| mariazet45 a întrebat:

Daca va castiga Opescu alegerile vor fi alegeri in Bucuresti, daca va castiga Basescu vor fi alegeri in toata tara. Ce alegeti?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cica la B1 (scuzati) nu se face diferenta laughing laughing laughing
Nu imi vine sa cred ca mai sunt dobitoci care cred astfel de tampenii. Fiecare televiziune are "orientarea" ei, iar dintre toate cea mai penibila este asta, pupincurismul basescian fiind deja evident pentru orice om cu un IQ decent.
Nu ca as simpatiza cu Sorin Oprescu, dar a pune egal intre un student, membru (fie el marcant) al Asociatiei Studentilor Comunisti si un comunist recunoscut (a spus-o singur inainte de turul doi al alegerilor din 2004), despre care toata lumea stie ca a detinut nu doar grade marinaresti, mi se pare o nesimtire iesita din comun.
Dar ma opresc aici, pentru ca altfel voi fi acuzat de comunism. Nu de alta, dar am fost soim al patriei, ba chiar si pionier. Si inca unul care isi purta cu mandrie camasa alba, cravata rosie cu tricolor, ba chiar si snurul de comandant.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De unde ai scos-o pe a doua? Ce alegeri vor fi daca (Doamne fereste! happy ) va castiga Basescu?

regis
| regis a răspuns:

Eu nu cred ca vor fi alegeri parlamentare daca va castiga Basescu. Si un argument simplu ar fi ca PD-L-ul nu mai e pe val ca in 2008, imi vine greu sa cred ca in viitorul apropiat va mai putea strange 35% din mandate. Chiar si in conditiile acestea ii va fi greu presedintelui sa dizolve Parlamentul; s-a vazut si in 2004 si in 2008 ca se gasesc intotdeauna oameni dispusi la orice compromis pentru o bucata de ciolan.
Eu nu voi merge la vot decat in turul 2, pentru ca in primul tur nu stiu cu cine sa votez. Dar in turul 2 stiu sigur.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cine va castiga alegerile? La balamucul care este acum in viata politica, nici nu stii ce sa mai faci si pe cine sa alegi.

| mariazet45 explică:

Oprescu va trebui sa il opresca pe Basescu inainte ca Basescu sa ii baseasca pe toti.

| mariazet45 explică:

Daca va castiga basescu vor fi alegeri parlamentare, se va dovedi ca este puternic si va dizlova parlamentu, iar cu b1 las-o balta, sare in ochi cat de mult tine cu basescu a si zis aseara nasu ca el a declarat deja ca are o simpatie pentru basescu asa ca de unde atata echidistanta? Cheama doar persoane din pdl si vb de ce fac ceilalti fara ca ei sa fie de fata pe cand la celelalte televiziuni sunt persoane din toate partidele. Sper sa scpam de Basescu in rest chiar nu mai conteaza cine iese Oprescu Antonescu sau Geoana oricare din cei 3 e mai bun ca Basescu.

nony
| nony a răspuns:

Ma doare in cot cine iese.Nimeni nu mai scoate tara aia din mocirlá.si in plus, ce interes au?

| selef a răspuns:

Sa nu castige niciunul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vulpea si coiotu, care o fi mai bun?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In tara asta politica e de *****. Ne specific de ce anume. Oricine ar fi presedinte, tot aici ramanem pentru urmatorii 4 ani. Cat despre ce ne'ai spus. sa fim seriosi! De ce Opescu vrea alegeri numai in Bucuresti? Pentru ca peste 4 ani, cand vor fi iar alegerile, acesta poate sa se duca in toate sectoarele sa-si faca reclama, dar in toata tara, nu are timp! Cat despre Basescu, acesta vrea alegeri in toata tara, pentru ca pe parcursul mandatului sau, acesta a umblat in toata tara ca sa is castige voturile, si de aceea vrea alegeri in toata tara.
Eu nu votez, tonguebig grin, pentru ca nu am 18 ani...

