| anonim_4396 a întrebat:

E ilegal sa vinzi pe ebay? Daca ma apuc sa vand fara sa am ceva acte risc amenzi sau pot pur si simplu sa incep sa vand pentru ca nu trebuie nici un act

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da e normal, atat timp cat nu vinzi praf alb si ilegalitati.

| DiaDiana9 a răspuns (pentru mgtow):

Deci nu am nevoie de firma sau acte?

| mgtow a răspuns (pentru DiaDiana9):

Nu

| Wr3nch a răspuns:

Depinde ce intelegi tu rpin a vinde. Daca vinzi gen o bluza portocalie, care a ta, nu. Daca faci 1000 de bluzee protocalii si vrei sa le vinzi atunci da.

| Nemessys a răspuns:

Daca era ilegal sa vinzi pe ebay atunci nu mai vedeai atatea produse, nu mai exista ebay si nici olx.

Este ilegal sa vinzi sa produci sau sa cumperi niste produse si sa le vinzi mai departe fara sa ai firma. Daca ai un produs sau 2 si vrei sa le vinzi din an in paste atunci aia este altceva.

Insa, daca gasesti un furnizor si cumperi produse, iar apoi le vinzi pe ebay, acei bani o sa-ti intre luna de luna in contul tau bancar, pe care esti obligata sa-l faci ca altfel nu ai cum. Banca o sa observe ca intra deodata sume mari de bani in contul tau asa ca o sa afle informatii despre tine. Daca o vada ca ai doar o sursa de venit (job-ul) sau niciuna, atunci acea suma o sa fie suspecta.
Ce ai zice tu despre un om care primeste in fiecare luna 2000 de euro in cont si el nu are niciun contract de munca nicaieri? Suspect, asa-i?

Banca este obligata sa raporteze acele informatii la ANAF. Cei de la ANAF o sa te caute sa vada ca ai o societate comerciala (sau ma rog. firma) sau daca ti-ai declarat venitul. In cazul in care nu ti-ai declarat venitul, risti sa fii sanctionat destul de aspru cu inchisoarea.

Asadar. solutia. Daca vrei sa vinzi si sa incei un business pe ebay, contacteaza un avocat sau un jurist, te prezinti si ii spui ca vrei sa creezi un SRL (asta iti recomand deoarece are cele mai mici taxe). Ii spui si pentru ce ca sa stie ce coduri CAEN sa bage acolo. Mai departe o sa colaborezi cu un contabil si il intrebi pe el ce si cum sa faci incat sa castigi acei bani legal. Taxele sunt de 3% in cazul in care nu ai niciun angajat, 1% daca ai macar un angajat + atunci cand vrei sa scoti banii din firma, iti mai ia 5%. Deci daca faci 10.000 de euro, statul iti ia doar 800, restul sunt ai tai, net. Dar odata ce faci bani, nu-i scoate tu si sa-i spargi. Trebuie sa ai mereu bani de stockwinking.