| mixxjim a întrebat:

Daca un cuplu casatorit, sot-sotie, mor intr-un accident de masina, ce se intampla cu copilul lor minor si cu bunurile celor doi soti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Autoritatea tutelara va numi un consiliu de familie si un tutore, de regula dintre rudele apropiate (bunici sau unchi/matusi) dupa care se va face procedura succesorala si copilul va mosteni intreaga avere a parintilor. Pana la majorat averea va fi administrata de tutore, sub supravegherea consiliului de familie si autoritatii tutelare.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Minoru ramane la o ruda (bunicii parintilor din partea tatalui sau a mamei) daca nu e acceptat sau nu traiesc merge la un centru de plasament si averea decedatiilor ii ramane copilului dar pana atunci bunicii (daca traiesc) mai merg prin imobil si mai iau ce vor de acolo, tacamuri, chestii marunte apoi la 18 ani tinerelul pleaca la casa lui.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Bunurile vor fi ale copilului, dar administrate de un tutore

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Din cate stiu, copilul va fi incredintat tutorelui dupa decesul parintilor, tutorele fiind ruda de gradul intai al decedatilor. Bunurile materiale ale celor doi soti vor fi si ele in grija tutorelui, iar dupa ce copilul va implini 18 ani, se va face succesiunea in urma careia copilul va deveni unicul mostenitor de drept.
Sper ca te-am ajutat!