| fatainvizibila21 a întrebat:

Cine oficiaza casatoriile religioase interconfesionale?

15 răspunsuri:
| William a răspuns:

Eu!

| fatainvizibila21 explică (pentru William):

Pentru asta, cu siguranta, vei primi fundita laughing

| danut a răspuns:

In functie de alegerea, unul din cei doi preoti (pastori) ai uneia din cele doua religi din care fac parte mirii. Este posibil in cele mai multe din cazuri daca cei doi sunt din religii cu un grad mare de deosebire (ex. traditionalisti si protestanti) ca sa fie refuzata oficierea casatoriei. In general o casatorie intre religii cu un grad mare de deosebire este bine sa nu se faca deoarece va produce foarte mari necazuri cuplului respectiv

| fatainvizibila21 explică (pentru danut):

Amandoi crestini: ortodox respectiv protestant

| danut a răspuns (pentru fatainvizibila21):

Atunci va veni sfarsitul omenirii.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru danut):

De ce religia ar produce necazuri unui cuplu? Daca cei doi se inteleg, de ce le-ar produce necazuri un lucru pe care, poate, nici macar nu l-au ales ei?

| fatainvizibila21 explică (pentru FaraNume1245):

Eu consider ca religia nu a fost "inventata" ca sa desparta oamenii, sa fie o bariera intre ei... Si nici nu sunt de acord cu "convertirea din dragoste". Dumnezeu e unul pentru toti, indiferent de modul in care ne inchinam lui...

| fatainvizibila21 explică (pentru danut):

De ce va veni sfarsitul omenirii? laughing

| danut a răspuns (pentru fatainvizibila21):

Daca un preot protestant si unul ortodox vor sluji acelasi eveniment in acelasi timp, atunci lumea asa cum o stim noi isi va afla sfarsitul sau va veni ceea ce multi numesc Apocalipsa.

| danut a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu religia va produce necazuri ci diferentele dintre cele doua religii vor aduce aceste necazuri. Intelegerea unui cuplu este un lucru relativ si pe o perioada determinata de timp. Nu conteaza ce au ales sau nu, fara sa isi dea seama exista diferente intre doua persoane care apar atunci cand atractia dintre cei doi se estompeaza, cand fata mai castiga cativa ani iar baiatul incepe sa se uite dupa una mai tinerica, este inevitabil acest eveniment si cu cat trec anii cu ztat acest eveniment se apropie de data casatoriei.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru fatainvizibila21):

Atunci de ce iti pasa asa mult de ce nume poarta preotul care face casatoria?

| fatainvizibila21 explică (pentru FaraNume1245):

Noi vrem sa ne casatorim si eu nu stiam cine poate oficia casatorie religioasa. Atat. Pana la urma cea civila probabil ca este suficienta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Unul care are mai multi neuroni decat sefii religiosi ale celor doua confesiuni.

| Divy a răspuns:

Bănuiesc că ortodocși, dar poți căuta să întrebi un preot pe internet sau în biserică și să ceri sfatul.
Eu știu că ai nevoie de o dispensă de la episcop pentru asta, dar cum e urmarea să nu ajungi amăgită de bogății și de înșelare privind mai bun ce e a celuilalt decât ce e al tău.

| Grigore_Betty_1993 a răspuns:

Este la alegerea celor doi.