| LisaJulie a întrebat:

De ce castiga in România numai PSD-PNL? Dacă sunt persoane aici care au votat cu ei, îmi pot împărtăși și mie opiniile despre ele și de ce continua sa voteze tot cu PSD și PNL? Doar din curiozitate, eu nu critic și nu judec pe nimeni

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu propun sa votati meritocratic doar,cunoasteti respectiva persoana? aici ma refer la ce studii are omul ala? ce experiente are? experienta? cazier, educatia lui, gandirea lui, uite in norvergia populatia e implicata activ in politica.
Pentru prima oara in viata mea am votat cu fritz desi are si el multe pacate facute, hai ca a fost la inceput.

De ce se voteaza psd?
pentru ca avem 6 milioane de pensionari care nu se gandesc la altceva decat la pensia lor =narcism -nu le pasa de viitorul copiilor, nepotilor lor, asistati social vreo 1 milion la fel,daca votam dreapta ne taie ajutorul,ca bugetar la fel te gandesti ca dreapta vrea sa concedieze jumatate din ei,dupa cum vezi se voteaza din interes propiu,romanul fiind narcist nu ii pasa de alti doar de el atat, iti vinde si parinti, frati, copii, sotia pentru interesul lui atat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca:

-baronii locali isi fac treaba in teritoriu si scot lumea la vot
-pentru ca au fost mereu la guvernare si a fost usor sa tina bugetarii si pensionarii de partea lor
-pentru ca exista mereu o populatie care se identifica cu psd, o mica spaga, o mica evaziune e mereu binevenita
-pentru ca au acumulat in timp un numar serios de membri care au o groaza de avantaje legale sau mai putin legale
-pentru ca oamenii de afaceri stiu ca cele doua partide ii pot "ajuta"
-pentru ca este putina populatie cu adevarata educata financiar care sa cunoasca ce dezastru produc uneori in economie cele dua partide.
-pentru ca USR nu a putut fi cu adevarat un partid de opozitie

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Argumenteaza ultima parte cu USR nu a putut fi cu adevarat un partid de opozitie! Vrei sa spui ca sunt prea putini?

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu au avut niciodata un lider care sa coalizeze partidul si sa profite de scorul istoric de la europarlamentarele din 2019

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca SOS sau AUR sunt niste mizerii fara pic de "scoala", iar celelalte partide (PMP, USR si care mai sunt) nu au sanse reale, neavand oameni cu imagine suficient de valoroasa. Sunt partide de necunoscuti, foarte multi neexperimentati, chiar daca au vointa si cunostinte.
De aia votam multi cu PSD-PNL, stim ca ele au cele mai mari sanse, au politicieni experimentati, sustinere "grea", asa ca intre ele este adevarata concurenta.
Teoretic, unul este de dreapta, celalalt de stanga. Si asta ar fi un motiv, ca se alege intre politica sociala si cea liberala, individualista.
Practic insa, ambele sunt niste amestecaturi, iar PNL-ul a ajuns mai "social" sau mai bine zis mai comunist/de neincredere decat Puie PSD asta.

| frumoasazaraza a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu exista niciun partid de stanga in Romania. De asta votezi PSD. Ca habar nu ai ce e cu tine.

| Mosotti a răspuns (pentru frumoasazaraza):

Pai PSD nu e de stanga in primul rand, este cam 3 % stanga, restul dreapta. Deci cine crede ca e de stanga chiar nu stie ce e cu el.
Pai cu ei a inceput inflatia inainte de Orban.
Pana la PSD erau preturile stabile, cand au venit ei sa dea salarii din pix, gata, a inceput nasolia.

In loc sa dezvolte tara, sa producem, sa exportam competitiv, sa luam valuta, ei dadeau sal din pix.
PNL adevarat ca si ala doar prostii face, dar tu daca te dai ocean, faci la fel tot rai oamenilor?

Parca avem partid de stanga dar nu e mai deloc finantat, dar nu stiu sigur daca avem.

| frumoasazaraza a răspuns (pentru Mosotti):

Partidul Romania Socialista e singurul, dar nu stie nici naiba de el.

| Mosotti a răspuns (pentru frumoasazaraza):

Pai normal ca nu stie nimeni de Romania socialista, cine sa il finanteze? Ca smecherii cu bani finanteaza celelalte partide ca sa le serveasca lor daca vin sus, nu oamenilor.

| LisaJulie explică (pentru Mosotti):

Sincer nici eu nu am auzit de Romania socialista!

| relian a răspuns (pentru frumoasazaraza):

Dar de ce mergeti la vot? Nu ar trebuie sa mearga nimeni la vot, doar asa se poate schimba ceva.
Oamenii nu pricep ca nu se poate schimba nimic, ei degeaba voteaza, cei votati vor face exact ceau facut si cei dinaintea lor?

Cam despre asta este vorba in RO, atita timp cit oamenii merg la vot, vor ramane mereu la fel toate, nu are cine schimba nimic, tocmai pentru ca oamenii ies la vot, legile raman tot alea, toata lumea politica happy laughing

Sistemul din RO nu-i bun.Nu este bun pentru RO, pentru romani, trebuie alt sistem, unul facut sa intarte romanu unu impotriva celuilant, doar in felul asta se va putea schimba ceva, in felul asta se poate face ceva.
Atit timp cit legea permite formarea de gasti tilharesti, cum am zis toti guvernantii or sa fie happy, se ruleaza pe rind pe aceleasi legi.Chiar de ar fi careva care ar vrea sa schimbe ceva nu are cum, trebuie sa mearga dupa ce spune legea.

In RO si mai peste tot in general se merge pe votarea unei sigle, nu a unei persoane cunoscute si care sa faca ceva.Plus legea nul poate da jos odata ales, chiar daca face magarii laughing aia de sus is deai lui doar nusi taie singuri creanga de sub ei.

Deci in RO pentru ca romanii is mai altfel, dintodeauna au fost altfel, trebuie alt sistem.
Tarile care au acelasi sistem si merg bine, au vechime, au malai destul, au furat, au dat in cap sute de ani altora, siau arenjat ploile acum tara merge singura de la sine, merge pentru ca au industrie, aia duce tara mai departe, fabricantii nu politicienii.

In RO toate au fost desfiintate, pe baza ca nu-s bune laughing sa vie aia sasi vinda ei produsele lor in RO.
Cea ramas in RO nedesfiintat? BOR, biserica nu sa atins nimeni de ea, desi acolo se joaca bani f multi, dar nau avut curaj, le-a fost si le este frica ca biserica poate ridica oamenii in capul lor, de aia nu s-a luat nimeni de biserica, plus ca is mina in mina, biserica mai baga si ea ceva fitile la enoriasi, votatiii pe X ca aia mai fac cate ceva laughing asa subtil, aia le mai pompeaza ceva malai, toate bune pentru ei.

Multi vorbesc de razboi, ba ca Putin e nebun, ba ca ukraina e stiu si eu cum, de ce ajuta UE pe Ukraina, de ce vrea UE sa bage Ukraina in UE si etc.

Totu e manarie, UE ajuta Ukraina de ce oare? Scuze ca bag ceva pe linga, ca idee, cam tot asa se intampla si cu votarile astea.

UE ajuta Ukraina, sa mai reduca din populatie, dar principalu motiv, sa isi asigure spatele.
Ajutind pe unu din combatanti, ce se intampla? Se lungeste razboiul laughing aia au arme, au ceva ajutoare, vor rezista in fata rusilor mai mult, logic.
Vor avea pierderi ambele tabere, atita umane cit mai ales materiale.
La sf razboiului, indiferent cine care cistiga, sau pierde, UE iese in avantaj laughing
Ambele tari Rusia si ukraina vor iesi sifonate, cu economia la pamint.
Daca Ukraina rezista si ramane independeta ce se va intampla? V a avea nevoie de bani, cinei da? FMI laughing ii imprumuta, si ce fac ei cu banii? Daca economia lor e la pamint, agricultura tot, cumpara de la UE cu banii imprumutai de la FMI, uite asa UE cistiga o piata de desfacere f mare.

Daca cistiga Rusia, la fel, o sa fie slaba, va avea nevoie de bani sa se refaca, bani de unde? Pai vinde gaze, petrol.Cui? Lui UE laughing ca ei au nevoie nu?
Uite asa UE is asigura spatele. Nui intereseaza pe ei de ukraina sau de populatia de acolo, ii doare la basca, ei isi urmaresc interesele.

Exact asa se intampla si in RO cu politica, legile is facute sai protejeze pe politicieni indiferent ce fac.
Daca un hot, tilhar, legea ii da voie sa candideze la primarie. la presedintie, la parlament, ce pretentii sa ai de la acea tara.

Deci trebuie schimbat sistemul.Cum faci asta? Trebuie gindit dinainte, asa stiu multi cum, nu mai iese nimeni la vot, se dizolva totul, se face o noua constitutie, si se pleaca din nou.

Aici este marea problema la ce sistem se va adopta, daca populatia este informta de toate sistemele care sunt si cum functioneaza, populatia sa inteleaga sistemele, cum functioneaza si sa voteze ea ce sistem sa adopte.

Doar asa se poate schimba ceva.In ro este de fapt acelasi sistem comunist de pe timpuri, s-a schimbat doar numele si ceva lejeritate pentru populatie, sa iasa din tara, sa dea din gura, oricum nu-i asculta nimeni si cam atit, restul e ca si inainte, comunisti, gasti de tilhari care guverneza tara.

SUA de ce nau ales sistemul englez cand au format SUA, doar erau englezi nu? Deci aia erau englezi englelzi 100% erau oameni cu afaceri cu bani, dar nu au ales sistemul ala tocmai pentru ca de el fugise din Anglia, ca nu lea convenit acel sistem
De aia au facut o tara noua si cu un sistem nou, dar ei au avut unde laughing romanii nu au unde pleca si sa faca alta tara.
E cam greu sa schimbi, dar nu-i imposibil.Deci nu mai mergi la vot, sa nu mai mearga nimeni, doar asa se schimba ceva, se va schimba constitutia, se va dizolva parlamentu si tot.

Dupa, cu ceva noroc, sau ceva oameni care stiu si vor sa faca ceva pentru tara, sa se voteze alta constitutie mai altfel, gen cum este in SUA unde is 3 puteri in stat si care is separate, independente, facute sa se manince ca si cinii printre gard laughing asa se verifica unu pe celalalt, fiecare urmareste ce face dusmanu si cand greseste taxeaza laughing
Odata ce calci pe bec, nu mai existi in lumea politica, nu mai ai loc nici ca femeie de serviciu pe nicaeri la stat cum zic romanii, nu angajeaza statu pe nimeni care are probleme cu legea, asa spune legea, nici sa dai cu matura, ca furi maturile si le duci acasa la tine laughing

Cam asa trebuie puse legi.In RO ala in puscarie candideaza la primarie si cistiga alegerile, iti dai seama cam la ce nivel este RO? Chestia asta nu stiu, e in cartea universului, sau asa ar trebui, nici ultimele organisme unicelulare nu fac asa ceva laughing

Gata nu mai zic nimic, am scris romane pe aici, dar am vazut ca va luati care pe cine sa voteze.
Va zic votati de pomana, va irositi timpul aiurea, mai bine mergeti soi beti o bere undeva si esti mai cistigat decat sa mergi la vot, dec it sai asculti pe tilharii aia.

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Plus uite un alt motiv pentru care iese PSD PNL

ca sunt multi imbecili care dau sfaturi de genul

"Va zic votati de pomana, va irositi timpul aiurea, mai bine mergeti soi beti o bere undeva si esti mai cistigat decat sa mergi la vot, dec it sai asculti pe tilharii aia"

| Mosotti a răspuns (pentru LisaJulie):

Nici eu, dar parca auzisem ca o fi.
Adevarul e ca e normal sa fie, altfel unde e concurenta?

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Ai zis corect, dar trebuie sa zici ca e valabil pentru toti, nu doar pentru Romania.
Sistemul e prost peste tot.
Si in SUA e la fel, nu ai bani nu inveti, nu te prea tratezi, cam tot e pro bogati acolo, nu prea se reprezinta interesele omului de rand.
In UE mai e ceva socialism totusi.

In SUA pot aia sa dea jos presedintele asa ca si regula, dar nu ca nu face bine tie ca om de rand, il da jos doar daca nu le convine lor gurpuri de interese, intre ei mafiotii.

Un sistem bun suna asa:

1 - Sa desemnam noi candidatii, nu sa puna ei pe liste pe mafiotii lor sa nu ai ce vota decat tot aia.
2 - Sa nu existe bani privati in politica ca sa nu serveasca finantatorilor daca ajung sus.
3 - Sa fie verificati des, daca nu au facut ce au zis sau nu au inceput macar, la puscarie si salariile luate degeaba date inapoi prin munca.

Iar aia cu, ca oricine castiga e UE in avantaj, ai gresit termenul, SUA, nu UE, SUA profita de pe razboiul asta, de aia se si baga.
Asa am zis si eu, nu ii doare pe nimeni de ukrainieni asa cum lumea naiva crede, in politica nu exista umanism ci doar interese. Dovada e ca in alte situatii similare nu s-a bagat nimeni.

UE e condusa de sua, e sluga SUA. De ce nu au facut UE contracte lungi mai de dinainte la gaz cu rusii sa aiba gaz ieftin? Ca nu i-au lasat astia. Nemtii au la baza industria. Daca le scumpesti energia, i-ai spart. De aia a si pus Trump sanctiuni la produsele germane si UE, sanctiuni la taxe (nu stiu exact ce si cum) pe care le mentine si Biden acum.

Sua a vrut sa scape de concurentul economic UE, asa ca i-a rupt de gazul rusesc care putea fi ieftin daca faceau contracte lungi mai de mult, vrea sa scape si de china tot din cauza asta, ca ei abuziv au inceput razboiul economic cu china in 2018 impunand la Taiwan sa nu le dea cipuri, si impunand olandezilor sa nu le dea masinarii de facut cipuri, deci abuzuri pe fata, adica vi tu la mine sa zici sa nu mai vand ciocolata lui gica, ca ce chestie?

Si e bine pentru sua sa fie si un razboi militar pe aici ca sa se intample ce zici tu, sa fim toti praf, sa avem nevoie de bani, imprumuturi, investitii, si ghici de la cine? De la americani.
Abia asteapta sa li se reseteze pietele de desfacere. Pai nu asa au ajuns putere mondiala dupa ww2? Pe acest principiu.
Ai zis f bine dar ai gresit autorul.

De ce ajuta sua Ukraina?! De aia. Ca daca nu avea nici o treaba, nu s-ar fi bagat.
Intretine un razboi pana se duce dracu tot si apoi sa le urce lor economia.
Ca daca nu mai trimitea nimeni nimic acolo, se termina de mult razboiul si gata, nu mai era asa dezastru. Daca rusii sa zicem ca ne-ar fi atacat pe noi UE, atunci era altceva, dar pana atunci nu s-ar fi bagat nimeni si pace.

