| Stefan_Paneci_1989 a întrebat:

Daca un vecin a făcut reclamații pentru tulburarea liniștii publice, iar politia nu a venit sa verifice si am primit amenda peste o luna, o pot contesta? Nu mi se pare normal sa suni sa spui ca s-a întâmplat ceva si sa dai amenda fara sa verifici

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la data comunicarii procesului-verbal de contraventie. Ca plangerea va fi admisa sau nu asta este o alta problema, depinde de probele care sunt contra ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Contestarea se face in termen de 1-2 saptamani.
Baiul este ca, la contestatie, va veni Politia si va lua declaratii in scris, de la toti vecinii, ceea ce te baga rau in necaz, pentru ca mai mult sau mai putin, toti se vreo plange de zgomotul de la tine si te vei trezii cu un raport serios la Politie.