| EduardFlorin29 a întrebat:

Salut comunitate, vin cu o întrebare mai stupida.
Am avut un mic accident auto cu un biciclist la care n-am fost vinovat, sa va explic.
Eram staționat pe partea dreapta, m-am asigurat pentru a efectua manevra de parcare pe un pod pe partea cealalalta (stânga) am semnalizat, nu venea nimic linie discontinua, mai aveam 1m pentru a ajunge cu rotile din fata pe pod și brusc am fost lovit de un biciclist in aripa la cam 50-60 cm distanță de far. Neavând vesta, lumini, fiind noapte.
A picat și s-a lovit foarte puțin, nici nu era nevoie de a chema poliția, dar cum așa e lumea na.
La fata locului au ajuns echipajele, unde am fost testat cu un aparat etilotest având 0.00 alc.
Iar acel biciclist 0.‘70.
A fost dus la medic 1 seara. Prostia este ca am pus mașina pe pod de la locul accidentului doar 1m. Aveam o mașina destul de lunga app 6m unde ocupa ambele benzi.
Mi-au luat permisul la fata locului, am fost la sânge amândoi și de acolo aștept soluționarea dosarului, am dovada cu prelungire.
Am fost zilele astea și m-am interesat la poliție, acel individ după ce ca era topit tot el a depus plângere, mi-a spus pol sa ma înțeleg cu el ca dacă nu o sa dea drumul la dosar și o sa trebuiască după sa-l dau eu in judecată și tot așa.
Cei care știu procedura, știți cumva după toată asta mi se va anula permisul de tot sau doar suspendat pentru o mică perioada!?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia descrisa este reala nu o sa fii trimis in judecata, dosarul de urmarire penala se va clasa pentru ca fapta nu este infractiune sau se va renunta la urmarirea penala.
Daca nu esti condamnat permisul de conducere nu iti va fi anulat.
In schimb poti tu sa-i faci plangere penala pentru inducerea in eroare a organelor judiciare.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil suspendat pe o anumita perioada.
Desi poti fi vinovat pentru ca nu te-ai asigurat suficient in spate. Si mai stiu ca pe pod nu se parchează(stationează) si nu poti intoarce.
Daca asta inteleg ca ai vrut sa faci.

Răspuns utilizator avertizat