Si era bine si pentru ukranieni, ca si daca veneau rusii sa ii conduca sa zicem, tot le era mai bine decat raniti, morti, case distruse.
Asa ca, oricum ar fi, am facut rau si ukrainienilor.
Prin ajutoarele astea, am intretinut masina de tocat case si oameni. Ca stim bine ca, cu rusii nu te pui.

| LisaJulie explică (pentru NoTurbinaNoGood):

SOS România sau cum s-o numi partidul lui Sosoaca a obținut 5% deci nu trebuie sa ne facem griji

| LisaJulie explică (pentru Mosotti):

Nu numai ca dau salarii din pix, dar au închis o grămadă și au vândut foarte mult din ce ne-a mai rămas, bineînțeles ca au crescut prețurile, degeaba ai salariu mare dacă și prețurile sunt mari! Sunt oameni care lucrează in IT, medicina, business/afaceri care se descurca dar restul dacă trăiești intr-un oraș mare sau in apropiere de un oraș mare și câștigi minimul pe economie nu prea te descurci doar dacă mai faci ceva

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LisaJulie):

Multa lume iese si voteaza PSD sau PNL tocmai de frica celor ca Sosoaca si Simion laughing
Daca ar sta in case, ar merge aia care vor sa sustina malformatiile astea AUR sau SOS, iar procentajul lor ar fi 20% si chiar mai mult, nu 5.
Si Iohannis a fost ales in numar atat de mare, pentru ca nu prezentau incredere contracandidatii lui; daca nu ma insel, principalii lui contracandidati au fost Ponta si apoi Dancila.
Ultima cel putin era pe aceeasi linie cu Sosoaca, o creatura ciudata, in care nu avea nimeni incredere.
D'aia il avem presedinte pe "asta", nu ca ne-ar fi placut in mod special. L-am ales votand impotriva unora care nu aveau ce cauta in functie. El cred ca era singurul ce indeplinea un minim de criterii.

| Mosotti a răspuns (pentru LisaJulie):

Au vandut toti, nu asta e problema, am vandut resurse, terenuri, lemn dupa 2007, dar problema e ca au facut inflatie.

De ex dai 2 lei, se scumpeste cu 2, 5 lei, si cu dat cu tot, puterea de cumparare scade. Au facut asa ca sa ia ochii lumii si sa-i voteze.
10 ani la Base (desi a facut tara mai praf), macar ala n-a facut inflatie, preturile erau cam stabile.
Daca nu mai aveai sal 1000 lei si costa cutare 100 lei in loc de 95, macar vedeai adevarul. Nu sa te pacaleasca.

Cheia e sa dezvolti tara! Lucru pe care nu l-a facut nici unul.
Nu sa produci ciocolata si croissante, si nici macar alea noi, tot strainii vin cu fabrica, si noi doar lucram, ca apoi sa scoata profitul din tara.

Sa produca Romania masini grele industrie, masini si altele, ca nemtii de aia au nivel de trai asa sus, ca pe asta se bazeaza, nu pe firme de birouri care nu produc nimic, pe langa ca nici alea nu-s alea noastre.

Sa vad si eu o tastatura made in Romania patent romanesc firma romaneasca sau chiar de stat.
Si buna, sa concuram cu cele din afara.
Nici medicamente nu prea mai facem, tot importam.

Si cand i se scoala producatorului din afara ca nu mai renteaza aici, nu mai ai.

| LisaJulie explică (pentru Mosotti):

Te declar cel mai inteligent de pe forum

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Asa si tu esti pentru ' nu ai bani inveti, nu ai bani te tratezi"? laughing dar cine este obligat sa te tina pe tine la scoala si de mai stiu eu ce?
Tu nu poti munci? In lumea asta totul este pe munca, chiar daca pe undeva te duci la scoala moca, cineva munceste pentru chestia asta.

In SUA scoala este gratis, si liceu si chiar is facultati de stat, dar nu intra tot poporu, nu stiu despre ce avioane vorbesti.
La spitale aia nu-s obligati sa te repare pe tine, adica cineva acolo munceste, se folosesc materiale, alea cine le plateste, ala de sus banui laughing
Nu e bun ce spui tu, e bun cum este in SUA alt sistem mai bun nu prea exista la ora asta.
Asa este in SUA toti is alesi pe nume nu dupa partid, partidu nul baga nimeni in sama, nu alege nimeni sigle, partide pe nicaeri.

Dar lucru asta nu e de ajuns, nu e bine numa sa fie asa o adunatura de oameni, trebuiesc separati, apoi ei sa se poata verifica uni pe alti.
De aia aici is 3 puteri, nu-i sef nici una, tote is egale, nu da una ordine celeilante, dar se verifica una pe alta.

Alegerile is decale la ani lumina laughing senatlori se aleg la 6 ani, deputati la 2 ani laughing sa nu se faca gasti, primarii la alta data, judecatori, serif si care mai sunt toti is alesi de oameni pe nume, stii exact pe cine votezi.

Ce spui tu e doar in mintea ta, UE nu-i sluga nimanui, fiecare tara merge cum crede, Trump o pus ce spui, pentru ca aia in UE nu acceptau si ei produse din sua, asa ca nu vii doar tu sa vinzi la mine si eu nu pot sa vin la tine.

In sf n-are rost sa discutam chestii de astea, odata ce romanii nu cunosc sistemul american, nu poti sa compari, nici idee nu ai macar despre sistemul american.
Autorul este UE, SUA poate este profesorul laughing, dar pana la urma e ceva legal, nu vine nimeni sa iti dea in cap asa iti ia cu forta asa cum fac rusii tai laughing
Ce cauta rusu in Ukraina, odata ce iau lasat independenti? Du-te dracu de rus stai in banca ta, du-te in siberia unde iti este locu lasa pe restul in pace.
Trebuia sa nu-i lase sa se desprinda de rusia, pentru ca de fapt ukraina este rusia veche, acolo sor format asa mai civilizati nitel, pai ce faci iti dai bucati din tara c a tantalau?

Daca ior lasat independenti sa fie sanatosi, eu sincer i-as fi terminat pe rusi definitiv pe pe pamintu asta ca oricum respira aeru planetei de pomana, natia asta nu prea are ce c auta pe pamintu asta, o natie de handicapati mintal de salbatici, sa nu-i vad, sa nu aud de ei never laughing
Ba sincer iti zic si aici rusii fac exact ce face si rusu la el in rusia.E un magazin rusesc, sau pus sa adune pachete sa trimita in Europa, in sf, este o companie mare, americana care transporta pachetele de aici in europa fara sa treaca prin vama.
Aici au in toata america puncte care colecteaza de la oamenii ce trimis pachete.
Firma e aia americana cu vapoare, avioane, etc.Aia discteza ce pret pune, astia care colecteaza trebuie sa faca exact ce zic aia.
Rusu hai sa colecteze si el, si ce crezi? El e mai smecher, o bagat de la el preturi laughing
Eu stiind cit e pretu, ma duc la el, is mai aproape de mine, si hai sa trimit.Prima data cand am trimis, au fost cuminti fara probleme.Ma duc a doua ora deja omu o mai bagat ceva bani in plus.

II zic omule pretu nu-i asta.Sun o romanca care si ea se ocupa, intreb ma care e pretu? Zice aia, caut pe webistele la firma ce am zis pretu ca la romanca, la rus mai pusese el acolo peste.

I-am zis ba nene aici esti in America, aici nu-i Rusia.Sa vezi ce git facea, tot el cu gura mare ca el face ce vrea bla bla.

Zic ok, da pachetele inapoi, fa ce vrei.Am sunat la compania mare l-am dat in git, or zis aia e ok o sal ia la rost, deja lau eliminat nu mai stringe nimic laughing
Fututi gura matii de rus handicapat, neserios, nesatui dupa bani, I-am zis ba daca vrei 20 dolari sau 50 ori cit zii, ba is prapadit nu am da si mie 50 dolari, si e mai cinstit asa, nu veni tu sa pui tu ce pret vrei ca nu esti in Rusia.
Mama ce urit se uita cand mai ma duc pe acolo laughing du-te dreacu cu rahatu tau cu tot.
Da sa vezi, intial am sunat pe rusu care e proprietar, zic nene, magazinu din locatia X e al tau? Are 2 locatii, zice da.Zic am vazut colectezi pachete, uite ce face bulangiu ala care e acolo.

Ce crezi si rusu asta handicapat laughing aaaa nu mai is eu acolo proprietar, cand o auzit ca vreau sa reclam nu mai era el, dar inainte cu un minut el era proproietar, ba exact rusi de aia ce am zis, exact asa a facut Rsuia de cand is ei, vorbeste cu tine, ceva, cand te-ai intors face exact invers.

De aia nu-i sufera nimeni, de aia nici o tara comunista nu-i agrea nici pe vremuri, doar ca erau ei mari, aveau aramata mare, dar de se puneau toate tarile alea comuniste pe ei praf iar fi facut.

Dai dracu de hahalere, lumea nu merge inainte cu oameni genul asta, astia vor dispare din istorie mai devreme sau mai tirziu.
Nu mai era dezastru? Nu mai era daca rusii is vedeau de tigaile lor, ce dracu cauta acolo? Au intra intial in Crimeea, nu lea ajuns hai sa ia teritoriile inapoi, cum zic niste handicapati, nu ai cuvinte sai caracterizezi.
Eu cand aud de rusi, intrioc spatele si plec mai departe, cu astia nici n-are rost sa te opresti sai saluti, nu stiu cei baga alti in sama.

Ba daca mine se descopera alta forma de energie, rusii si arabi is deja terminati, prafu se asterne peste ei laughing dispar in negura vremii.Cu rusu nu te pui adica? Zii cand neo batut rusii pe noi, pe romani, nu vorbim aici de alte tari mai mari.
Nor fost in stare nici Moldova sa o ia pe timpuri, deci doar o bucata de pamint mica.
Rusia nor intrat veci in Europa si nici nu vor intra vreodata, nau nici o sansa, nici nau avut nici no sa aiba.
Si o tara mica ii bate de se caca pe ei, so vazut ca eu batut pana si Avganistan laughing ba tu esti copac, niste neica nimeni leo facut zile fripte eu terminat laughing si tu vii sa spui, cu rusii nu te pui.

Ba chinezii ii ia intr-o noapte pe rusi daca vor laughing rusi is pe dinafara cu orice, se dau mari cu arme nucleare care cine stie daca or mai functiona si alea de nu pocnesc pe loc inainte de lansare laughing pfff tu spui cu rusu nu te pui, la ce sa te pui?

Bine nici romanii nu-s departe dar macar noi nu neam dat mari, nu ne-am dus peste altii, am stat in banca noastra mereu.
Tu nu suferi pe americani ca esti genul care sa moara si capra vecinului laughing esti rusofil, stiu asta, dar din pacate pentru tine rusii is niste salbateci, asa au fost mereu, asa or sa dispara. Is niste oameni total neseriosi, fara cuvint, nu vad cine ar putea sa lucreze cu ei ori sa fie prieten cu rusii, poate extraterestrii, dar nici aia laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Cu facultatea nu e chiar asa, intr-o societate normala, oricine are cap ar trebui sa aiba dreptul sa invete fara taxe, ca de aia platim taxe si impozite! Din alea se plateste invatamantul.
Nu trebuie sa muncesti extra ca sa inveti, cartea e f grea, abia o faci si asa, damite sa iti mai pierzi timpul si energia muncind.

Inveti si dupa aia ai timp sa muncesti pana cand vrei.
Iar cu sanatatea de aia platim asigurari medicale, ca sa ne repare, nu sa auzi "asigurarea ta nu acopera aia, aia aia".
Asa ceva in Germania nu exista.

Acolo inveti fara taxe, si invatamant serios de la primara pana la facultate inlcusiv, in SUA se aude ca la scolile de stat nu prea se face treaba, zic ce spun cei ce-i am acolo romani.
Dar cu sistemul medical toata lumea stie ca e cam jungla acolo, o zc si medicii de aici.

Iar daca nu ai bani sa te intretii la nemti, iti da statul bani sa stai undeva, sa ai ce manca, ca sa inveti, si dupa ce lucri, dai jumate inapoi fara dobanda.
Adica incurajeaza capetele mai destepte.

Cu sanatatea platesti dupa venit asig de sanatate, dar toti au full services cand e nevoie, nu ca nu aia, nu aia, nu ailalta, nu esti tratat in functie de cat platesti, ca o societate sanatoasa la cap are nevoie de oameni sanatosi in primul rand.
Nu aia cu venituri mai mari sa fie mai sanatosi ca ceilalti.

Cu politica si in SUA e cum e, ei cu ale lor, sunt finantati tot de smecheri, etc, etc.

Cu rusii, am zis ca nu te pui acum cu ei ca-s putere nucleara, altfel i-am face praf repede.
Ca daca e, se sinucide, dar ne rupe si pe noi toti. Si ce sens are? Nu se va lasa invinsa si noi sa ramanem okey.

Nu sunt asa salbatici, daca te duci la moscova, oamenii sunt ca si la noi in Romania, full de tehnologie, etc, etc, dar la ei e dictatura cam totala acolo, sistemul e salbatic, cei de sus sunt.

Nu trebuie nici o prietenie cu rusii, si nu trebuia. Doar comert reciproc adica fiecare sa isi faca interesul si atat, daca era nevoie.
Alte surse de energie care sa gaseasca astia?! Ca alea ecologice-s o gluma, nu ajung nici pe o masea.
Si nu uita ca si tarile arabe vor in BRICS cu rusii, chinezii, indienii, etc.

Poate energie nucleara, dar nu stiu daca astia au si uraniu sau plutoniu necesar si suficient pentru asta, adica UE si altii.
Insa ai nevoie de benzina la masini, avioane, etc, nu merge doar uraniu la centralele electrice, deocamdata si masinile electrice-s cam o gluma proasta.

Prieteni cu rusii sunt chinezii, iranul, india si or mai fi tari aliate.
Problema e ca, cam juma de glob vrea in BRICS, ca si populatie.
Adica sursele de energie s-ar cam duce in BRICS se pare.

Cu ukraina am zis, atat timp cat riscam sa ne terminam si pe noi, mai bine stam deoparte, ca oricum nu rezolvam nimic.
Decat sa crape tot globu (dar si Ukraina) mai bine doar Ukraina la o adica.
Daca nu erau putere nucleara rusii erau crapati de mult.

