| IIIshaneIII a întrebat:

De ce are voie un infractor cu 2 ani suspendare sa fie in parlament?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: pentru ca Parlamentul nu a prevazut o interdictie in acest sens, nici in Constitutie si nici in legea privind alegerea senatorilor si deputatilor, asa ca se aplica principiul de drept ca este permis tot ce nu este interzis expres.
Sigur ca nu este moral ca unul pedepsit penal sa fie parlamentar, dar asa au fost si sunt parlamentarii romani.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca parlamentul isi face astfel legile.
Deasupra, langa imunitate, isi mai voteaza si condamnarea pe ani grei... tot in parlament.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dar un presedinte care a pierdut doua case pentru fals si uz de fals si nu i s-a facut inca dosar penal? E mai grav sa fii condamnat pentru ca "a obtinut foloase necuvenite constand in voturi" sau sa iei case cu acte false? Ori este stiut ca activitatea politicianului se bazeaza pe voturi in toata lumea.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Ori este stiut ca activitatea politicianului se bazeaza pe voturi in toata lumea."

Deci ca sa rezumam, infractorul ala e in parlament pentru ca romanii sunt prosti si il voteaza. Mare dreptate ai.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

In orice tara din lume politicianul face propaganda pentru a obtinere voturi. Asta nu-i un delict. A! Daca il prinzi ca falsifica liste de vot sau aduce oameni sa voteze este altceva. Ori lui Dragnea nu i s-a putut imputa asemenea lucru. Si atunci este normal sa condamni un om aiurea? Vrei sa facem dreptate incalcand legile? Aia imi pare a fi fascism sau comunism!

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Mai du-te mah cu infractorul tau cu tot, bineinteles ca a fost condamnat cu dovezi clare si pe buna dreptate. Adevarul ca numai jarle au avut de-a lungul timpului PDSR-ul si apoi PSD-ul in frunte. Incepand cu Iliescu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce nu e interzis prin lege e permis... cam sa functioneaza treaba. Politica in orice tara se pisa pe ea de moralitate asa ca...

| BuLaNNNeL a răspuns:

Doar un infractor?

| IIIshaneIII explică:

Eu daca vreau sa ma angajez si pe cazierul meu nu scrie,, nu este inscris in cazierul juridic,, nu ma angajeaja din start, dar lighioanelele alea de ce nu ai intreaba de cazier?

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Relatii in partid, relatii cu sefii politiei Bucuresti-Ilfov, un avocat/mai multi care sa conteste sentinta, un aparat birocratic care sa incetineasca si mai mult procesul, legi interpretabile care pot fi atacate de avocati sau daca nu e cazul institutii care nu se sesizeaza.
Glumesc(desi am facut-o sa sune veridic).

| NikFlorian a răspuns:

Pentru ca se poate, vorba aceea ca la noi la nimenea.