| NoNameGirlx a întrebat:

De ce este discriminare intre romani si tigani?

Răspuns Câştigător
| TooNight a răspuns:

Sper sa nu te supere raspunsul:
In primul rand, tiganii se trag din INDIENI deci s-o luam logic.De unde pana unde or ajuns fix in Romania?
In al II-lea rand, deja au prea mari pretentii, eu nu sunt sub nici o forma de acord ca ei sa se numeasca "rromi".Mai trebuiau cateva litere in + sau - si erau romani.
In al III-lea rand.Hai sa spunem pe fata,nu toti tigani sunt la fel,dar ei ne DISCRIMINEATA pe noi.-Au venit in tara noastra si:
-Ba fura
-Ba pleaca prin alte tari si ne fac de rusine tara.
Noi n-avem absolut nimic cu ei,dar pur si simplu valorile tarii dispar in alte tari, fiindca ei ne-au impanzit tara(ma refer la faptul ca oriunde intorci capul, Hop tiganul! si nu e vorba numai de asta, de exemplu in tara sunt oameni de mai multe nationalitati:de la unguri pana la chinezi.Dar din toate astea, tiganii sunt cei mai necivilizati.(Nu toti).

| Martinel_Daria_1991 a răspuns (pentru TooNight):

1. Indiferent de unde sunt tiganii ca origine, pana la urma "rezultatul" persoanelor de azi este tot un mix. La fel de bine, luand in considerare multitudinea etniilor care au trecut/trait pe taramurile romanesti, poti sa ajungi la concluzia ca fiecare dintre noi e practic un produs al stramosilor nostri => mix de etnii, si de ce nu, poate chiar de tigan.
2. Indiferent cum s-ar numi, tot oameni suntem si ar trebui sa ii tratam ca atare. Dincolo de asta, majoritatea au cetatenie romana si cu atat mai mult ar trebui sa ii privim de la egal la egal.
3. Pentru faptul ca exista cateva cazuri in care tiganii au fost surpinsi in acte de infractionalitate, nu inseamna ca toti sunt asa. Etichetarea aceasta nu aduce absolut nimic okd upa sine, chiar din contra, determina discriminarea lor.

5 răspunsuri:
| Ellenaroxy a răspuns:

Pai in primul rand tiganii nu prea sunt educati NU GENERALIZEZ MAI SUNT SI EXCEPTII cam pe toti care i-am cunoscut vorbeau urat nu erau instare sa poarte o conversatie sunt impulsivi adica sar la bataie imediat nu conteaza cum te comporti ei tot te bat happy fura, dau tepe, nu te poti increde in ei happylista continua nici eu nu ii suport... practic unii tigani stau acasa si noi ii intretinem pentru ca toarna copii pe banda si statu plateste de la noi laughing de ce credeti ca francezii italienii nu ne suporta din cauza lor cred ca tot li se cuvine happy nu au carte deci ei pe viitor nu vor stii sa faca nimic decat sa cerseasca si sa fure bine asta pe viitor vor exista romanii care muncesc si tiganii barbatii fura si femeile ghicesc laughing)... mai cunosc si tigani care din saracia aia a lor muncesc pe putini bani asa da jos palaria sau tigani care provin din familii bune si este ceva de capu lor happy CONTEAZA 7 ANI DE ACASA sper sa nu fiu foarte injurata happyam spus si repet nu generalizez nu toti tiganii sunt asa

| MadaAwwr a răspuns:

Pe bună dreptate

| MadaAwwr a răspuns:

Pentru că românii vorbesc frumos, au educație, bun simț, se știu comporta în societate, nu sunt primitivi, nu au glume proaste cu tentă sexuală, nu sunt hoți, nu sunt nebun, nu sunt scandalagii, nu sunt jegoși, nu sunt scursura societății pe când țiganii sunt opusul romanilor.

| CrazyAngel01 a răspuns:

Vreau sa va spun ca tiganul nu are tara lui. Nu e tigan care sa isi incalce juramantul si care sa-si tradeze familia..nu e tigan care sa nu fure(deoarece asa le este neamul si asta la ei este o mandrie). Nu trebuie sa urasti tiganii deoarece..intamplator..atunci cand simti ca nu ai nicio scapare, tiganul fiindca are o inima mare iti da o mana de ajutor.