Daca tu zici ca UE e independenta, sa fie cum zici tu, ce sa mai zic.
In 2014 ce a fost? Nemtii nu au fost de acord cu unele sanctiuni impuse rusiei, si sua i-a santajat cu piata de desfacere a nemtilor in sua, vinde masini acolo.
Deci...se vede ce independenta e. Atat timp cat are piata de desfacere in SUA nu e independenta.

Normal ca nemtii aveau si ei interesele lor si se protejau pe ei, ca luau gaz mai ieftin si isi faceau economia, li se rupea de Crimeea pana la urma, pana la urma ce treaba aveau ei cu ce a fost acolo?! E isi vedeau de tara si oamenii lor, asta e.
Dar pe SUA o durea la basca de Germania.

Pana la urma ce ai tu cu x e treaba ta, nu ma baga pe mine ca sa am probleme.
Ca nici pe SUA nu o durea de Crimeea, dar rusii cu sua sunt dusmani de mult, ca razboiul rece nu a fost intre rusi si UE ci intre rusi si SUA.

Ei s-au intrecut si in cursa pentru spatiu, etc, etc. Nu stiu ce au unii cu altii, dar asa a fost mai mereu.
SUA pune arme in Turcia contra la rusi inainte de 1962, rusii vin si pun in Cuba contra la sua.
Doi nebuni.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Tu platesti asigurate medicala in RO, germani platesc asigurare medicala la ei.
Afla ca in SUA nu iti opreste nimeni nimic din salar, in afara de impozit si pensie, care is obligatorii, in rest nu-ti opreste bani, nici pentru somaj, nici pentru medical, asa ca nu is aia obligati sa te rezolve pe tine.

Stiu, in RO si unde mai spui, da iti opresc aia din salar, iti opresc bani si cand te duci nu-ti face nimic laughing mai ales in RO unde doctorii majoritatea is pe dinafara mai buni is vracii aia din vechime decat ei.
Tu nu ascultra ce spun doctorii din RO despre cei pe afara, nici un doctor roman nu face fata afara, este depasit total, de aia doctorii ce au plecat din RO pe afara munceau ca asistenti nu ca doctori, asta pentru ca is habarnisti, ei se credeau destepti si buni, asa cum gindesc de fapt toti romanii, dar cand esti pus la treaba, ups stai ca aia nu-i pentru mine laughing

Afla ca orice este nou in domeniul medical, in SUA apare prima data, nu in Germania, nu in RO.
De aia aici doctorii care is doctori, care opereaza care fac chestii complicate is buni, toti is buni, pentru ca au experienta.

Bine nu-i te gindi ca astia is cine stie ce mari vedete, dar cand e sa iti faca ceva pai iti face frate, altfel e terminat daca da buleala.

Asa ca uite ai mai aflat ceva, anume ca americanilor nu li se opreste din salar pentru asigurare medicala in timp cit is activi.
De aia fiecare isi plateste asigurarea medicala.Deci nu-i obligatorie, daca vrei iei asigurare daca nu, nu.
Eu nu am avut niciodata asigurare aici laughing acu am luat de 1 an pentru ca a trebuit sa fac o operatie la genunchi, si sa nu platesc bani f multi, cu asigurarea e mai lejer.
Dar nici asigurarea no platesc eu, o plateste guvernu laughing pentru ca pana la un salariu X platesc ei, daca faci bani mai multi platesti tu, ori nu-ti faci daca esti sanatos.

Sistemul american este bun si in ce priveste pensiile, aici daca muncesti, vrei sau nu vrei, esti obligat sa iesi la pensie, adica vei iesi la pensie pentru ca te obliga sa platesti, nu scapa nimeni fara sa plateasca pentru pensie.Aici nu prea exista munca la negru, sistemul este facut in asa fel incit trebuie s-a platesti, nu ai incotro laughing

Is obligatorii pensia si asigurare medic ala pentru cand vei fi pensionar. Deci pentru cand o sa fii batrin.
Deci cand faci taxele, sau din salar ti se opreste pentru pensie si asigurare medicala, ATENTIE o suma mica pentru cand vei fi pensionar.
Suma asta mica nu este asigurare acum cit esti tinar si muncesti.Cind iesi la pensie orice problema medicala vei avea, operatie cea mai complicata, orice suma, totul este gratis.

Cam asa sta lucruriler aici.Ti se mai opreste din salar impozit, cu exceptia a vreo 7 state unde nu se opreste impozit din salar deloc, Texas fiind unul din statele astea 7.
Eu atit platesc, pentru pensie si pentru medical cand voi fi pensionar, in rest nimic.

Legat de invatamint, sa mergi la facultate iar statu sa plateasca, de ce? Ce taxe platesti tu pentru invatamint? Cred ca nu stii ce vorbesti.Impozitu pe salar se opreste iar bani merg la buget, de acolo se imparte la toate ministerele, deci nu platesti ceva anume pentru invatamint.
Aici in America da, se plateste, cei care au copii platesc, dar si cei care nu au laughing o taxa pentru scoala, insa numa cei care au casa, cei care stau cu chirie nu platesc nimic.

Nu vad de ce ar trebui sa nu platesti facultatea cum spui tu.Ca nu se platea in RO, sau inca nu se plateste, este pentru ca a ramas asa ca o practica de pe timpul lu impuscatu, cand RO era comunista si totul era la comun.

Facultatile alea la care se plateste is private, asa ca nu-i ala obligat sa te primeasca pe tine moca.
Alea de stat ce spui tu ca nu prea se invata, nu stiu cine tio fi spus tie, dar spune povesti.
Facultatile de stat nu au multe, cum sa le zic meserii, sau cum sa le spun, intelegi tu ce zic, cum e la universitate unde au de toate pentru toti.
De aia multi merg la universitati cu bani.Dar o diploma de la o facultate de stat e valabila ca si aia de la privat, pana la urma conteaza ce stii, nu unde ai facut facultatea.

Tii minte cand era Ponta la Guvern? Angajase el o romanca economista sau ce era, ce facuse facultatea aici in America la Harvard laughing dar era tamaie, praf stelar, era cu economia paralela cu gardu laughing dupa cum observi cum am spus conteaza ce stii tu, nu unde faci scoala.
Fiecare universitatea mai baga si pe linga, ca de ar merge doar pe aia care se pricep ar accepta doar citiva, ar muri de foame, asa ca romanca fusese acolo umplutura de ardei gras laughing

Eu cunosc romani, nu din auzite, adica care is aici cu mine, au intrat ei la stat iar americani nascuti aici nu, pentru ca aici la ei, la orice scoala, se da un test de limba engleza, si imagineazati americanii nascuti aici nu au intrat, adica au stiut romincele astea ce spun eu mai bine ca ei la limba lor laughing

Nui asa de simplu, ele au spus ca testul ce se da la limba engleza este f dificil si f greu.Deci nu stiu ce povesti tiau spus aia.Bineinteles ca nu se compara cu marile universitati, daca e facultate de stat, lasa ca merge, statu ne plateste, noi invatam studenti de cit putem laughing
Dar daca esti bun, daca esti curios, si vrei sa fii bun, poti invata si singur, adica ma refer sa intelegi mai bine decat iti predau aia.

Aici nu-ti vine sa crezi ce materiale au astia, au orice, mulaje, vezi orice in amanunt, nu se compara frate invatamintu de aici cu ala din RO unde nici poze macar nu ai laughing

Cu RO si Ukraina si eu am zis la fel, dai la jalea, sai ia rusii cas tot deal lor, RO nu trebuia sa se bage deloc, indiferent cear fi zis UE. Daca UE ne spune ceva, guvernul trebuie sa le raspunda, trebuie sa consultam poporu daca e de acord, nu sa faca aia ce vor, orice ne spune UE.

Referitor la razboiul rece, SUA erau singurii care se opuneau comunistilor, cel putin dupa razboi, cand mai toti erau sifonati, trebuiau sa reconstruiasca, nu mai aveau timp de rusi.

De aia s-a dus razboiul doar intre Rusia si SUA.Dar de nu era SUA atit in razboi cit si dupa, lucrurile nu aratau astazi cum is acum, ori erau germanii la putere ori comunistii laughing deci SUA ca vrem ca nu vrem, trebuie sa recunoastem ca ei au decis ce s-a intamplat cit si ce a urmat.
Nui deloc asa ce spui, cu Germania cu SUA sau aliatii. Germania a pierdut razboiul da? SUA, Anglia astia au fost cei care au eliberat Europa, nu sau pus calare pe Germania sai suga pana la sange, asa cum a procedat Rusia cu toate tarile pe unde au trecut si pe care lea invadat.
Germania de West si-a revenit si a ajuns iar numarul 1 in Europa de ce? Pt ca nu iau supt nimeni, de aia. Germania de Est praf laughing sugeau rusii la ei ca la vaca, de la noi la fel, o trebuit sa le platim despagubiri de razboi la rusnaci.

Chestiile astea is adevarate, iar daca SUA nu ar fi stat in Germania in timpul ala, Rusia nu s-ar fi multumit doar pe ude era, asa ca SUA ia oprit acolo unde or ramas, iar tari ca Franta si restul din vest au fost protejate nu ca erau aia mari si tari, erau prapaditi, erau terminati din toate pctele de vedere, au ramas protejati de SUA.

Pe mine ma doare la palarie, nu tin cu SUA, sincer si eu eram inainte ca si tine, eram impotriva SUA laughing chiar si cand am venit aici, a trebuit sa treaca citiva ani, sa ma lamuresc eu cum sta treaba.

Chiar le spuneam la americani, ba nu sunteti buni, laughing se uitau aia la mine si spuneau ok daca zici tu, dar nu se suparau, nu veneau sa iti dea in cap sau mai stiu eu ce.

Apoi daca stai si vezi, observi, iti dai seama care e bun, care nui.Recunosc ca si eu in RO am fost asa, ceva indoctrinat de sistermul ala, RO si acum indoctrineaza populatia, pe la tv si pe care vezi, vedete toti dau in SUA, dar cand vine vorba de ceva naspa, ups suntem in NATO laughing atunci americanii nu mai is prosti, nu mai is aia care numa dupa luat laughing

Cu Rusia nu-i nimeni prieten, ce vezi tu ca incearca Rusia sau tari ca China, e asa incercari gen, sa moara capra americana laughing dar nu-i nimeni curios de rusi iti garatez.
India prietrena cu Rusia laughing ce are de oferit Rusia Indiei? Rusia nu ofera nimanui nimic, nu are ce.In afara de petrol si gaze, ei nau nimic, India e deja si la capitolul asta Spatiu inaintea rusiei.

Cei ofera Rusia Chinei? Ce sa faca China pentru Rusia? Aia is fomisti, nau, malai, chinezu trebuie platit, el vrea sa faci comert cu el, rusia ce sa faca?
Arabii vor in BRICS cu rusii cu chinezii spui tu laughing mai, arabi nu vor cu nimeni, China nu vrea cu nimeni, fiecare merge acolo unde face bani, asta romanu nu prea intelege.

Il doare pe arab de rus in cot, sa mearga cu Rusia pentru ce? Poate arabu sai vinda rusului petrol? Asa, nu poate, si nici rusu arabului, atunci sa mearga ei intre ei sa ce? Sa moara de foame poate laughing

Ei trebuie sa vinda si cui vinde? Cui are bani.Cine are bani? SUA si UE, deci astia, rusu, arabu, chinezu si care mai e pe acolo, vor nu vor vor merge cu SUA cu UE cu UK pentru ca la astia le vinde ce au ei, pentru ca ei asa fac bani, daca astia dispar, au disparut si ei laughing

SIncer parca sunteti copii acolo in RO. SUA este principalu client al Chinei, cum sa mearga China impotriva SUA pentru ce? Pai is nebuni, adica sa ce, sa piarda tot laughing

Tot ce vedeti voi pe la tv si ce mai spune chinezu si rusu este garagra, va baga sub gusa numa ce vor ei sa vedeti, sa auziti. Vai noi sintem dusmani laughing dar ei fac comert la catarama laughing ce dracu frate, nu suntem copiii, nu mai puneti botu la toate povestile.

SUA, da nu se inghit cu rusi ca aia is comunisti, is neseriosi, americanu daca nu esti serios, asa zimbind te saluta din mers.Sau daca faci magarii asa cum face Rusia, sau dus peste Ukraina, pff stai ba nitel, dar cei aici jungla.

Uite o chestie sa iti dai seama care e om si care e porc, adica rus laughing

Cind o venit Rusia sa puna arme nucleare in Cuba da? SUA eu depistat, eu blocat ce or facut, apoi or ajuns la o intelegere.

Cuba o cerut la SUA sa spuna public ca niciodata nu o sa intre peste ei, daca Rusia isi retrage ce voiau sa faca.

SUA o iesit si o spus public ca niciodata nu or sa se duca peste Cuba si ce s-a intamplat? Nu sau dus asa cum au spus, Deci cand vorbim, vorba trebuie sa ramana vorba, cand promiti ceva pai daca esti om, arata frate asta, nu fi porc ca rusu.

Rusia cea facut? Ia lasat independenti pe Ukraina, Belarus si care or mai fi, care atentie, erau sau is rusi, iau lasat, da ba, vreti sa fiti independenti f bine, ducetiva laughing

Acu sor trezit cai vor inapoi laughing ba esti copac, adica ce faci, jucam ce? Nu merge asa, odata ce ti-ai dat cuvintul iai recunoscut personal pe aia cas independenti, acu te duci peste ei, te gindesti tu ca aia care or facut asta cand or condus Rusia nor facut bine laughing nu merge asa.

Deci rusii e o natie de neseriosi, de barbari, umbla doar dupa dat in cap, sati ia ce ai, aia e tot.
Uite la ei, de cand s-a dus comunismu si de cand s-a dus si plata, despagubirile de razboi, is fomisti laughing de nu aveau petrolul ala iti garatez erau vai mama lor.

Germania care era praf, nimic nu mai era in picioare dupa razboi, acolo, or ajuns iar numarul 1 laughing in Europa, de ce? pentru ca erau acolo americanii de aia, nu pentru ca erau rusii, unde or fost rusii se vede ce economie au acele tari.

Cam asa stau lucrurile nu cum le vad romanii la TV.
O venit SUA in RO asa, neor luat aia ceva noua? Or facut baze militare, o dat romanu un cent acolo? Nor dat absolut nimic, bazele alea is facute din banii americanilor, din banii mei ca si eu platesc aici taxe laughing nu-s din banii romanului.

Ce or luat, sau or sa ia americanii din RO? Prafu, sau ce anume, ce are RO asa de nu stiu ce si SUA ar urmarii sa puna mina? Vrei sa-ti spun ceva?
Am citit, asta tot in RO ca singura tara ca sa opus si care s-a luat de Austria cine crezi ca e? SUA, lea cerut austriecilor so lase mai moale cu taiatu de paduri din RO, altfel nu stiu ce sanctiuni or sa le puna.