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce conteaza asa de mult alegerile?!?!? O sa votez cu Basescu. dumneata te-ai uitat prea mult la tv.singura televiziune care nu e pro-PSD (anti Basescu) este B1 tv.acolo chiar nu se face diferenta.
Sorin Mircea Oprescu (n. 7 noiembrie 1951, Bucureşti) este un politician român, de profesie medic chirurg şi actualmente este Primar General al Municipiului Bucureşti. A fost senator de Bucureşti în legislatura 2000-2004, apoi 2004-2008, din partea PSD şi Primarul Capitalei din 2008. În timpul facultăţii a fost membru marcant al Asociaţiei Studenţilor Comunişti din România.

A candidat de două ori la funcţia de primar al municipiului Bucureşti. În 1998 a fost învins în al doilea tur de scrutin de Viorel Lis (CDR), iar în 2000 de Traian Băsescu (Partidul Democrat).

Pe 21 aprilie 2008 şi-a dat demisia din PSD, pentru a candida ca independent pentru funcţia de primar general al municipiului Bucureşti,[1] pe care a şi câştigat-o în al doilea tur de scrutin al alegerilor locale din 15 iunie.

În 2009 s-a lansat in campania pentru alegerile prezidenţiale din acel an, avand drept semn electoral un soare albastru înscris într-un cerc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul guvern de după Decembrie 1989, Guvernul Petre Roman (1), a ocupat funcţia de subsecretar de stat în Ministerul Transporturilor.

* Ministrul Transporturilor în Guvernul Petre Roman (2) (30 aprilie 1991 – 16 octombrie 1991)
* Ministrul Transporturilor în Guvernul Theodor Stolojan (16 octombrie 1991 – 19 noiembrie 1992)
* La alegerile legislative din 1992 a fost ales deputat de Vaslui din partea FSN (1992 – 1996)
* Vicepreşedinte al Comisiei de Industrie şi Servicii a Camerei Deputaţilor (1992 – 1996)
* Director Coordonator în campania electorală a lui Petre Roman (1996)
* Deputat PD de Vaslui (1996-2000)
* Ministrul Transporturilor în Guvernul Victor Ciorbea (12 decembrie 1996 – 11 februarie 1998)
* Ministrul Transporturilor în Guvernul Radu Vasile (17 aprilie 1998 – 22 decembrie 1999)
* Ministrul Transporturilor în Guvernul Mugur Isărescu (22 decembrie 1999 – 26 iunie 2000)
* Primar General al Municipiului Bucureşti (Iunie 2000 – Decembrie 2004)
* Preşedinte al Organizaţiei Partidului Democrat al Municipiului Bucureşti (2000 – 2001)
* Preşedintele Partidului Democrat (Mai 2001 – Decembrie 2004)
* Co-preşedinte al Alianţei D. A. alături de Theodor Stolojan (2003 – 2004)
* Preşedinte al României (20 decembrie 2004 –...
o la 16 aprilie 2007 - suspendat de către Parlament
o la 19 mai 2007 - reconfirmat prin Referendum, cu peste 74% din voturile exprimate
AVEM DE ALES INTRE DOI FOSTI COMUNISTI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu aleg nimic.Nici macar nu ma obosesc sa ma duc la vot, fiindca nu merita.In ziua de astazi nu mai exista un Stefan cel Mare sau un Horea, care a spus:"mor pentru popor". Acum exista Basescu, si altii, care gandesc tocmai invers, si actioneaza ca atare.Pentru mine, toti sunt niste egoisti, niste avizi dupa bani si putere, oportunisti, profitori, mincinosi si-imi pare rau sa o spun-niste paraziti, niste plosnite care se imbogatesc pe spinarea oamenilor, aducandu-i la sapa de lemn.Asa ca poate sa iasa cine vrea. Oricum, toti sunt o apa si un pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basescu.trebuie schimbat totul.si nu ca partide. ca oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regis fa la fel si in primul tur, oricine numai pe basescu NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alegeri prezidentiale: candidatii urmatori http://www.alegeri-2009.ro/alegeri-prezidentiale/