| CostinAlamariu a întrebat:

De ce există căsătorii civile? Mi se pare o aberație. Căsătoriile sunt intrinsec niște ritualuri religioase. De ce un stat secular imită o ceremonie religioasă?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nici eu nu înțeleg. Ideea de căsătorie e profund religioasă. Când am ridicat și eu întrebarea asta, cineva a spus: "Pentru atei!", dar sincer n-am nicio idee de ce tu, ca ateu, te-ai căsători.

72 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bine omuletule. ¯\_(ツ)_/¯
Fi tu triumfant cu premise indubitabile si o structură de argumentare impecabila, oricum noi "nu pre ne gandim. Ne ceri prea mult" laughing

| Freya1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da nu ai răspuns, sau cel puțin nu am văzut eu la întrebarea "cu ce te afectează?"
Vorbesc serios acum, ce se intampla rău dacă te căsătorești?

| andreea878 a răspuns:

Biserica nu iti da certificatul, DE ASTA SE NUMESTE CIVILĂ.

| dullcat a răspuns:

Pentru ca fiecare sa poata beneficia de niste drepturi legale, la care in mod normal nu ai acces, chiar si cu casatoria religioasa sau fara.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ideea de casatorie si alte idei sau lucruri, pe vremuri erau facute de biserica, biserica era guvernu, ea guverna, ea facea legi, ea casatorea, etc, drumuri scoli bla bla.
Tu despre ce submarine vorbesti?

| CostinAlamariu explică (pentru relian):

Și înainte să existe Biserica cine le făcea?

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Omu de cand traia in triburi a avut o forma de organizare, au avut sefi etc, deci erau persoane care conduceau acele triburi, sau asezari mai tirziu.
Pina la urma ce conteaza cine tine evidenta populatiei, sau casatoreste ori desparte, nu conteaza ca e biserica, ca e stiu si eu ce sfatu comunal, primaria orasului sau regele ori imparateasa Olandei laughing de retinut ca omu a avut organizare de cand aparu, avu sefi, aia organiziau comunitatea.
Mai simplu spus lucrurile astea le faceau cei care conduceau comunitatile de oameni.
Ca era biserica, ca era imparatu sau mai stiu eu ce sfatul tarii, comunei aia conteaza mai putin.

| CostinAlamariu explică (pentru relian):

Casatoria nu este sau cel putin nu era un act administrativ sau civil ci a fost inventat de religie în scopul religiei si nu de catre societatea civila sau de stat. Casatoria n-are nicio logica in afara religiei.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Casatoria n-a fost inventata de religie, iar asta religioasa nu are nici o valoarea, poate asa sentimentala pentru unia, spirituala pentru cei indoctrinati religios, dar valoare este pe nicaeri.

Tu de fapt ce problema ai cu casatoriile astea? Traiesti intr-o cominitate te supui legilor, altfel mergi in pustiu si fa-ti tu acolo ce legi doresti.
Nu are logica casatoria in afara religiei? IUite ca are logica, nu are logica casatoria religioasa, pentru ca este nula fara cea legala, sau mai simplu spus nu are valoarea in fata nimanui, cea religioasa.

Tu daca esti indoctrionat religios te cred, faci orice doara in numele religiei tale, dar asta este fix problema ta, comunitaile de oameni functioneaza dupa legi, care din pacate pentru tine in ziua de astazi nu mai sunt aplicate de biserica.

Biserica este un moft, ceva asa care vrea, nu este o necesitate si nici n-a fost vreodata.
Daca nu maninci, daca nu bei apa mori, Daca nu mergi niciodata la biserica nu se intampla absolut nimic. La fel daca mergi la biserica zilnic sau frecvent nu se intampla nimic fizic, dar se intampla ceva psihic, te indoctrinezi, sau devine plictisitor, adica nu-i ceva bun pentru om.