SUA is aia care cara padurile din RO? SUA is aia care luase zona aia cu aur? Nici pomeneala.
SUA care nici n-a fost SUA, spun acum de o firma din SUA care este privata, aia care venise sa extraga gaze de sist si pe care romanii iau alungat cu furci si coase ca la rascoala laughing

Ba esti nebun, venise aia sa ne scoata gaze, s-a nu mai depindem de rusi, si tu ce faci? Il alungi cu parul, desi aia erau legali, atentie, erau legali, guvernu isi daduse acordul tot, urmau aia sa treaca la treaba.

Bine, daca intrebi romanii, ce voiau aia, sa ne fure, de ce nau venit altii laughing uite de aia ca aia is singuri din lume care fac asa ceva, alta comanie nu mai exista, aia is singuri.

Linga mine aici is sonde de astea sau cum so numi care extrag gaze de astea de sist, dar lumea nu iese in strada, e chiar in vazu oricui, linga autostrada.

Dar romanii asa au fost mereu niste prosti, au pus botu la vrajeala mai stiu eu cui.
Stai sa vezi, urmeaza sa vina alta acu, nu stiu daca stii, dar RO este printre tarile unde o companie de asta ce se ocupa cu centrale atomice din SUA, este pe lista alora, deja RO si-a dat acordu.

Is vreo cateva orase din SUA care is pe lista si au acceptat, Canada, inca nu mai stiu ce tara si RO, unde compania asta urmeaza sa amplaseze aceste Mini Centrale Atomice, experimentale sa le zicem asa, adica sa arate la oameni, se poate si ca functioneaza si care vor, dupa sa isi puna.

Este ceva gen cum, merg aia cu masini, tractoare, arata ce au fabricat, care e dornic cumpara.

Sa vezi scandal iar si acolo laughing ce balamuc o sa fie, asta datorita sigur la Media din RO.

Cauta si vezi, mini centrale atomice si vezi cine e pe lista.Aia vor pune alea din banii lor, dar RO are bani nu-i trebuie, nu-i curioasa, sau romanii ca guvernu deja o aprobat chestia asta, deci nu-i asa doar o lista, este chestie aprobata.

Fiecare oras sau orase apropiate sa isi puna centrala atomica sa nu mai depinda de rus, de mai stiu eu de petrol.
Tu spui ca nu ajunge nu stiu ce pentru toate masinile etc. Gindeste ca benzina, petrolul, nu-i folosit doar de masini, is centrale electrice care folosesc produse petroliere, gaze, alea daca nu mai folosesc deloc, atunci ajunge lejer petrolul si doar cel are RO pentru nevoile masinilor.

Mai baga aia si eoliene, solare, energia la trenuri, tramvaie, orice in orase daca este asigurata de aceste surse, pai neam scos, pentru masini ajunge lejer, or so ia in barba arabi si rusi is care or mai fi cu petrol.

Sa citesti cei zis arabu care o facut Dubai, o zis ca taicasu o mers cu camila, el merge cu masina, dar copii lui sau nepotii v or merge iar cu camilele laughing pentru ca omu este comnstient, cand so duce petrolul cand n-o sa mai fie cerere mare pentru petrol ei vor fi terminati, or sa revina de unde au plecat, nisipui in va acoperi laughing
Asa o zis.
Ok scuze ca am scris romane pe aici, stiu cum e sa fii in RO cand nu esti informat corect, cand stii doar de la TV pentru ca nu ai alta surasa, cum am spus asa eram si eu, acum nu mai is laughing si atentie, eu nu voi ramane aici in SUA, cindva voi reveni in RO, deci nu-s indoctrinat de americani, astia nici nu-s curiosi sa isi bata capu cu magarii de astea, eu nici TV nu am laughing ce ma uit pe net, dar nu la stiri, asa mai ma uit pe telefon la cum este vremea, in rest nu cistesc nimic de politica sau rahaturi, deja stiu cum functioneaza lumea asta, nu imi pierd timpul cu aia.

Mai degraba vorbesc aici cu tine si parca ma simt mai bine, laughing mai vorbim, mai discutam, mai ne dam cu presupusu, mai alfam cate una alta.

Ok cam asta e, daca am zis ceva naspa, ori te simti stiuy si eu atacat, jignit scuze, nu am intetia asta, mai ales cu cei care is deschisi la discutii.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Nu ai zis nimic naspa, stai linistit, chiar mi-ai dat informatii foarte interesante pe care nu le stiam. Se vede ca ai ceva de spus.

Ca nu esti obligat sa platesti asigurare medicala in SUA stiam.
Eu ce stiu nu stiu de la propaganda rusa sau romana, eu stiu de la prietenii care ii am acolo, de aia ma mir.
Unu are 80 ani si e plecat din 81, e femeie, altii sunt o familie plecata in decembrie 1991 cand copilul avea 11 ani.
Prima e in Arizona Tucson, astialalti in Chicago.

Ca nu ma luam eu dupa cand o sursa si cand alta.
Stiu ca ce apare nou, in SUA apare in domeniul medical, dar si in altele.

Probabil ca o depinde de la stat la stat, nu stiu in ce stat esti tu. Nu stiam ca plateste guvernul pana la o anumita suma daca ai salariu.
Mai mi-a zis (ca asta plecat din 91 tacsu a facut operatie la inima acum 4-5 ani), a trebuit ca 20 % din cost sa il dea el, chiar daca 80 % acoperea asigurarea. Am uitat cat a zis 20000 dolari parca.
Dar e cum zici tu la tine in stat, ca doar esti acolo si stii, mai ales ca te-ai operat la genunchi.
La pensie e bine ca se plateste obligat.

Cu medicii, nu am comparat sist medical roman cu cel sua, ci cel german cu cel sua, adica doua sisteme serioase intre ele.
Ca la noi stim cum sunt unii medici, adica praf.
Ar fi fost culmea sa compar cu Romania!

Nemtii iti iau asigurare medicala obligat, ca sa nu se puna la mintea tinerilor care cred ca raman vesnic sanatosi, iar la batranete sa regrete ca n-au platit si sa fie problema in societate, ba ca sa plateasca statul la o adica, ba ca sufera acei oameni si iar nu e bine.
Pe undeva e bine asa. Dar daca zici ca e mai rentabil ca in sua, o fi la tine in stat, sa platesti un an si sa beneficiezi de ce o fi.

Cu invatamantul, pai din taxe si impozite se finanteaza invatamantul din Germania (repet, nu vb de Romania).
Sunt asa fel gandite, ca ajung pentru tot ce trebuie in tara acele taxe.
Nu trebuie sa platesti pentru invatamant special, tu dai taxe si impozite, si din alea iti face si strazi, politie, armata, pompieri, justitie, invatamant si ce o mai fi, sistem social.

Daca zici ca se face carte la stat in SUA, s-o face, nu te contrazic.
Eu stiam doar de generala, ca acolo baiatul ala de 11 ani nu prea facea mare lucru, examenele la sfarsit erau dure, deci trebuia sa te pregatesti cum stii, era de stat scoala.
Cica is finantate tot in functie de stat, de locatie, unele mai bine, unele mai slab finantate.

Nu stiu de cum e la liceu si facultate la stat insa la tine acolo. Dar mi-ai zis tu acum.

Cu aia economista romanca de a pus-o ponta, cum a trecut ea la Harvard?! Americanii te trec asa fara sa stii? Ma mir.
Sau a facut alta specialitate la Harvard decat economia?

Cu rusii, americanii, nemtii.
Normal ca rusii nu sunt seriosi! Asta se stie.
Au mintit si cu Ukraina, ce au zis in Dec 2021-ian 2022?

"NU vom ataca Ukraina", si au atacat-o.

SUA nu ne-a luat nimic, daca zici ca SUA a platit pentru bazele de aici, e f bine, nu stiam cine a platit.
Ca tot aud ca SUA ne zice sa bagam mai mult in inarmare, sa luam avioane si altele de la ei pe miliarde desi pensionarii is vai de mama lor, spitalele vai de ele (sunt mici exemple).
Acuma fac o baza mare aici dar am uitat in ce localitate. Numa gardul are o circumferinta de cam 30 Km auzisem.

In razboiul cu Ukraina da, Romania nu trebuia sa se bage orice zicea UE, mi se pare ca facem arme la Cugir si mai dam prin ukraina si noi.

Cu chinezii, china e cu rusia ca nu are incotro. Vinde rusu si in China gaz, se descurca vad si fara UE.
Daca te duci acum la Moscova, nici nu zici ca a fost ceva, e cam la fel ca inainte, la inceput erau ceva probleme.
Am vazut filmat de romani, magazine pline, preturi cam cum erau, nu prea se simte efectul sanctiunilor, ca nici astia nu le-au pus serios de tot, cum ca s-ar da prea mult peste cap globul.

Pai "doar petrol si gaze", fara astea nu faci nimic! Deci rusia si tarile arabe dau ceva de baza, fara energie ce faci? Nu conteaza ce cap ai tu si ce tehnologie.
Tarile arabe se zice ca erau deranjate ca le impunea SUA sa faca tranzactii in dolari si ii punea sa le dea petrol ieftin tot sub santaj militar, si de aia ar vrea sa se debaraseze de americani.
S-ar baga in BRICS pentru ei, nu pentru rusi, ca am vazut la intalnire erau si lideri arabi cu putin, etc pe acolo.
Dracu stie ce au in cap si ce vor sa faca mai departe.
Iranu la fel ca-s pe nasoale cu americanii, de india stiu mai putine insa.

China da rusiei tehnologie, rusia le da energie, se completeaza. Desi si rusii au tehnologia dar nu a facut calculatoare si altele, s-au concentrat pe armamant pe care l-au facut bine.

Oricum nici SUA nu e bine ce a facut cu China, de le-a impus la Taiwan si Olanda sa nu le dea chestii de facut cipuri si cipuri, desi chinezii plateau, se vede ca vrea sa f china economic.

Cu, comunismul din Rusia, ce treaba aveau americanii cu ce era la rusi acolo?! Zic dupa ww2. Era treaba lor in rusia.

Cu lemnul dat la austrieci, noi il dadeam, nu ne luau cu forta ei. Noi am vandut terenuri, etc.

Cu, Cuba, de ce sua le-a pus atatea embargouri?! Trebuia sa ii lase in treaba lor acolo sa isi vada de treaba lor.
Ca nu s-au dus peste ei cum au promis, e adevarat.

Cu gazele de la noi din marea neagra, nici nu stiu ce a fost, mi se pare ca noua ne-ar fi revenit foarte putin din treaba asta.
Ar fi trebuit 50-50 sa fie, tu vii si scoti ca eu nu pot, eu iti dau profitul ala de 50 % din ce e, sau gaz, ori ce conveneam noi acolo.

Nu stiu cum a fost, se vorbea ca noua ne-ar reveni 5 % sau 10.

De ce au obligat Germania sa se rupa de gazul rusesc mai ieftin (chiar daca pare ca nu i-a obligat, ba da)?! Ce, era razboiul nemtilor asta?
Si din cauza asta economia germaniei se duce la vale.
De ce americanii au aruncat in aer conductele? Au si zis-o inainte ca daca rusia ataca ukraina, vor f conductele, pai de ce? Ce treaba aveau ei? Ca suferea Germania motorul UE, nu le facea sa rau rusilor cat germaniei.

Suedia a zis "nu dam public rezultatele investigatiilor in ceea ce priveste aruncare in aer a conductelor, ca tine de scuritate nationala".
Daca le aruncau rusii in aer asa cum s-a zis (desi e ilogic sa-ti arunci tu conductele in aer, cand puteai f bine sa nu mai livrezi si gata), suedia ar fi tipat peste tot ca rusii au facut asta.

Cu razboiul 1 si 2 eu nu vad asa treaba, parerea mea e ca SUA a profitat de cele doua razboaie, iar pe al doilea chiar ea l-a organizat, plus ca Franta si Anglia l-au finantat si ele pe Hitler.
Ultimii doi ca sa ii f pe comunistii rusi ca sa nu se intinda, SUA ca sa ne batem intre noi si apoi sa castige ei din asta.
Asta e parerea mea.

| Mosotti a răspuns:

Eu am votat USR, le-am dat lor o sasnsa.
Restul mi se par dezastru toti, in frunte cu AUR.

Cine voteaza PSD-PNL nu stie ce voteaza, altfel nu ar avea cum vota asa ceva.
Alianta asta mi se pare de tot rasul, s-a ales praful de tara si de nivel de trai. Nu ai tu ca PNL cum sa te aliezi cu PSD, ce naiba.
E cum s-ar alia pisica cu soarecele.
Nu mai au bani si nu stiu cum sa puna impozite mai mari, sa traga tot pe om.
Suntem deja in faliment nedeclarat, ai sa vezi.

Nu mai au bani de spitale, de mai nimic, vroiau sa taie banii si la medicii de familie acum ceva luni, dar au promis ca pana in iulie ramane situatia cum era.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Iar ai votat laughing ei lasa ca peste citi ani, cine stie pe care mai votezi.

In sf, legat de SUA in toate statele la fel, cel putin legat de taxe, adica de taxele alea pentru cand iesi la pensie si medical la pensie, alea is obligatorii in toat SUA.

Multi romanii habar nu au ce platesc laughing pentru ca nu is interersati, nu sau intrebat niciodata, iar multi pricep mai putin.
Chiar aici la mine, in discutiile avute cu multi romanii, ei se plingeau ca platesc taxe pe banii care ii fac. Leam demonstrat cu legea, cu hirtile lor, dar tot nu pricep laughing

Nu conteaza citi ani ai unde locuiesti, conteaza sa citesti legea, dar sa si o pricepi.
Am sunat si la cei care fac taxe, cu ei de fata, am intrebat, in Texas se plateste taxe pe venit? Ala o zis Nu laughing romanii aia multi ce le explicam, au zis nu-i adevarat, noi platim taxe laughing

Taxele nu-s pur si simplu taxe, totalul da, este o suma, dar trebuie sa stii pentru ce platesti acei bani.
Asa e si in RO somaj, pensie, medical, scoala si etc.Majoritatea romanilor din SUA, bine nu zic despre amicii tai de aici, dar asa sa ai idee, nici no spun cu rautate, dar majoritatea romanilor sau emigrantilor care au venti in America nu-i spuma din tarile de unde au plecat, este de fapt pleava si ceva nitel mai sus.

Deci cine a emigrat, sau majoritatea din ei? Eu iti zic din RO, majoritatea romanilor de aici, in RO erau nimeni, nu erau in stare macar sa termine un liceul care terrminau nu aveau joburi, deci erau in RO cam pe dinafara.

