| Valentin_Bratan_1989 a întrebat:

De ce expira tichetele de masa?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Ca sa nu fie bani. Tichetele de masa au multe caracteristici ale banilor. Emiterea de bani sub alte forme si denumiri trebuie evitata. O caracteristica a banilor este ca raman valabili in timp. Asa ca le iei caracteristica asta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca asa prevede art.2 din L.142/1998, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Fiecare tichet de masă pe suport hârtie este valabil numai dacă are înscris numărul sub care a fost înseriat de către unitatea emitentă şi dacă cuprinde, cel puţin, următoarele menţiuni:
  a) numele şi adresa emitentului;
  b) valoarea nominală a tichetului de masă;
  c) date referitoare la perioada de valabilitate;
  d) interdicţia de a fi utilizat pentru achiziţionarea de ţigări sau de produse alcoolice;
  e) spaţiu pentru înscrierea numelui şi a prenumelui salariatului care este în drept să utilizeze tichetul de masă;
  f) spaţiu destinat înscrierii datei şi aplicării ştampilei unităţii la care tichetul de masă a fost utilizat."

| Silent3025 a răspuns:

Au expirat, au fost valabile pana la sfarsitul anului (cel putin cele Sodexo) oricum, vezi ca scrie pe tichete cand expira.

| Alissia97 a răspuns:

Ca sa le cheltuim cat mai repede.