| TincuRapid a întrebat:

Dar cei ce savarsesc fapte penale desi au pile chiar nu patesc nimic? Gen injunghieri.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cei care savarsesc fapte penale, de regula, sunt condamnati.
Exceptii sunt cei care au beneficiat de deciziile CCR si ICCJ privind prescriptia raspunderii penale.
Sigur ca nu ar fi fost posibil fara incetineala cu care au fost urmariti penal sau tergiversarea procesului in justitie si, mai ales, neinterventia Guvernului sau Parlamentului pentru punerea in acord a prevederilor privind intreruperea prescriptiei cu prima decizie a CCR.

| mi25 a răspuns:

Pentru fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

| Sistemulxxl a răspuns:

Nu exista asa ceva. Nici un procuror nu da NUP la infractiuni contra persoanei.