Sint si un procent de romanii mai rasariti cu joburi in RO cu scoala facuta fara bani, sunt, normal, dar procent mic.Majoritatea romanilor de aici, cam asta erau pron RO nu erau capabil mai de nimic.Nu o zic cu rautate, dar cam asta e adevaru.
De aia multi si se dau mari cunoscatori cand ajung pe aici, ei le stiu pe toate si asa mai departe, dar is pe dinafara total.

Aici te duci undeva, ala iti fac taxele, tu dai bani, sau moca, depinde citi bani faci, si aia e tot, nu se intereseaza nimeni ce taxe plateste, pentru ce, ce inseamna acele taxe si etc.

Uite o chestie ca sa iti faci asa o idee ce fac oamenii, nu doar romanii in general toti, cit de comozi is, sau nu gindesc.

Am fost la un dentist, specialist de asta care face implanturi, mi-am facut ceva implanturi, platit normal, merge si cu asigurare dar nu-i tot aia de sanatate, la dinti trebuie separat.

Omu o zis imi face, cit ma costa toate alea, cum se face, daca ai observatii, sugestii omu era foarte deschis.
La un mom dat eu il intreb laughing dar ce implant imi pui? El se uita la mine, zice adica? Adica impantulrile astea am inteles ca nu-i asa doar un implant, is si ele pe categorii, branduri, unele ieftine, altele scumpe ca si cum is masinile.
Zice wow, sincer sa iti zic, de cand fac asa ceva absolut nimeni, niciodata nu m-a intrebat asa ceva laughing Zic eu platesc, vreau sa stiu, daca pui Mercedes sau pui Ford, a inceput sa rida laughing zice pun cei mai scump la ora asta pe piata.

Dar ca idee, omu asa o zis absolut nici un client nu l-a intrebat ce le pune.
Asa si cu taxele, nimeni nu intreaba pentru ce dau banii aia, mai exact, pentru ca pe multi nu-i intereseaza, dar cand vine vorba de o discutie, deja ei se pricep laughing
Eu cand ma informez o fac de la guvern, intru pe webistele guvernului, din statu meu de exemplu si acolo caut legea respectiva sau ce ma intererseaza.

Chestia asta cu taxele, acum de vreo 2 ani ce stiu si eu, inainte la fel nu eram curios nici eu.
Nu conteaza in ce stat esti, acolo scrie care is legi federale care is legi doar ale statului respectiv.

Daca aia de la Harvard trec asa studentii? Daca dai bani cum crezi? Aia care nu dau bani, pe aia se bazeaza Harvard, alea is mintile luminate laughing restul, care vin cu bani, gindeste si tu, vii, dai banul, ala te lasa repetent, tu ce vei face? Normal nu te mai duci, deci aia te pierd de client laughing asa ca e mai bun sa te treaca ca rata prin balta si tu sa cotizezi.

Bine, nu stiu daca sigur este asa, la Harvard, dar nu cred ca toti de acolo is genii, sa fim seriosi, iar universitatea aia trebuie tinuta, intretinuta cumva, asa fac ei bani, din ce platesc studentii, aia care is la gramada laughing si din cercetari si ce descopera ei.

Daca individa aia facuse la Harvard si era tamaie, e clara, indiferent ce profil facuse, trebuie sa fii cu capu unde trebuie nu?
Nu uit, am vazut discutia aia cu Basescu laughing Ponta mersese la Basescu sal lamureasca cu nu stiu ce chestie, ceva de finante, ca Basescu trebuia sa aprobe si el, o luat-o pe individa asta, ce o angajase Ponta la Guvern, Basescu chiar spusese dupa, ba cand am auzit ca vine ala la mine cu tipa aia ce facuse la Harvard, praf ma face aia laughing

Cind colo aia venise cu minile in buzunare si O spus ca ea crede cu tot sufletul ca nu stiu ce plan, proiect bagase Ponta este bun, am uitat despre ce anume era vorba, dar ea era cu tot sufletul alaturi de Ponta laughing

Basescu zice, dar ceva cifre nu ai? A dat aia din umeri, iti dai seama sa fii ministru la finante, te duci sa spui cuiva ca tu lucri cu sufeltu laughing

Ba a fost coma, ce mam distrat, atunci am intrat pe tipa aia pe Facebook si i-am scris laughing zic fata draga, tiai gresit cariera, cu suflete se lucra la Biserica, trebuia sa te faci preoteasa laughing

Deci nu stiu ce amici ai tu in Arizona si la Chicago, dar ce iti pot spune, indiferent ce scoala au facut, chiar daca din ei s-au nascut si pe aici, nu te gindi ca is toba de cunostinte laughing

Ori stii cum este, din 10 oameni, unu spune cai alb, restul spune cas alte culori sau ceva intermediar.
Eu am spus, daca intru in ceva discutie cu careva nu merg asa pe vorbe doar, fiecare sa arate si ce spune, de unde spune.

Daca romanii de aici la mine, dupa ce aia care fac taxe, is firme, altii is si de astia privati, daca aia leor spus ca in Texas nu se plateste impozit pe venit si ei tot pea lor o tin, sa ce, sa le dai in cap laughing ii lasi in durerea lor.
Dar vezi tu, ei fiind multi, normal povestesc prin RO la rude la neamuri, la prieteni, cum e pe aici prin America ca el plateste taxe del rup astia, cai nu stiu ce si bla bla.

Normal, romanii din RO crede ce spune ala, cam asa stau lucrurile.Iti spun ca am fost de fata la discutiile lor la telefon cu prieteni si cunoscuti deai lor din RO si am ramas cu gura cascata ce povesti le spunea alora laughing
Chiar le-am zis, ba, dar de ce mintiti oamenii? Dai incolo, ce trebuie sa stie ala cei aici, sau ce facem noi.
Sa nu crezi ca romanii din america e spuma cea fugit din RO laughing e spuma celor care au fugit, plecat, pentru ca acolo nu erau capabili de mare chestie.

Mai era alt roman, asta bun prieten cu mine, la fel se lua in gura ca eu spun prostii, el cateva clase la activ, i-am zis ok, si i-am [us pe laptop legea ce spune, direct de pe webistele guvernului laughing

Bine ca multi degeaba citesc, daca nu pricep si ce citesc, dar la asta nevastasa e mai dezghetata si so uitat aia, vai ca am eu dreptate laughing no mai zis ala nimic.
Era vorba de ce spune legea referitor la ce se imparte daca divortezi, el spunea niste anomalii de imi venea sa rad.

Si in RO de pui stiu si eu 100 de oameni le citesti, sau sa citeasca ei o lege, nu stiu citi si pricep. Odata, legile is formulate cu anumite cuvinte tehnice sa le zicem asa, apoi cum zic degeaba stiu multi sa citeasca, majoritatea nu stiu ce citesc.

Chair aici pe TPU is balamuc oameni asa, de aia intrebarile alea, oare sa merg la baie acum, sau mai tirziu laughing si altele genu asta.Din ce am observat pe aici si daca scrii mult, deja unia se blocheaza, pentru ca nu pot rumega fraze mai lungi din 3 cuvinte.

Asta e lumea. Alta chestie aici, intr-adevar nu stiu cum, sau cand, dar e fapt, in legatura cu sistemul medical si asigurari, asigurarile sau interpus intre doctor si pacient, asa ca totu trece pe la ei.

Guvernu chiar daca vede, nu ia nici o masura, pentru ca aceste asigurari is imense, o intreaga armata de oameni muncesc in sistemul asta, oameni care cotizeaza la buget taxe, iar guvernu nusi taie singur cotizatiile.

Cum asa sta treaba? Exemplu ce ai spus si tu ca facut ala operatie si bla bla a dat nu stiu citi bani.
Da asa este, pentru ca deja asigurarile is intermediari.Ce fac? Chestia e nu stiu cum de aproba sistemul medical asa ceva, dar banui ca is chestii ce eu nu le stiu.

De exemplu daca eu nu aveam asigurare si mergeam sa ma operez la genunchi, asta chiar am intrebat pe una de la asigurari de la spitalul unde urma sa ma operez.
Am intrebat cit platesc, mi-a zis X mii dolari.Am intrebat dar daca nu am deloc asigurare platesc tot la fel? O zis ca nu, fara asigurare platesc dublu sau mai mult laughing
La care eu am spus, inseamna ca eu platesc suma asta ce mi-ati spus X dolari si restul plateste asigurarea asa e?
Aaaaa nu, asigurarea nu plateste nimic zice aia.Stai nitel, adica cum nu? Uite asa nu plateste.De ce? Pt ca tu esti clientu asigurarii, ei negociaza cu noi si noi te taxam X dolari. Daca tu nu ai avea asigurare, noi team taxa dublu X laughing
Dar de ce? Nui tot munca aia, e aceiasi operatie? Zice da, insa sistemul medical facind asta sau spuninduti tie asta, te forteaza sa iei asigurare laughing
Zic pai si voi ce cistigati? Cistigam clienti, asigurarile is la butoane, iar guvernu tine cu ei, pentru ca nu desfiinteaza asigurarile ca aia cotizeaza f mult la taxe.
Asa ca si sistemul medical intr-un fel is fortati de asigurari sa dea unuia fara asigurare alt pret laughing

Magarie la drumu mare, dar asta e. Pina la urma tot tu platesti chestii medicale. Leam zis de ce nu aveti acelasi pret indif ca omu are asigurare, ori ca nu are.
Pai daca dam acelasi pret, atunci nimeni nu mai face asigurare laughing

Chestiile astea is de mult timp, sau infiltrat asa usor usor in timp si acum nu se mai poate face nimic.

Cine poate beneficia de pe urma asigurarii? Cei care au multe boli.De exemplu faci o operatie f costisitoare, tu nu platesti tot, platesti putin, fctie de ce spune asigurarea ta.

Asa ca un exemplu. Ai asigurare care spune : platesti vizita la medicu de fam 50$, platesti 100$ la specialist vizita, apoi cand ajungi sa platesti o anume suma, dupa plateste si asigurarea un procent.
Ai cateva praguri iar cand ajungi sa platesti ultimul prag, de acolo in rest tot ce faci, plateste asigurarea.

Faptul ca omu ce spui o platit 20 de mii, este pentru ca el avea o asigurare care avea un prag de 20 de mii ce el trebuie sai plateasca, iar daca operatia o fost 50 de mii, sau 80 de mii, restul o platit asigurarea.

Dar operatii genul asta f scumpe nu-s prea dese, asa ca in general omu plateste mai toata problema.

Eu de exemplu am asigurare la care trebuie sa platesc 6400$, asta sa ajunga si asigurarea sa plateasca ceva procente. Cind eu ajung la suma asta, si mai merg la spital, doctor, se imparte, plateste asigurarea 60-70% si restul eu.
In continuare voi platit in felul asta pana cand ajung la ultimu prag, care la mine este 9400$.
Cind am ajuns ca toti banii ce i-am dat la doctori, spitale, medicamente sa fie 9400, tot ce va fi in continuare plateste asigurarea, indiferent cai 5 $ sau sute de mii.

Amicu ala al tau o platit 20 de mii pentru ca ai Praguri, ai unu numit Deductible, ala la care se plateste procent si ultimu prag Out Of Pochet, cand ai ajuns acolo, asigurarea plateste in continuare tot ce faci.

Chestia este ca nu prea ajungi acolo, decat in situatii grave laughing asa ca in general tot tu platesti chestii medicale de astea uzuale.

Mai sunt cateva chestii, care sau generalizat, si le plateste asigurarea.Cum ar veni un consult anual, analize generale, sau Colonoscopie, ce le plateste asigurarea indiferent cit ai platit tu pana atunci.

Poate ca or mai fi si altele de astea, maruntisuri, eu stiu doar ce am intrebat, si la care am si fost deja, au fost platite de asigurare.

Eu am ajuns dupa operatia asta din ianuarie la genunchi, sa ating pragu ala maxim, acu ma duc oriunde moca laughing dar chestia ca nu mai am asa chestii grave, care sa zic gata i-am facut laughing

Asa ca daca nu o sa mai am nevoie, o sa inchid asigurarea laughing daca esti sanatos pai de ce sa platesc nu?

Dar eu cum am zis nici nu platesc, adica platesc undeva la vre 50 $ pe luna la asigurare si restul plateste guvernu. Pina nu stiu in ce suma faci tu pe an, plateste guvernu pentru tine.
Asta e valabil nu doar la mine, e valabil in toate statele.Guvernu de exemplu plateste pentru mine vreo 800 $ pentru ca asigurarea mea este undeva la 850-900 $ pe luna laughing

In RO inca oamenii nu stiu, dar asigurarile cam tot la fel procedeaza.O sa fie din ce in ce asemanatoare ca in afara. Am vazut chiar pe aici oameni care spun cu tot cu asigurare aia iau taxat pe unde au fost, de ce sa-i taxeze ca ei platesc asigurare.

Uite de aia, ca asigurarea ce o platesti e una, sa cotizezi la ei, iar serviciul medical trebuie platit, de cine? Tot de tine normal laughing

Deci si in ro cam tot la fel o sa se procedeze, acum e doar asa la inceput si baga chestii asa cate putin, sa nu simta omu, niste tilhari.

Cum ai spus si tu nu mai au bani de spitale de nimic is in faliment deja laughing dar nu te gindi ca de ar veni la putere USR ce ai votat tu, aia rup norii, exact acelasi lucru il fac si aia, poate si mai prost, ca is incepatori.

Cam asa sta situatia, nu vor cei care conduc, binele nimanui.De aia si acu au crescut preturile in toata lunmea, is vorbiti, bag mina in foc, tot globu o marit preturile si o stagnat salariile, de ce?

Pt ca s-a observat ca populatia deja incnepuse sa o duca cit de cit mai binisor laughing si or zis ei na, gata le ajunge.

Cind amici aia ai tai de pe aici iti mai zic ceva, cerele explicatii, intreabai unde au citit, cine le-a spus, asta daca vrei sa stii ceva corect, daca nu te intereseaza, atunci logic iti vezi de treaba ta.

Dar asa afli adevarul si de prin alte tari, trebuie sa fii sigur ca ceti spune careva este adevarat.
Eu acum ce ti-am spus, iti zic ca este adevarat, dar tu ar trebuie sa imi ceri sati arat ce am spus, asta sa retii ceva clar si adevarat, pentru ca si eu poate iti spun povesti, pentru ca nu ma cunosti, nu ai certitudinea ca eu spun adevarul.

Pot sa iti arat toate astea, iti pot da linkuri te duce direct acolo, adica cel putin asa cred, citesti, vezi, apoi spui da uite omu o avut dreptate.

Asa poti sa iti faci ceva amici de incredere, asa se cistiga increderea, nu doar pe vorbe fara explicatie, fara dovada.
Si aici multi doar dau din gura, daca le ceri sa explice iti da ignore laughing ori te injura ca nu spui ca el.

