| DonEduardo a întrebat:

Dar la urma urmei, ce-i asa rau daca un medic castiga la fel ca un taran semialfabet?

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Personal ma consoder marxist, anarhist și socialist libertarian și din perspectiva mea pot spune că nu mă interesează cine câștigă ce.
Ma interesează ca 1. Grupurile dezavantajate sa fie emancipate și ierarhiile sociale sa fie distruse. 2. Fiecare persoana sa aibă necesitățile de baza întâlnite și 3. Sa existe democrație economica lucrătorii sa aiba control asupra mijloacelor de producție.
Și dacă toata lumea ar trece la socialism de piață sau la o economie bazată pe vauchere de muncă, tot ar fi oameni care ar munci mai mult și prin urmare ar avea acces la mai multe lucruri. Important este sa ajungem sa fim plătiți exact cât meritam, lucru care nu va fi niciodată posibil în capitalism.
De asemenea, țăranii hrănesc lumea, deci din multe puncte de vedere jobul lor este mai important decât cel al medicilor și spun asta deși am admiterea la medicina în câteva luni. Ideea ca anumite job-uri sunt mai respectabile decât altele e doar un mit capitalist de a justifica existența sărăciei și o iluzie clasista.

78 răspunsuri:
| Anamaria9916 a răspuns:

Nu e rău, dacă omul își rupe spatele pentru banii ăia.laughing. După 6 ani de facultate, când îți vezi toți colegii " țărani analafabeți" realizați, cu casă, mașină și copii, iar tu abia ai ieșit din facultate și până atunci ai stat pe bani părinților. apoi să mai ai și salariu mic? Ce rost ar mai avea facultatea? Dacă tot ai avea același salar, nu mai bine îți iei vacanță 6 ani, măcar nu mai dai bani pe cărți, stetoscop, cazare, etc? laughing Unde mai pui riscurile. de multe ori e în mâinile medicilor viața unui om.

| DonEduardo explică (pentru Anamaria9916):

Faci facultatea ca sa ajuti oameni.

| Hammurabi a răspuns:

De ce ar trebui să câștige la fel?
Du-te și tu la un țăran semianalfabet să te opereze de apendicită de exemplu.
Iar apoi vino și spune-ne cum a fost (dacă mai exiști) laughing

| DonEduardo explică (pentru Hammurabi):

Si ce-i asa rau daca taranul nu poate face asta? el poate face altele.

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Ce poate face țăranul și nu poate face doctorul?
Că invers, doctorul poate face multe pe care nu le poate face țăranul.
Și pentru ăstea multe, a stat să învețe niște ani de zile.

Ce-i așa rău dacă pe planeta asta există și oameni deștepți și analfabeți? Trebuie să-i uniformizăm să fie toți la fel?
Au mai încercat unii, parcă Marx, Engels, Lenin...

| Nirvanaaa a răspuns:

E, ca doar o carte de specialitate poate costa 2000 de lei. Și participarea la congrese și totul se plătește. Medicul investește bani toată viața, dar nu cât un țăran de exemplu.
Bagi mereu bani trebuie sa fie o mică diferență măcar.
Și munca peste program și tot așa se pune.

| DonEduardo explică (pentru Hammurabi):

Si daca taranul nu poate mai mult?

| DonEduardo explică (pentru Hammurabi):

Si ce daca taranul nu poate mai mult?

| Wr3nch a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru ca daca am avea toti salariul la fel de ce ai vrea sa nu faci ce e mai usor? Si dupa se prabuseste societatea. Intrebarea asta e asa penibila ca ma gandesc daca ai 10 ani.

| DonEduardo explică (pentru Wr3nch):

Pentru ca domenii precum biologia, fizica si chimia sunt foarte interesante si nu cunosc multe persoane lenese.

