| AlexDorinel a întrebat:

De ce bătrânii la politica sunt de stânga (adica vor dezvoltare economica, etc.) Iar tinerii sunt de dreapta (conservatori,nationalisti), cum vine asta? Nu ar trebui invers?

Adica bătrânii voteaza cu psd ca mărește salarii și pensii și dezvolta tara, iar tinerii votează cu partidele de dreapta.

32 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

In momentul asta sustin apocalipsa. Sau dictatura militar/medicala. La cum e scena politica si orientarea ca intentii de vot, nu ajungem nicaieri in conformatia actuala, pentru ca mereu se vor face compromisuri de frica alegatorilor. Vezi China, au avut 6 cazuri de COVID intr-un oras, au pus lockdown strict pe 4 milioane de oameni. La noi, ai mii de cazuri si nu ai oo sa ii tii pe puleti in casa ca se supara, micutii de ei. Legat de economie, daca Ciolos ar avea mina libera sa faca treaba, ar fi o chestie. Practic, o sa ajunga iarasi sa faca slalom printre compromisuri. Bottomline - in lipsa de altceva, normal ca il sustin pe Ciolos.