Lumea e multa si bine nu-i, aia multi si naivi acopera pe restul.

De ce este mai bine in SUA ca in RO ca mai stiu eu in alte tari? Astia chiar daca iti ia bani, taxe, fac ceva, fac astia drumuri, poduri, fac de toate, astia nu fura banii de la buget, nu au cum, pentru ca ti-am spus sistemul este altul.

Iti dau un exemplu.Aici Politia este ca si in RO cum sa-i zic in subordinea primariei, ori ceva genul asta.Desi primaru de exemplu este sefu lui, el il poate are4sta pe primar daca vede, daca il prinde ca face magarii.

Adica un politist daca observa ca seful lui, colegul lui comite o ilegalitate, il poate aresta, fara nici un fel de problema, asa spune legea.

Atita timp cit el is face datoria nimeni nu-i poate face nimic, nul poate da afara, oamenii lau ales, primaru nul poate da afara pe nici un motiv.

Judecatorul la fel, este ales de oameni, poate sa vina senatoru lu peste prajit, nu are cei face.

In Ro ce se intampla? Alegeti un partid, ala pune in functii pe cine vor ei, parlamentu, este format de ce spune sigla, ce spune PNL, PSD care este o sigla, unde oamenii se schimba dupa cum bate vintu.

Cine conrtroleaza parlamentu? Nimeni, nu are cine.Tu esti judecator da? Pai cine tea pus acolo? Esti politist, cine gtea pus acolo sefu politiei? Tea pus partidu laughing daca cumva incerci sai ataci, sa-i iei la rost, te trezesti in drum laughing
Parlaemtu e singurul sef in RO si in tarile parlamentare.Presedintele e doara onorific, in multe tari este ales tot de parlament.

Asa ca cum sa tragi tu la raspundere pe sefu tau? Atita timop cit ala are toata puterea asupra ta, el tea pus, el te poate demite,

In SUA is 3 sefi fiecare independent si cu putere dea verifica celelantye puteri.
In cazul asta daca parlamentu incearca ceva, vine puterea judecatoreasca si analizeaz si spune du-te la plimbare laughing ori vine presedintele si spune ca nu-i de acord.

Uite exemplu, desi la conducere is Democartii, presedinte democrat, parlament democart majoritar, Bosorogu de presedinte o vrut sa faca aici ca in Italia cand o fot Covid, sa te oblige sa te vaccinezi.

El gata sa bage legea, dar trebuie sa aprobe toate puterile nu doar el sau el si parlamentu, asa ca o venit Curtea suprema si eu zis sa mearga sa se pise contra vintului laughing eu anulat legea, adica nor fost de acord, or zis ca ce vrea el sa faca este impotriva omului, a dreptului omului dea alege ce vrea sa faca cu organismul lui.

Si uite asa Bosorogu si cu Democartii din parmalent o luat-o prin gurita. Chiar daca sa zici 2 puteri is de aceiasi parte, f greu se ajunge sa fie tilhari in toate 3 laughing niciodata in istorie nu sa ajuns in situatia asta, cel putin pana acum.

De ce? Sistemul asta e facut altfel, legile is mai clare, alegirile is decalate, nu ce se intimnpla in RO toti is alesi la aceiasi data laughing

Daca alegi la distanta de un an sau citiva ani, omu se poate razgindi, vezi ce fac aia 1-2 ani, apoi zici dai dreacu nu mai aleg acu ce se alege din partea lor,

E facut sa nu ajunga aceiasi oameni in toate structurile de conducere, undeva sa poata intra si din tabara adversa, in caz de ceva sa intervina, sa salveze cineva situatia.

Ok gata si cu alegirile au trecut, vin acum la noi alegeri pentru astia la presedinte laughing care o iesi, cas vreo 3 acu, Bosorogu, care calca in tigai laughing Trompeta si nepotu lu Kenedy ala ce lor impuscat cindva, dar asta candideaza ca si independent, dar nu conteaza.Is curios cine or sa il aleaga pe asta, om vedea.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Am votat asa mai aiurea de fapt, am zis hai, desi am zis ca fara sa schimbam sistemul politic, nu merge, am mai zis pe aici despre ce trebuie facut, nu comentarii nu nimic.

Am propus un sistem unde nu poate sa nu fie bine oricine vine.

Sistemul:

1 - Desemnam noi candidatii, nu sa puna ei pe liste mafiotii lor, vin 10 insi cu planul lor, si care consideram ca e mai bun, pe ala il punem.

2 - Sa nu mai existe bani privati in politica ca sa nu mai serveasca finantatorilor. Ca doar privatii nu platesc ca sa imi serveasca aia mie cand anjung sus.

3 - Sa fie controlati des, daca nu au facut nimic sau nici nu au inceput, la puscarie si sa dea prin munca salariile luate degeaba.

Cu scrisul multi au fobie la discutii mai serioase si mai ample una ca nu ii intereseaza subiectul (ca daca te int, niciodata nu e prea mult), plus ca nu prea au ce spune, nu prea sunt de nivelul unor discutii mai ample, subiecte mai complexe, nu "sa ma culc sau sa nu ma culc?".

Cu taxele ai dreptate, eu ma refeream la impozitul pe venit, si din ala se platesc chestii de catre stat, se fac chestii, nu stiu eu cum impar ti impozitele alea.
Ptr sanatate platesti asigurare, pensie, somaj, ingrijire la batranete, la nemti e si asta inclus in taxe adica ce-ti ia din brut.
Ca in Taxe intra toate astea, si impozitul si restul, stii ce platesti f clar si pentru ce.
Doar impozitul nu stii cum se imparte unde se imparte.

Cert era ca treaba mergea bine asa in Germania.

Evident ca multi romani de acolo nu pricep ce si cum, bine ce le-ai explicat, dar precis unii tot nu au priceput.
La dentist mi se pare normal sa intrebi ce iti baga acolo!
Ca nu e tot aia, poate pot plati mai mult dar baga ceva ca lumea.
Insa ailaltii nici nu stiau ca sunt de mai multe feluri, de aia nici nu au intrebat cred.

Cu doamna romanca de la Harvard, nu stiu cum e, daca ii trece moca pe astia de platesc, am auzit ca toti platesc! Nu e fac de stat parca.
Nu platesc doar aia f luminati care se duc pe banii statului, dar nu asa oricine.

E o fac de prestigiu, daca i-ar trece asa, s-ar duce dracu numele.
Iar aia de platesc, se duc sa invete, de aia ii trece pe bune. Nu se duce nimeni sa dea groaza de bani aiurea. Ma refer la americani, ca nu poti lucra dupa aia daca nu ai invatat nimic chiar daca te trece.
Nu stiu care e politica lor.

Cu amicii mei, prima cea din Arizona era pictorita ca pasiune, sta acasa si tot picteaza avand pe unul de o tine acasa (acum are 80 de ani).
A facut aici liceul la Sava adica cel mai tare din Bucuresti si a fost profa de biologie.
Dar in SUA nu prea a fost nimic.

Familia cealalta din Chicago, aici el a fost tehnician proiectant, ea functionara la casa de bilete de avion din Bucuresti.
Acolo ea a lucrat ca vanzatoare intr-un magazin, el era admnistrator de bloc si se ocupa de de toate.
Cam asa.
Acuma el are 73 ani, ea 74, is la pensie.

Fi-su nu stiu ce e ca nu prea am aflat eu pe bune ce e. Cre ca parintii ne-a zis ceva ce nu cred ca e adevarul.

Cu asigurarea, in mod normal spitalul sa zic ca cere 10000 dolari pe tot, asig sa dea 8000 si tu 2000, ceva de genul. Ca de aia e asigurare, iei de la toti, si dai la aia putini de au nevoie.
Deci spitalul isi ia toti banii oricum.

Oricum sunt multe pe care eu nu le stiu, ca-s n situatii unde dai atata, atata, etc, etc.

Mie mi se pare ok la nemti (nici acolo asig nu prea acopera dentistul decat foarte putin, daca costa 3000 treaba, iti da casa 600).
Acolo platesti asig medicala procent din brut, si ai tot, tu nu mai platesti nimic nici in cazuri complexe.
Doar din 2002 10 euro pe zi de spitalizare coplata si atat.
E sistem de asig de stat si spitale tot de stat, or fi si private, nu stiu.

La politica si in SUA e cam cum e, smecherii finanteaza partide ca sa le reprezinte apoi aia interesele, eu asa vad treaba.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Pctul 3 ce ai spus, sa fie controlati des, adica cine sai controleze? Vezi tu, aici e problema, trebuie sa existe cineva care sai controleze si aia sa nu fie deai lor, adica tot din gasca lor.

Asta am spus, sistemul american are mai multe puteri care conduc tara, 3 puteri in stat, si aia se controleaza uni pe altii.

In RO sau sistemul ce spui tu, e vag, sa fie controlati des de cine, de tine? Nu merge asa, trebuie un sistem clar.

In SUA este -presedintele- parlamentu- curtea juprema (puterea judecatoreasca).

La astia nu-i nici unu sefu aluilant, iar legea spune ca toti trebuie sa fie de acord cand se propune ceva sa fie adoptat, si ca ei se pot controla uni pe altii.

Deci ce ai spus tu sa fie des controlati, te apropii de sistemul american laughing unde aia is monitorizati permanent, nu des.

Desi fiecare putere se ocupa cu altceva, ei lucreaza impreuna, cand trebuie facut ceva, aprobat ceva, toti trebuie sa apropbe, daca o putere se abtine sau este impotriva nu se trece acea propunere.

Sau daca presedintele face magarii, imediat parlamentu, sau curtea vine sil trage de urechi, ba nu-i bun, ori nu-i apropba ce ar vrea el sa faca si aia considera ca nu-i bine.

Sa alegem nu stiu cit ai spus tu, nominal, exact asta se intampla aici, nimeni nu-i pus de partid, nu exista asa ceva, aici oricine, primaru, judecatorul, serifu, senator, deputat si asa mai departe toti is pe liste nominale, partidu nu are nici o putere.

Deci si pctul 1 la tine e ca aici.

Partidul doara finateaza un candidat, bineinteles aia ce fac parte din acel partid vor ca el sa guverneze pe directia lor, pentru ca ei asa cred ca este bine, atit pentru ei cit si pentru restul, sau cel putin asa ar trebuie sa mearga treaba.

Nu te gindi ca aici e ca in RO, iese reprezentatul Republicanilor si de acu presedintele trebuie sa le bage alora bani in buzunare laughing asta ase intampla in RO aici asa ceva nu exista, nu are cum.

Ce face de exemplu Presedintele. El guverneaza, o sa fie de acord cu propunerile parlamentului, daca ala este din partea lui, deci is sanse mari ca ei sa lucreze impreuna pentru anumite directii.

Aia deja is avuti, nu ajunge in parlament sarantoci, mai ales daca is republicani.
Daca is democrati, da ajung toate rapandulele toti sarantocii, saraci lipiti si ies apoi cu ceva bani.

Dar ideea dea cistiga un reprezentat al unui partid, este ca ei sa aplice directia lor, nu sa-si bage bani in buzunare de la bugetul statului cum fac romanii.

Vine presedintele si spune, uite reducem taxele, asta asa un exemplu, pentru un bogat, sau unu care are afaceri, chestia asta reprezinta bani ramasi in buzunazeru lui si altele genul asta.

Aici orice cent de la buget trebuie justificat, sa arti ce ai facut cu banii, vin aia si te controleaza, asa cum ai spus tu la pctul 3.

Dar are cine sa il verifice pe presedinte.In RO cinei sai verifice daca alta putere nu-i, daca alta autoritate nu este, iar daca sa zici este judecatoria, politia, dar aia is pusi tot de ei, de partid, doar nor fi aia prosti sa-si bage sefu la bulau.

Punctul 1 si 3 la tine deja fac parte din sistemul american de guvernamint.
Pctul 2 nu prea se poate.Adica ce spui tu sa nu existe bani privati in guvernare, nu prea ai cum, mai ales daca statu nu se implica in toate domeniile.
In RO in afara de Biserica ce mai tine de stat? Foarte putine, invatamint, sanatate si mai stiu eu care.
Astea, mai ales sanatatea, nu-i capabila sa se autofinateze sau intretina total.Trebuie sa cumpere de la privati, echipamente, medicamente, etc, deci fara privati nu se poate.

Asa ca privatii vor lucra cu guvernu, nu merge altfel.Doar ca trebuie sa existe ce ai zis si tu la pctul 3 sai controleze cineva, pe guvernanti, sa vada cui i-a dat banii, pentru ce, daca sau facut ceva cu banii aia.

Musk asta ce zboara pe cer, primeste bani de la guvern, de la NASA, aia is de stat, NASA este organizatie de stat, care dupa mine ar cam trebuie disparuta, pentru ca papa bani statului de pomana laughing
Dar na poate nu stiu eu bine, poate or face aia ceva, desi nu prea se vede ce.

Deci un partid finateaza un candidat sau mai multi, exact, sa le reprezinte lor interesele.
Dar nu la modul cum se intampla in RO, hai ba sa ne alimentam de la bugetul statului, nu asa, in alte moduri, cum am dat exemplu ala

Hai sa facem nu stiu ce chestie, bogatii is implicati in acea chestie, daca se aproba, logic profita si partidul respectiv, sau oamenii din acel partid.

Dar chestiile astea atrag dupa ele si bani care merg la oamenii de rind.
Sa faci de exemplu, stiu si eu ce autostrazi, logic aia au angajati, doar nor munci bogatii la lopata laughing ala trebuie sa angajeze multi oameni, deci aia vor avea locuri de munca, este o chestie buna.

In sensul asta profita partidul care sustine candidati in anumite pozitii, nu sai apere daca is prinsi ca fura laughing sa zica ba te bag judecator dar daca ma prind astia furind tu nu ma bagi la bulau laughing asa ceva nu exista aici.

Sau zice ceva genul, esti presedinte, se intampla ceva stiu si eu dezastru natural, se darima ceva, normal presedintele va favoriza pe aia care lau finatat sa mearga aia sa repare sa reconstruiasca, adica afaceri, dar nu spaga cum fac romanii.

La universitatile alea de renume nu platesc toti, sunt studenti la care vine universitatea si ii ia, dupa ce se informeaza si afla ca aia ar fi f buni, aia nu platesc nimic, indiferent ca ar avea sau nu bani.

Cei care merg acolo, asa este cum spui invata, chair daca au bani, ii trimit parinti sa invete sa ajunga cineva, iar el daca nu invata parintii le taie macaraoana laughing iar ei vor nu vor, invata.

Unde pui ca de au bani, de la scoala elementara aia is dusi la scoli bune, sau aduc aia profesori si dupa scoala, pentru ca is interesati sa aiba copii sa stie ceva, sa faca ceva in viata.