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Și dacă nu poate mai mult, ce?
Se mulțumește cu ce poate.
Nu numai țăranul. Oricine altcineva.
Fiecare om are niște limite. Mai joase sau mai înalte.
Nu ne naștem egali. (biologic)

| DonEduardo explică (pentru Hammurabi):

Ar fi mult mai bine daca toti am munci dupa puteri si-apoi am imoparti totul egal.

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Adică un fel de comunism?
S-a mai încercat. Nu merge. Nu e logic.

| cristi202 a răspuns:

Taranul statea pe camp si admira florile si norii, in timp ce medicul noptile si le pierde chinuindu-se sa invet ca sa treaca examenele. Pentru toti acei ani pierduti in chinurile invatarii, medicul merita un salariu mai bun. Si pentru ca, la urma urmei, daca te doare cev, a nu mergi la taran, la el mergi eventual doar pentru leacuri babesti, ci mergi la medic. Cind taranul va fi invatat la fel de mult sa dea cu sapa cit a invatat medicul sa iti ia durerea, atunci abia am putea vorbi de cistig la fel.

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Pai taranul da o gramada cu sapa, nu admira florile. Si mancarea ta, de unde o iei?

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

De ce dracului toata lumea isi imagineaza ca taranii si ciobanii nu fac nimic, cand au vieti foarte grele?

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai au vieti foarte grele ca nu au fost in stare sau nu au vrut sa invete la vremea lor.

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Eu am zis ce facea cand era tinerel, cand medicul, student fiind, se chinuia sa invete. Ca a ajuns la sapa, asta e, daca a admirat florile si probabil si femeile. happy
Eu imi iau mincarea de la supermarket. laughing

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Oare? Sau trebuia sa stea la coada vacii toata ziua?

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Si daca nu au fost in stare nu e vina lor.

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Aia e adevarat. Dar capacitatea costa, faptul ca medicul a fost in stare, trebuie rasplatit.

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Da, daca medicul a stat cu nasul in carti. Asta daca vrei sa fie platit la fel. Dar, in timp ce unul s-a distrat, celalalt s-a spetit cu invatatul. Si vorbim de cei mai frumosi ani ai vietii.

| Mosotti a răspuns:

Pai munca unui chirurg care opereaza e mult mai complicata si mai grea decat munca acelui taran semianalfabet, asa ca medicu va primi mai mult, asa e normal.
Ca nu face oricine ce face medicul, dar ce face taranu ar face cam oricine, sa dea la sapa.

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

Nu s-a distrat.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Si ce4 daca face oricine ce poate face taranul?

| DonEduardo explică (pentru cristi202):

De ce costa. Nu mi se pare corect sa coste.

| Lukasssz a răspuns:

Daca nu existau taranii noi ce dracu mai mancam?

| cristi202 a răspuns (pentru DonEduardo):

Exista doua feluri de bunuri. Cele materiale, si cele intelectuale. Poti sale ai pe cele materiale, daca nu le ai pe cele intelectuale, le ai degeaba, ca nu stii sa le folosesti (vezi Romania, o tara cu resurse, dar condusa de incapabili). Daca ai doar pe cele intelectuale, poti sa iti procuri cele materiale cu ajutorul lor (vezi, Japonia, care ca reurse, este o tara saraca). Deci, bunurile intelectuale sunt net superioare celor materiale, si de aceea si sunt mai scumpe. Inteligenta chiar costa.

| chuckmanson a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu chiar întrebi de ce e rău că există oameni analfabeți? Existența oamenilor ca tine e o dovada clara a faptului ca capitalismul cauzează alienare față de alte ființe umane și distruge capacitatea de empatie.
"Au mai încercat unii, parcă Marx, Engels, Lenin..."
E clar, ai un iq imens! Fac pariu ca tu nici nu bei apa și nu respiri ca asa au făcut și Marx Engels și Leninrolling on the floor

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Daca nu ar fi existat tarani tu in momentul asta nu aveai ce sa mananci.Si sa dai cu sapa nu e asa de usor pe cat parewinking