| Smmo a întrebat:

De cativa ani au inceput sa umble pe trotuare (alea putine, care au scapat netransformate in parcari sau strazi) tot felul de mijloace de transport.
In parc (iesi la promenada carevasazica) tot la cateva minute mai-mai ca dau peste tine cu biciclete, role, skateboard. Nu am nimic impotriva sa faca oamenii sport si sa nu polueze atmosfera folosind diferite mijloace de locomotie dar... pietonii pe unde ar trebui sa circule?
Voi va mai simtiti in siguranta?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Intreaba pe cei de la primamrie, aia ar trebuie sa se ocupe cu toate astea.
In mod normal nu au ce cauta biciclisti pe trotuare de pieteoni, intr-o tara civilizata asa se face, bine RO nu-i civilizata, dar am zis ca idee.

Role si alte rahaturi, se fac locuri special amenajate unde se pot da aia cu alea.
Pt biciclisti la fel, se pot face piste prin parcuri, pe linga lacuri etc, dar cine sa faca.
Oamenii care merg cu role, biciclete stai linistita ca nu o fac pentru a nu mai polua laughing ii doare pe eio undeva de poluare, merg cu alea pentru ca asa le place, nici de sport nu o fac macar.
Sport daca e faci in parc, alergi, te duci la sala etc.Trotuarele din RO is pentru pietoni, pentru aia au fost facute.dar cum saracia e mare, tilharia e la cote maxime, nu ai la ce sa te astepti, tu crezi ca tilharii care conduc un oras in loc sa bage banii in buzunarele lor, baga sa faca ei locuri pentru biciclisti sau role laughing
Daca te simti in siguranta? Nu prea, mai ales in cazul bicicletelor, te pot rani aia destul de rau, role si ce mai spui da ala peste tine cu corpul lui, dar cu bicicleta e destul de rau.
Bine eu spun pentru tine laughing eu nu merg pe jos, pe la mine nici nu ai pe unde, doara daca te duci in parc.

Asta e RO cel putin e bine ca nu ai mai fost si in alte parti sa vezi cum este, spui ca asa trebuie sa fie laughing de ai vedea cum e si la altii, atunci chiar ca ai fi foarte nemultumita.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt in siguranta daca sunt atent.
Si nu-i vina nimanui ca unele strazi, mai ales in orasele vechi, sunt foarte inghesuite si nu mai pot fi largite si este vina conducerii locale ca nu exista destule parcari, nici macar pe langa constructiile noi.
De asemenea numarul masinilor a explodat, la fel a bicicletelor, trotinetelor electrice, role, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ma simt in siguranta ca casc ochii pe unde merg.

| Smmo explică (pentru suntserios):

Ai si la spate?

| suntserios a răspuns (pentru Smmo):

Nu e greu sa arunci din când în când o privire in spate, sa nu mergi cu căști in urechi și să nu mergi pe mijlocul trotuarului. Și uite așa nu da nimeni peste tine.

| dullcat a răspuns:

Pietonii trebuie sa circule pe trotuarele care au fost blocate de masini. Deci eu nu inteleg lupta asta pietoni vs. trotinetisti/biciclisti, cand ambele parti ar trebui sa vada ca inamicul e autoturismul personal care sta parcat 90% din timp.

| Freya1 a răspuns:

Pe mine ma deranjează mai mult când merg cu bicicletele și trotinetele pe strada, printr-e mașini.Acolo e pericolul.
Chiar as vrea sa se găsească soluții sa poată merge pe trotuar.Habar nu am, mai multe piste, mai mult spațiu.

| dullcat a răspuns (pentru Freya1):

Solutia e minimizarea benzilor auto, astfel incat sa existe: trotuar, delimitare spatiu verde, pista de biciclisti si iar delimitare intre aceasta si carosabil, sau direct banda pentru transport in comun. Evident, trebuie eficientizat transportul in comun actual, cu benzi unice, promovate serviciile de car sharing, etc, iar lumea nu va mai avea interes sa stea blocata in trafic trei ore sa se injure, si sa care cateva tone de metal+plastic prin oras in orice context.

| anonim3247 a răspuns:

Nu am treabă că mă feresc repede de ei.

| AmandinaDragan a răspuns:

Da eu ma simt in siguranta. Am o poseta mica dar pentru ca-i plina cantareste cam 2, 5-3 kg si o manevrez destul de bine. M-au mai ''agatat'' cu trotineta sau bicicleta dar au primit fiecare cate o poseta in cap pe model croseu. Sa-i vezi cum picau cu troti/bicicleta si ce-i mai interesant este ca nu realizau ca au fost loviti de mine. Credeau ca doar au cazut. Eu intodeauna-i ajut sa se ridice si sa-i vedeti ce de multumiri primesc.

Răspuns utilizator avertizat