| Padrino a întrebat:

Este normal sa primesc amenda pentru tulburarea linistii publice fara ca politistul sa intocmeasca un proces verbal in prezenta mea? Daca fac o contestatie am sanse sa se anuleze amenda?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se pune problema daca este normal ori anormal ci daca este legal sau nu. Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu modificarile si completarile ulterioare, art.19, alin.1 si art.26, alin.3, procesul verbal de contraventie se poate incheia si in lipsa contravenientului. Daca faci o plangere contraventionala, numai pentru acest motiv, nu ai sanse sa castigi. Poti face plangere, in termen de 15 zile de la comunicarea procesului verbal, la judecatoria in a carei circumscriptie ai savarsit contraventia(art.31), daca ai si alte motive decat cel expus de tine. Mie mi se pare ca esti vinovat, asa ca plateste si nu mai face alta data. Numai bine!

| darrio2007 a răspuns:

Nu este normal asa ceva. Daca nu ai semnat procesul verbal poti face contestatie.

| Robert a răspuns:

E fix nul.Ai semnat ceva? ca sa iei la cunostiinta cu ce constata el. Poate sa-l mai faca si-n lipsa ta pe baza unor inregistrari audio/video dar mai greu la noi asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu o arzi aiurea.Ori e numai o amenintare ori e amenda adevarata pe care orice politist stie cind e sau nu este valabila si vizavi de meserie nu cred ca face cineva lucruri inutile. Politistul chiar ti-a dat amenda si e cit se poate de valabila.

| Padrino explică:

Chiar cand plecam de la o petrecere am dat nas in nas cu doi politisti care mi-au cerut datele. I-am intrebat la ce le trebuie dar nu mi-au dat un raspuns clar. Ne-au notat datele celor care am fost prezenti PE O AGENDA... si acum, la 3 saptamani diferenta primesc prin posta procesul verbal in care aflu ca am primit amenda si pot sa depun contestatie in termen de 15 zile incepand de astazi("din momentul luarii la cunostinta").

| marcumarian89 a răspuns:

Pai cum ti-a dat amenda?