de 16 ani este in stare de ebrietate si inconstienta, inseamna ca se afla in imposibilitatea de a se apara si de a-si exprima vointa. Asadar, DA, se considera viol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste visul orcarui barbat.

| ela_3767 explică:

Pai daca fata a fost inconstienta banuiesc ca a fost fara voia ei.

| ela_3767 explică:

Eu_o_mare_enigma, starea de inconstienta i se poate induce unei persoane. nu ai auzit de droguri in pahar si alte chestii?

| ela_3767 explică:

In stare de ebrietate, inconstienta. nu am spus ca aceas stare de inconstienta a fost de la alcool. important era ca persoana respectiva era inconstienta. nu te-am intrebat daca ai ceva frustrari si consideri ca intr-o astfel de situatie persoana respectiva este o...

| ela_3767 explică:

Nu este vorba despre mine, eu nu mai sunt minora.

| ela_3767 explică:

INCONȘTIÉNT adj., adv. 1. adj. v. leșinat. 2. adj. v. automat. 3. adv. automat. 4. adj. v. instinctiv. 5. adj. v. iresponsabil.

poti sa fi in stare de ebrietate si sa nu fi lesinat. este total alceva daca nu stiaiwinking subliniam faptul ca minora nu avea cum sa riposteze. era in stare de inconstienta! si nu ma lua pe mine cu fetito, pentru ca nu sunt o fetita.

| ela_3767 explică:

laughing ceea ce e ciudat e ca din toata lumea care a citit numai tu ai inteles total alceva, deci problema e la tine. poate mai trebuie sa treci tu pe la scoala.