Ce inseamna sa faci acelasi lucru sau sa asculti acelasi lucru la infinit mai ales nefiind obligat? Mergi la biserica si de fiecare data asculti aceiasi placa stricata, intruna intruna, ani de zile, asta se numeste indoctrionare.
Daca sa zicem era o necesitate iti tinea de foame, ori erai obligat, atunci era alta poveste.
Biserica nu-ti tine nici de foame nici de cald, doar te strica la cap laughing asa cum se patre tea stricat pe tine, te face sa vezi logica doara in chestiile religioase, unde majoritatea nu vede nimic.

| CostinAlamariu explică (pentru relian):

Casatoria a fost inventata de religie. Statul civil exista de cand? De prin 1700-1800? In timp ce casatoria in sens pur religios exista de pe vremea cand stramosii nostri nu erau decat niște triburi migratoare care n-au descoperit nici măcar bronzul. Căsătoria are sens din pct de vedere religios ca un ritual; dar civil nu are sens. Civil poti sa inchei contracte si sa faci parteneriate, dar n-are sens sa copiezi institutia casatoriei de la religie.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Inaintea statului civil si religiei au fost altcinerva care aproba sau administra tribu de care spui.
Sefu de trib de exemplu sau parintii fetei a baiatului coinsimteau acea unire, casatorie intre 2 oameni, asta fara religie, inainte ca religia sa existe.
Daca tu sustii ce sustii, arata, adu ceva dovezi in sensul asta, ca biserica a in ventat casatoria, asa o sa zic si eu ca ai dreptate.

Chiar daca sa vorbim asa teoretic religia sa fi inventata casatoria, nu vad rostu nemultumirii tale astazi. Am mai spus religia nu mai are nici un rol, poate dea prostii oamenii, sunt inca f multi naivi care se lasa prostiti de biserica, de religie.

Hai sa iti spun in mare povestea casatoriei. Sa iti arat, daca esti curios iti trimit si un link, dar este in engleza, spune despre casatorie, cand aparu, unde, la ce data si cine facea axcea casatorie.

Fii aici antena ce spune.

Prima doveziinregistrate despre ceremoniile de casatorie care uneau un barbat si o femeie dateaza din anum 2350 inainte de hristos, deci acu 4350 de ani aproximativ. Spune asa, pe atunci casatoria nu avea nimic dea face cu dragostea sau cu religia. Deci religia nu era implicata, asta daca exista.
De unde este aceasta inregistrare? Din Mesopotamia.
Scopul casatorie, spune, era ala dea lega o femeie de un barbat si sa-i faca urmasi aluia, doar lui.Pt ca inainte de asta cand triburile erau migratoare, femeile erau impatrtite de mai multi barbati, deci nu se stia un copil a cui barbat era.

Cind sau asezat si au trecut la agricultura, etc atyunci aparu si casatoria, asa zice articolul din care iti scriu aici.Dar fiecare partener se putea culca si cu alte femei, resp[ectiv barbati, dar copii faceau doara ei, pentru ca de aia se casatorise, sa aiba urmasi.

Cum decurgea acea casatorie? Venea tata fetei si spunea : o gaj pe fica mea tie, adica unia de acolo in scopul de a produce urmasi legitimi. Asa suna casatoria.

Cind sa implicat religia in aceasta chestie? Religia s-a bagat in sama dupa ce Biserica Romano-catolica a devenit o institutie puternica in Europa, binecuvintarile unui preot au devenit un pas necesar pentru ca o casatorie sa fie legal cunoscuta.
Deci biserica sa implicat in casatorie undeva dupa secolul 8 lea, dar biserica doara accepta casatoriile facute cum am spus mai sus, nu oficia ea casatorii. Biserica baga ca act sau drept canonic casatoria de abia in anul 1563 la Conciliul de la Trent.

Ei acu ce mai spui? Hai vina si arata ca biserica a inventata coada de la peste laughing mai nene inteleg eu ca esti indoctrinat religios, dar exista dovezi, insasi Biserica ta asta crestina spune chestia asta.

Deci daca eu o tiu de coarne, daca Biserica ta o tine de coarne tu de ce spui cai ciuta?
Nu te mai baga in sama cu cineva, asa fara sa ai o baza cit de cit ok? Inainte dea te lua cu cineva la trinta, informeaza-te chiar la biserica ta, apoi stii sa taci ori sa te bagi.
Ok numai bine si nu te mai obosi sa spui ceva nu ai ce.

| anonimg a răspuns:

Pentru ca statul vrea sa-si bage nasul unde nu-i fierbe oala. Probabil statul are ceva de castigat; ca altfel nu-si baga nasul aici.
Statul nu trebuie sa se amestece in treburile religioase. Dar daca are un ciolan de ros -chiar daca noi nu il stim, nu il vedem- de aceea se baga.