Ce cred eu, doar dau cu presupusu, acele Universitati mai primesc si straini, ca urmare a unor programe intre tari, intre Universitati, si banui ca pe aiai ii trece oricum laughing

Ori sa fi stiut aia doara teorie si cand sa o pui la munca se blocheaza, tot cei posibil.Dar finatele is mai mult teorie, chestii pe hirtie, munca din birou, nu-i ceva sa zici or pus-o aia la strung laughing

Uite in RO si UE ce fac aia, asta referitor la verificarea ce ai spus tu?
Mama zice, a fost la primarie, acolo la un panou public, apar toate strazile asfaltate, peste tot canalizare, apa, gaz.
Dar linga mama imediat pe strada vecina aia nau apa deloc, nici asfalt laughing desi la primarie asa apare ca totu e brici.

Aia au papat banu, na mai ajuns sa faca, au raportat ca e gata, apoi asa cand mai fac rost de ceva bani mai pune 2 metri de asfalt si tot asa.

Deci acolo se fura bani din buget, se fura bani de la UE.Chiar m-am intrebat, UE aia care da bani, de ce nu are un departament, care sa verifice daca cui i-a dat banu, o facut cea spus?

Ia stai ba, sa te verific, sa trimita om deal lor in teren, fara ca tu sa stii sa verifice asa pe sarite colo, colo.

De ce nu verifica? Pt ca si UE is niste mirlani, is corupti, nu-i verifica nimeni nici pe aia, niste tilhari.
Iti zic eu de ce, pentru ca dacai verifica pe guvernantii romani pentru banii dati de UE, atunci se tem ca guvernantul roman nu or sa le mai vinda lemne laughing nor sa le mai primeasca produsele si asa mai departe, deci o gasca de tilhari si in UE.

Nu exista acea verificare de care tu spui, pentru ca sistemul este parlamentar si acolo in UE, aia is sefi, aia numesc, taie si spinzura, nu mai exista alta putere sa-i poata trage la raspundere.

Deci verificarea ta nici la nivel de UE nu exista, dapai sa ajunga RO vreodata la asemenea performante, doar in vise laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Cum cine sa ii verifice? Tot noi punem oameni sa ii verifice, nu sa fie de ai lor.
Noi sa fim puterea.

Pai daca sunt doar bani privati in politica deja gata, ca aia care dau, vor sa le fie lor reprezentate intersele.
Si de ce n-ar fi in stare statul sa se finanteze? Daca se vrea se poate, nu se vrea.
In China cum statu e in stare sa faca sanatatea, invatamantul, ordinea f bine?
Nu exista debandada din SUA si alte tari, mai ales arme la liber, droguri, etc, etc.

Am mai zis ca un sistem bun e o combinatie intre socialism si capitalism bun (muncim noi pentru noi, nimeni pentru altul).
Si sa produca si statul, nu sa lase productia doar in mana privatilor ca sa faca ei regulile.

In Romania biserica e de stat, adica ia biserica bani degeaba de la oameni ca sa-si ia popii merzane, dar spitalele sunt praf, scoli, etc.
Posta, pompierii, salvarea, politia, armata, invatamantul (cat o mai fi de stat si ala, generala plus liceu si din ce in ce mai putin facultati), justitia.
La noi e jale si cu primaria si cu tot, o mafie de nu se poate, vorba ta, la primarie apare ca e ok, dar real nu e.

Ca si in China e capitalism, dar atent combinat cu socialism.
Se gasesc de toate, salarii cat de cat, dar e ordine.
Nu vezi ca in serbia, sua ca intra copii cu pistoale si impusca pe unde apuca, sau altele de genul.
Sau sa aiba 40-50 de milioane de aurolaci cum are sua (ca procent e f mult).
Nu se ocupa de ei, sa-i invete, sa ii educe, ii lasa in mahalalele lor. Politica sociala e cam aiurea la voi.

In SUA doar in teorie e cum zici, real tot cam interesele lor si le reprezinta unii altora. Toti sunt bogati, smecheri chiar daca teoretic se verifica unu pe altul, tot intre ei sunt chiar daca-s rivali adica grupuri de interese opuse, nu prea au treaba cu oamenii de rand.

Presedintele nu e marioneta? Bush junior era vai de mama lui.
Ca peste tot de fapt, toti sunt pusi de mari smecheri de fapt.
Toti presedintii sua cam agresivi (in afara de Kenedy pe care l-au omorat), ba s-au bagat in Vietnam desi nu era treaba lor, ba in Irak aiurea in 2003, s-au bagat peste tot.
Vor sa domine si China dar nu prea merge.
S-au bagat peste taiwanezi si olandezi sa nu le dea cipuri si masini de facut cipuri la chinezi.
Tot au ce au cu, china, lasa-i naiba in plata lor, sunt mai destepti, aia e, daca ti-e frica ca te depasesc economic, fi tu mai destept, nu face prostii.

Oricum in SUA e mai bine ca la noi, asta clar.

Normal ca nici in UE nu e verificare, nicaieri nu e.

Uite in Canada, nu se fac case ca sa nu scada valoarea imobilelor unde e bagat jumate din bugetul "statului", adica al smecherilor.
E un exemplu doar, de o tara care o credeam okey.
Nu se gandeste deloc la omul de rand.
Ca sa iei un imprumut pentru casa iti trebuie un sal de cam 200000 dolari canadieni desi sal mediu e de cam 40000.
Iar chiria trebuie sa o imparti cu altul, altfel nu prea merge, ce e asta?

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Tu spsui ceva, dar nimic clar laughing Ai spus :Ncum cine sai controleze, noi? Noi care noi? Se duce unu care trece pe strada, te duci tu sai controlezi?
Spui chestii fara nimic concret.Deci dupa tine, oricine, orice om, cum i se scoala, hai sa mergem la guvern sai controlam, sau cum?

Despre asta este vorba, arata cine anume sai controleze, cum.Tu vii doar cu Ideea, de control, dar sa spui cum si faci acest control, asta no mai stii laughing sau urmeaza
In China este dictatura, tu daca esti de acord cu asa ceva, atunci esti printre putinii oameni care vor asa ceva, bine nu o sa fii vazut, niciodata no sa reusesti sa faci tu ceva in sensul asta.

Nu mai compara dictatura cu alte sisteme.De aia este f greu in alte sisteme sa multumesti pe toata lumea, pentru ca alea trebuie sa asigure libertati oamenilor, dea vorbi, dea se exprima, dea avea si etc.
La dictatori, is citiva care dicteaza, restul se supun.Ia sa te vad eu pe tine, sa fii intr-o dictatura, sa vad daca o sati convina, cand tu ai avea potential mai mare decat altul si ti se da ca si aluia, sa vad de o sa mai spui ca e corect.

Tu vrei sa spui pe aici ca in China oamenii o duc mai bine ca in SUA, Canada laughing ba ne lesi.

Eu din ce vad, sau aud, mai orice chinez vrea sa ajunga in SUA, dar nu am vazut american care sa spuna car vrea sa traiasca in China laughing

Tu ce spui, is doar chestii de suprafata, doar idei care tie personal ti se par f usor de implementat, dar realitatea este cu totul alta.
Vino tu concret cu ceva plan, cine ar trebv dupa tine sa fie guvernantii, aia alesi cum ai spus individual de om, cine sai controleze si cum si asa tot sistemul ala imaginat de tine.

Eu ti-am spus, la fel is alesi aici in SUA toti, nu exista sa fie ales partide, sau o sigla.
Mai departe eu tiam arata cum e sistemul aici, cine verifica pe cine.Tu doar ai spus cum cine? Noi laughing noi care, tu? Deci tu esti liber luni, te duci la guvern, frate am veit sa va verific laughing

Si comunismul ca ideologie spui wow, dar cand sa aplici stai asa ca nu prea merge.
Stii vorba aia, teoria ca teorie, cand aplici atunci sa te vad. Iara tu nu ai spus nimic despre cum aplici macar acea verificare.

Trebuie sa spui, alegem un departament care sai verifice pe guvenanti.Acel departament la rindul lui ce face cu ce se ocupa, doar cu verificari? Pe ei cine o sai verifice? Ce incredere ai tu in acei oameni ca vor verifica bine?

Deci trebuie si ei verificati laughing ce faci mai faci alt departament sai verifice pe cei care verifica laughing

In China este capitalism? Serios, eu nu stiam laughing Fa bine si discuta cu ceva chinezi sa vezi cum o duc aia in China, intreabai daca is multumiti, dar nu pe aia care o duc bine, ca sunt si care o duc bine, dar nu-s majoritari.Eu cunosc chinezoaica aici, casatorita cun roman, a facut aici facultatea, se duce in China doar sasi vada parintii, in rest o zis ca nu-i curioasa de China.

Toti presedintii americani erau smecheri mai putin Kenedy pe care lau omorit laughing zici tu, deci pentru tine Kenedy era foarte bun.E bine daca tu asa stii, asa o fi.

Afla ca pe timpul Lu kenedy so intimplat chestia aia ce spuneai tu cu Cuba laughing Kkenedy era ala care mergea la femei, baga femei in pat lui, facea magarii, exact cum de fapt o facut si alantu mai incoa, tot democrat si ala, incalcau legea la greu. Cum ii zice, Clinton, faceau sex la locul de munca, erau smecheri, asa o fost si Kenedy asta ce tu spui ca nu era smecher, el era stecher laughing ba ne lesi cu ce basme citesti tu. Stii ce spune legea referitor la chestia asta, sa faci sex in boiroul ala la Casa Alba? Este lege pentru asa ceva, spune ca nu ai voie sa faci sex acolo, e lege clara.Ei au facut-o si uite ca nau patit nimic, desi unia sau chinuit sai bage la buylau, au fost oameni care au spus ca aia trebuiesc judecati, ziaristi si mai stiu eu care, dar au avut oamenii peste tot care iau aparat.Tu de astia spui ca au fost aia bunii?

Te pomeni ca lau linistit de bun ce era laughing pentru tine dopar Kenedy o fost bun, nu stiu de ce in mintea oamenilor, Kenedy este vazut bine.

Hai sa iti zic eu cateva despre Kennedy asta al tau laughing

-O vrut sa invadeze Cuba sa rastoarne de la putere pe comunisti, deci sa intre cu forta sau cum o intrat acolo sai elimine pe aia, el o orchestrat, o aprobat mai exact CIA sa orchestreze cacaturile alea.
-Razboiul din Vietnam el o fost el o intensificat, hai sa mai trimitem oameni acolo laughing asta daca tot ai adus vorba de Bush ca s-a dus in Irak, da na Bush e republican, Kennedy era democart, ei au voie laughing
-Cind erau cu Negrii prin SUA nu stiu daca stii, negrii doar la negrii albi cu albi, ei tot pe timpul lui o fost si asta, cu ala Martin Lither King. King chiar lo criticat ca doara gura e de el, desi el avea destula putere sa-i ajute n-a facut-o.
- El o fost ala care o initial Razboiul Rece.

Astea asa cateva chestii ce imi veni in minte acu.

Kennedy o avut cum sa-i zic o strategie, gen cum fac acum politicienii romani laughing adica sa dai mult din gura, sa le promiti la oameni de toate, lasa ca asa ii linistesti, de aia multi il vad cu ochi buni, vorbea mult laughing era sa-i zic asa bun la dat din gura, asa o ramas in mintea oamenilor.

Nu te gindi ca vai o rupt norii. Unde pui ca multi lor criticat, il critica inca sia cum, legat de mersul pe Luna, el o venit si-o zis nu trebuie rusii sa ne intreaca, o bagat programe, nul interesa laughing in 10 ani mergem pe Luna, o cheltuit toti banii oamenilor doar sa ce? Sa le arate el la rusi ca el e mai tare.

Nu se face asa ceva, chestiile astea nu-s sport, unde bagi toata economie, toti banii tari, doar sa te dai tu mare.

Plus de asta acu multi nici nu cred ca so intimplat asa, adica chiar or ajuns pe Luna laughing

La fel si cu China, noi vedem chestii de suprafata, in China nu ai voie sa critici sa mai stiu eu ce guvernu, presedintele, sa spui ca ala nu face bine ceva.

Nu stiu dar mie nu mi se pare in regula sa traiesc intr-o tara asa, unde nu ai voie sa vorbesti despre guvernanti decat de bine, unde totu e la gramada, poate ca eu is mai destept ca altul, de ce sa fiu egal cu ala?

Deci ideile tale ti se par bune, doar cas idei, dar de fapt nu le poti aplica.
Cu verificare ce spui, solutia cea mai buna, este asta ce au gasit-o americanii, asta cu separarea puterilor in stat si controlul lor, una de catre cealalta.

Restu nu vad cum ai putea controla.In Canda ce spui tu e doar in capu tau, nu da aia voie sa se contruiasaca, tu te auzi ce spui?

De unde mai ai si informatia asta, sa nu spui ca ai si acolo amici care te informeaza. Inca odata iti spun, daca ai amici aia nu inseaman ca stiu ce se intampla, ce spun ei, sau ce cred ei, e doara in mintea lor, asa cred ei car fi, nu ca asa ar sta lucrurile.

In Canada si SUA construiesti case cate doresti, daca ai banil, nu te retine nimeni sa faci asta. Faci orice iti trece prin cap, daca ai bani.Deci ce povesti spui tu aici, is doara basme, nici macar nu stai sa analizezi ce iti zic aia de pe acolo.

Daca ai gindi nitel ai vedea ca aia mint, sau gindes cu tarate, alatceva nau in cap.
Tu cand vrei sa faci o casa, tu ca si constructor da? O faci de ce? Doar asa ca esti constructor, hai sa te apuci si tu de facut case? O faci sa faci bani, sa o vinzi, de aia construiesti.

Sa o vinzi trebuie sa ai cui da? Aia nu construiesc asa hai sa fac, cu asta ma ocup, intii se informeaza, studiaza piata, pot oare eu sa vind astea, ori raman cu bani blocati?

Vai de capun nostru cit de usor puteti fi manipulati, cit de naivi sunteti acolo.
Frate ai cap? Folosestel, de aia ti la pus acolo cine ti la pus, nu doar sa aprobi ce spun niste neica nimeni, ceva amici dealde 80-90 de ani de pe mai stu eu ce meleaguri straine.

Sa iei imprumuit pentru casa iti trebuie salar de 200 de mi, wow, arata asta, arata de la o banca, ca uite nu-ti dau aia imprumut de nu ai 200 de mii salar, poti arata asta?

Daca nu poti arata, cum iti permiti sa dai din gura timpenii? Oooo uitam esti Msoti ce le stii pe toate laughing ba ne lesi cu basmele astea.

