| waXonwaXoff a întrebat:

Ce inseamna stanga,dreapta, in politica?

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

Stanga = Traiasca saracii, moarte bogatilor!

Dreapta = Traiasca bogatii, moarte saracilor!

Asta e cel mai succint rezumat posibil al celor doua curente.D-aia nu-mi place mie niciunul din ele.Bineinteles,sunt tari unde stanga reuseste sa fie de-a dreaptul odioasa,iar dreapta,chiar logica,temperata si deloc asa scelerata (cum e in Regatul Unit sau Olanda) si tari unde stanga mai misca ceva,iar dreapta este de-a dreptul odioasa, mai ales daca-si trage pe langa ea niste intelectuali rasati cu studiile facute prin toate maghernitele din strainatate, anti romani, bineinteles, cum e cazul in draga noastra tarisoara.Si sunt tari unde amandoua nu sunt de pe lumea asta, in nicio privinta; asta se intampla prin SUA, mai mereu.

2 răspunsuri:
| feraryyy78 a răspuns:

Daca te referi la istorie existau 2 partide(in unele tari) in trecut: de stanga si de dreapta. Cred ca cel de stanga erau fascistii si cel de dreapta erau nazistii.

| IulioNagato a răspuns:

laughing
Stanga in Romania este PSD adica inclinarea politica pentru reconstructie, investiti, infrastructura

Dreapta este reprezentat de PNL, PDL si reprezinta liberalitate adica conceptii prin care traiul si libertatea este marita si nu se pune accent pe investiti