| anonim_4396 a întrebat:

Daca un sofer m-a lovit si vina nu se stie a cui este iar eu mam ales cu ceva rani ( nu foarte grave ) si el s-a dat jos din masina eu nu am vrut ajutor si altcineva o sunat la 112 si soferu a plecat e considerat parasirea locului accidentului si am fost la politie si am vb si i-a luat permisu exista vreo scapare pentru el ( sa isi ia permisu inapoi ) deoarece el a vrut sa imi ofere ajutor dar nu am vrut eu si pana la urma am ajuns la spital si cu politia pe cap si ma simt oarecum vinovat ca el a vrut sa ma ajute dar totusi nu am vrut si el si-a pierdut permisul plz repede raspuns

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista scapare, daca nu va fi condamnat definitiv pentru accident sau pentru parasirea locului accidentului.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La momentul de fata te faci vinovat moral ca bagi un om nevinovat la puscarie. Intai ai spus ca esti ok si poate pleca apoi ai sunat la 112 - om de nimic, un jeg.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu eu am sunat la 112 si sincer si el e vinovat daca vrei sa stii si suntem amandoi vinovati dar nu eu am sunat la 112 si daca nu citesti bine intrebarea nu mai jigni lumea wtf

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine nu ma intereseaza minciunile tale de aici. Daca tu nu dadeai declaratie la politie cu datele nu se intampla nimic. Evident ca este vina comuna dar ceea ce ai facut e incalificabil. Daca tu te simteai cu sufletul impacat nu puneai intrebari aici. Ideea e ca -Cine are de castigat din toate astea? NIMENI. El pierde carnet, paine, poate chiar libertatea. Tu de ingrijire medicala la spital beneficiai si daca spuneai ca esti cazut din copac sau cu bicicleta. Inteleg ca nu ai stiut pe moment ce faci dar tu ai dat asigurari cuiva ca e totul ok. Pune-te tu in locul lui. Este acelasi lucru cum noi am sparge o banca impreuna si tu dupa aia ma torni pe mine.