Daca ai salar de 200 de mii iti garantez ca nu te imprumuti de nicaeri laughing tu crezi ca o casa in Canada sau SUA costa milioane? Sint si case de milioane, dar pe alea le cumpara milionarii, tu daca esti muncitor cumperi casa mai ieftina.Sint case si cu dealde 40 de mii si poate si mai ieftine. depinde unde vrei sa stai, ori ce casa vrei.

Asa ca nu mai spune balarii pe aici, preluate de la mai stiu eu ce de astia dealde suta de ani, carora li se nazare cine stie ce rahaturi.
Mie imi vine de la banca mereu, ca imi dau aia imprumut pentru casa, daca vreau masina noua nu-i problema laughing si iti garantez ca nici 100 de mii nu fac, poate nici jumate laughing
Imi da banca si pentru casa si pentru masina si pentru ce vreau eu.

Chestia cea mai funny este aia, ca s-au bagat americanii peste tot si in Vietnam si peste tot, Doar Kennedy nu s-a bagat nicaeri, doara el o fost ala bunu, cand colo chiar el so bagat in Vietnam.

Vezi tu, si daca verifica-i pe google gaseai ca Kennedy e ala care so bagat acolo laughing
Is lamurit, ma gindeam ca tu poate mai gindesti cit de cit dar tot asa te iei dupa radio santuri ca mai toti.

Poate de data asta am fost nitel mai acid, dar cum sa zic trebuie, este asa un fel dea ati atrage atentia ca doar vorbesti, doar ai idee nimic mai mult si nu verifici nici o informatie primita, mai ales de la amicii tai de 90 de ani.
Asa ca de superi sa fii sanatos, dar aveam pretentii la tine laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Nu am de ce sa ma supar, f bine ca dai pareri, idei, argumente, ideea e ca am spus asa in mare sistemul, ramane de pus la punct apoi, nu pot pune tot planul pe masa amanuntit, dar in limii mari ala e drumul.

Principiul e ala, si pe el vezi cum faci, vezi si cum pui verificatori, etc, etc.
Adica un sistem unde oamenii de rand au controlul, si nu bogatii.

De ex in comunism, directorul sa-l puna muncitorii, ca asa era ideea initial! Nu partidul adica sa fie pus politic, ca asa era la noi. Ceva de genul, ca principiu zic.
Adica vezi care e mai rasarit, si il propunem pe x.
Si atunci noi avem controlul in caz de ceva, ne va reprezenta noua interesele.

Exista intelectuali, exista oameni care pot sa traseze planul cum se face sa mearga.

Cu Kenedy ala ai dreptate, eu voiam sa zic de fapt ca vroia sa mai ia de la smecheri si sa mai dea la ailaltii, stiu ca de aia l-au impuscat, vroia sa ridice impozitele la mahari, era sa zic putin mai socialist, sau poate nu stiu eu bine. Dar a deranjat pe niste unii f smecheri de l-au matrasit.
In rest stim ca e cum zici, stie toata lumea ca el a initiat razbiu rece.

Mda, nu stiu ce a avut si el cu mersu ala pe luna, ca asta le trebuia lor sa bage 5 % din PIB in asta, a dat banii oamenilor aiurea doar sa se intreaca cu rusii.

In plus ca se f in casa alba hai sa fim seriosi, e vreo problema? Cine dracu afla? Au vrut astia sa bata tobele cand au vrut sa-i dea jos pe unul sau altul, altfel nu se stia.
Macar sa faca bine pentru tara si oameni.

Ca si cu Trump, Musk, cum vor sa se ia de ei "aaa, a atins o stewardesa in avion acum 6 ani musk, trump i-a dat uneia 100000 dolari sa nu zica ca a regulat-o", si pana acum de ce n-au reclamat alea? Pai si aia de ce a zis acum si n-a zis la inceput? De ce a acceptat?
Zic doar ca idee, ca si mecanism doar.
Se face tam tam din ceva ce nu are sens si pentru interese altele decat vaaaai sa-l condamnam pe ala ca uite ce facu.

La canada ma refeream ca nu au masuri socialiste deloc. Normal ca daca ai bani iei ce vrei oriunde, eu am zis ca preturile is f mari si nu prea iti permiti, bine, era zona Vancouver, a facut cineva un vlog si a explicat toate astea.

La cifra aia ai voie sa iei imprumut pentru o casa, daca o minti ala, o minti, dar nu stiu ce interes are sa minta.
Ca si daca ai 200000 anual venitul sau cat e (stiam exact cifra), probabil brut, nu inseamna ca iti permiti sa iei o casa cu banii jos! Dar daca sal mediu e 40000, nu stiu ce sa zic.

Ca si sa iei teren, si sa asa, asa, e tot f scump, deci oricum cei cu bani nu au probleme, nu de asta e vb.
E vb ca nu exista masuri care sa ajute si oamenii cu salarii medii, sa fie niste preturi accesibile oricarui om al muncii, rate accesibile.

Uite aici am vazut despre:

https://www.youtube.com/watch?v=Pij3cx4PBp8&t=1036s

In China eu zic ce zic romanii de acolo, nu din propaganda chineza sau de la altii. Are si amicul meu programator, om roman programator acolo.
Normal ca niv de trai nu e cum era in sua, dar au si multe chestii bune pe care le cam stim, dar nu ne convine doar ideea ca ar fi comunism.

Sa zici ce? Ce, aici daca zici se rezolva ceva? Zici degeaba, si oriunde.
Asta referitor ca nu te lasa sa zici nu stiu ce.
In SUA nu au zis aia opriti razboiu din Vietnam?! Si ce au rezolvat? Mi se pare ca i-au batut si politia de nu s-au vazut.
Am uitat cum s-a lasat.

Stii cum era "daca votul nostru conta, nu ne-ar mai fi lasat sa votam", n-am scos eu vorba asta.

Si la noi era capitalism in anii 90 si era dezastru, la chinezi e mult mai bine acum decat la noi in anii 90.
Si daaaa, aveai voie sa zici ce vrei aici la noi, era liber domne.
Macar de la un timp s-au mai renovat spitalele de cand cu UE, tu nu stii ca era inainte aici, sau poate stii, eu stiu sigur ca am vazut si in 86 cand era tata in spital la neurologie, si in 97-2000 la psihiatrie, si dupa 2010 incoa.

Ca daca la chinezi sal sunt cat de cat, ai de toate, ai tehnologie, poti pleca unde vrei, unde e problema?

Aia e o prostie ca iti da ca si altuia daca esti mai capabil, nu stiu de unde ai scos-o. Aia mai dotati sunt platiti mai bine ca ceilalti, asa a fost in orice sistem.
Ca nu degeaba vor toti sa ia examenele, nu degeaba ii supravegheaza strict sa nu copieze, ca stiu ca daca iau examenele si fac scoala x, au alt statut social.
Egalitate nu exista in nici un sistem, mereu medicu avea bani mai mult ca vanzatorul.

Egalitatea se referea la altceva, in sens sa castigam fiecare mai mult sau mai putin in functie de capacitati, dar nu sa fie unii miliardari, si altul de rand, ca ala de rand sa o duca mai rau doar ca iei tu grosul profitului desi toti muncim cot la cot pentru produsul aducator de profit.
Adica okey, vanzatoru sa aiba 1500 dolari, si directorul 10000, dar nu tu 1500 si altul 1000000.

Nu am zis ca in china se practica sistemul tip cooperativa sa muncim noi pentru noi asa cum ar trebui sa fie un sistem capitalist bun (ca si la noi nu erau patroni dar statul era patronul), dar zic doar ce insemna egalitatea aia de care tot vorbeste lumea, ca, confunda treburile.

Stii unde nu e bine deloc? In Coreea de nord, acolo da, nu se gaseste mai nimic, se opreste curentul des, etc, etc, nu ai net ai doar intranet si telefonie mobila poate tot in tara doar.
Nu ai tehnologie de cumparat ca lumea.

Auzi! Ca pe aia mai batrani ii muta de la et x mai jos ca sa poate urca pe scari la o adica cand pica curentu, si pe aia tineri ii urca mai sus, in blocuri, nu stiu daca e adevarat, dar am ras cu draci la faza asta. Nu poti pleca din tara, nu te poti duce acolo liber tu de aici.
Nu ai voie sa ai masina, acolo e durere, nu in China.
Aia e dictatura pe bune.

Capitalism este in china, ca-s si firme americane si altele (fata de coreea de nord unde nu vezi asa ceva), doar ca statul nu ii lasa de capul lor sa faca ce vor mi se pare, adica in detrimentul tarii cumva. Are 51 % din actiuni, nu stiu exact, dar asa parca auzisem.

Cert e ca statul are controlul, si asta nu este ceva rau neaparat.
Ca altfel pot veni altii sa te cumpere, sa te domine (neocolonialism), etc, etc. Uite cum suntem noi, suntem carpa UE, iar UE cam carpa SUA (eu imi sustin parerea).
Politica noastra se face la Bruxelles, vin astia sa-si vanda toate mizeriile aici facute special pentru prostii de noi, nu ti le da pe alea din UE care le vand la ei! Sunt mai proaste.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Si in RO pe vremuri erau companii caputaliste, Pepsi Colo stiu sigur ca era in RO comunista.
SUA s-a dus in Vietnam ca eu chemat South Vietnam sa-i ajute ca veneau peste ei North Vietnam care erau comunisti

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Era, ca pepsi era si la noi, dar nu stiu daca nu era de stat cu licenta SUA fabrica de pepsi.

Si daca erau comunisti ce treaba aveau americanii acolo in Vietnam? Ce daca ii chemau, s-au dus ca aveai ei interes de frica sa nu se intinda, nu ca ii era de sud vietnam.

Ca daca veneau comunistii veneau si gata, era liniste mai devreme.
Si asa daca nu au venit? Tot de cacao au dus-o mai departe aia.

Cand nu le mai convine "nu ne bagam noi in problemele altora".
Cum au facut in WW1, cand au avut interes s-au bagat, dupa aia "nu ne bagam in problema europene", cand s-a pus problema sa fie pace, si cum sa fie, etc.

Au zis de forma de liga natiunilor dar ei nu au intrat in ea..haha.

| relian a răspuns:

Eu nu votez pe nimeni, dar incerc sa zic ceva despre ce intrebi tu.Multi oamenii voteaza PSD ca asa e moda, ori ca asa au apucat ei, stii cum este votezi pe cineva, apoi o tii tot asa.Mai contribuie la asta si faptul ca PSD sau PNL fac mai multa reclama, asa ca omu se uita mai des la aia, zi de zi, an de an, devine deja obisnuinta.

De asemenea romanii stiu fara sa le spuna cineva ca de ar alege pe altii, tot nu sar sachimba nimic pentru ei, asa ca daca aleg tot ceau ales si pana atunci, e asa o speranta, poate poate sor gindi si aia la noi, macar cai tot alegem asa intruna laughing

Cam asa cred ca e metalitatea omului de rind, nu ca siar da el seama de ceva.
Ppe de alta parte au dreptate, oricum de aleg pe altii nu se va intampla nimic nou, cel putin pentru ei si pentru tara. Iara cand vin altii noi, nu stiu se simt oamenii nu prea comozi, nu se simt in largul lor.

Plus de asta alde astia PDS au fost asa mai conservatori sa le zic, chiar de au vindut tot laughing au lasat totul in paragina, nu prea erau ei de acord cu straini, sa vina sa aduc a la noi tot felul de produse, asta cred ca se crede, desi nu stiu daca este adevarat

Eu asa percep PSD ca pe un partid capusa dar de asta intern, care vrea el sa conduca, daca s-ar putea fara amestec din afara, iar oamenii cred ca asa percep partidu asta si de aia voteaza asa, pentru ca nu prea vrea romanu sa se amestece straini in ciorba noaostra.
Bine e doar ideea asta, ca asa ar fi, probabil nu-i deloc asa, dar oamenii asa spera, asa cred ei car sta lucrurile.

Nu stiu daca ai vorbit cu oameni, multi nu-s de acord sa vina strauini sa cumpere in RO cladiri, paminturi si asa mai departe, deci este aceasta retincenta ba n-are ce cauta strainii aici la noi, iar PSD cam asa o fosot dea lungul timpului perceput ca un partid care nusi vinde tara laughing dar is capuseaza cetateni laughing

Plus de asta leo mai dat si cate o sticla de ulei, un zahar, un rachiu, omu pe moment este bucuros pentru astea si spune ca oricum pe el nul deranjeaza daca voteaza PSD, el tot la fel va trai si cu PSD si cu altii, asa ca macar sa se simta bine atunci cu o tuica, cu ceva mici laughing

Niciodata partidu sau cei care au condus un oras, tara, nu au stiut sau nu iau ajutat pe oameni niciodata, asa ca oamenii is satui de toti, voteaza ca sa aiba asa gen sa iasa in oras la o plimbare la un pahar laughing

E cam dificil sa afli exact pentru ce voteaza unia doar PSD, cel mai bun, aer fi sa vorbesti cu oamenii care voteaza asa personal fata in fata, dar s-a stii si ce sa-i intrebi, sa stii cum sa-i iei sa ii faci sa vorbeasca.

Eu nu-i judec pentru ca oricum de ar veni altii, cum am spus nimic nu sar schimba.De fapt altii au si fost, sau perindat toti prin politica pe la guvernare, iar faptul ca is partide noi, or fi, dar oameni de ac olo is tot aia ces si la PSD laughing

Multi oamenii nici nu voteaza, la mine acasa majoritatea nu voteaza, cel putin din fam mea, nu mai voteaza de ani buni. Altii voteaza din prostie, cunosc si asa destui, nici alora nu ai ce sa le faci, asta este sistemul, asa ca nu cred ca in urmatorii 500 de ani se va aschimba ceva in RO laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Vezi ca vin gaborii peste tine de la astfel de întrebări,ofensezi bătrânii care primesc un pachet all inclusivewinking laughing
De ce câștigă? Simplu,jocul e deja jucat,alegerile sunt doar chestiuni formale.
Eu nu cred că toți au iubit Pesedeu' sau peneleu'.
Uite, la Iași, de exemplu, s-a nimerit sa fie același primar de care tot Iașul se plânge că nu face treabă bună.
Deci, ce te mai mira?

| untu a răspuns (pentru Hyperion7):

Vorbesti prostii si aiurea! Batranii nostri primit nimic, nici un macar un pachet de la PSD!

| Hyperion7 a răspuns (pentru untu):

Daca zici tu

| RAY a răspuns (pentru untu):

Cum nimic omule, sunt atatea video

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca mafia rosie si galben au toate resursele

| Bianncax a răspuns:

Pentru ca oamenii voteaza cu ce le e "familiar", chiar daca stiu ca sunt niste hoti. Si asa cum s-a spus, batranii se gandesc doar la pensiile lor

| frumoasazaraza a răspuns:

Pentru ca voteaza doar batranii.