Întrebare recomandată | Maximus_7522 a întrebat:

De ce este necesar sa se demonstreze vinovatia persoanelor care au savirsit infractiuni?

59 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca numai persoanele vinovate pot fi condamnate, pana sunt gasite vinovate se bucura de prezumtia de nevinovatie, prevazuta de Constitutie si Codul penal.
De altfel vinovatia este un element esential al infractiunii, definita legal ca fapta savarsita cu vinovatie si fara vinovatie nu exista infractiune.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru a se evita erorile judiciare, logic. Ia gandeste-te ce-ar fi sa te salte intr-o zi politia, pe strada, sa decreteze ca esti vinovat de cine stie ce si sa te uite la bulau. Fara sa se mai agite sa cerceteze daca esti sau nu vinovat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cum acuzi dacă nu ai probe?
Vezi schema infracțiunii.
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Ca sa nu bagi la puscarie un nevinovat.Cu toate astea se mai intampla erori.

| Încrucişătorul a răspuns:

Deoarece sunt sanse ca "infractorul" sa nu fie intocmai infractor. Inselaciunea si " a doua fata" sunt o combinatie grozava in a minti.

| EmaS a răspuns:

Persoana acuzata de savarsirea unei infractiuni este prezumata nevinovata atata timp cat vinovatia sa nu-i va fi dovedita.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Pentru ca acele persoane sa plateasca pentru fapta facuta.
*-*

| 4b a răspuns:

Unii sunt vinovati de dementa...
''Atunci cand un inculpat se apara invocand lipsa de discernamant, el trebuie sa-si publice starea psihica''.
Trebuie sa se stie daca esti ori ba in toate facultatilewinking

| TheAce a răspuns:

In mod logic pentru ca asa e corect. Pentru a se evita greselile judiciare dar si pentru ca de multe ori unora le sunt inscenate fapte. Cazuri sunt destule. Se stie ca fiecare om e nevinovat pana la proba contrarie. E un drept fundamental al omului ce trebuie respectat. Daca nu ar fi respectat atunci am trai in anarhie si in haos.

| Niiiicu a răspuns:

Pai daca nu s-ar mai dovedi asta atunci ar fi numai crime, jafuri si violuri si nimeni nu ar ar pati nimic

| DyNo a răspuns:

Pai altfel cum ai stii ca acea persoana este vinovata de respectiva infractiune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a nu fi pedepsiti oameni nevinovati. daci intrebi pe toti din puscarie, de ce sant acolo, toti iti vor spune ca sant nevinovati.dar legea a dovedit cu probe ca sant vinovati.

| oOSaritaOo a răspuns:

Păi de unde ştii că este vinovat decât dacă îi demonstrezi vinovăţia? Doar aşa aflii dacă e vinovat sau nu.

| RainboyDash a răspuns:

Pentru ca e nevoie de motiv! Nu poti sa trimiti un om in inchisoare fara motiv ca asa iti ine tie chef

| c0ton a răspuns:

Pentru ca sa nu fie vreun infractor afara si sa fure sa faca rau oamenilor iar apoi toti sa planga si in plus asa se face dreptate.

| c0ton a răspuns:

Regimu politic si demografic

| Laurretta a răspuns:

Pentru a nu fi pedepsite persoanele nevinovate.

Răspuns utilizator avertizat
| slowswag a răspuns:

Pentru ca asa e corect

| fuckThisLife a răspuns:

Pai fara a demonstra vinovatia cum ai putea sa judeci pe cineva?

| omide a răspuns:

Daca dovezile nu sunt clare sau sunt indirecte

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Depinde laughingthinking/

| Andr3y007 a răspuns:

Persoana acuzata de savarsirea unei infractiuni este prezumata nevinovata atata timp cat vinovatia sa nu-i va fi dovedita.

| Andr3y007 a răspuns:

Pentru a se evita erorile judiciare

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Ca sa se stie sigur cine e vinovatulstraight face

| Timeea2001 a răspuns:

Pentru ca asa este corect si asa este legea

| PickUp a răspuns:

Pai deexemplu eu ma duc la politie sa spun ca cineva a furat. Dar politistu nu stie sigur. Poate ca sunt dusman cu el! Unora sunt vietile in joc. Deci sunt mai multe motivehappy Funda plz

Răspuns utilizator avertizat
| StewartCassie a răspuns:

Buna.
Este o intrebare de baraj? laughing
Aa... daca au savarsit infractiuni si sunt dovezi, normal ca sunt vinovati. Nu stiu de ce intrebi acest lucru. Cei care savarsesc infractiuni pot sa si ucida, de aceea ei sunt declarati vinovati.