| 阿林 a întrebat:

De ce Germania, Austria si Republica Moldova nu au street view pe Google Maps?

5 răspunsuri:
| lplostonyou a răspuns:

O fii puncte strategice, mai stii?! au ceva de ascuns probabilhappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Germania si Austria au niste politici de privacy foarte stricte de aia google a intampinat multe probleme in a face publice pozele. Republica Moldova nu cred ca a reprezentat un obiectiv de luat in calcul pentru google

| sltlp a răspuns:

Deoarece au fost niste golani, iar statele au actionat. Masinile street view adunau date de la routere(locatie, adrese mac etc) iar la cele publice chiar mai mult de atat. In cazul altor state insa, este posibil sa fie prea sarace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google Street view a fost banat in Austria din cauza privacitatii dar ban-ul a fost ridicat si s-a cerut ca unele chesti sa fie blurate si sa nu apara in street view si Google nu a avut chef sa blureze asa ca a renuntat la street view asta s-a intimplat si in Germania.
Nu stiu daca si in Moldova s-a intamplat aceeasi chestie

| elena20minodora a răspuns:

Google a avut termen pana la miezul noptii de joi spre vineri sa dea autoritatilor germane datele confidentiale colectate de masinile Street View de la retele WiFi nesecurizate, ca parte a unui scandal care a determinat mai multe tari sa deschida anchete impotriva Google, scrie BBC. Compania a admis pe 16 mai ca masinile utilizate pentru serviciul de cartografiere Street View au colectat din greseala date personale trimise de utilizatori ai unor retele WiFi nesecurizate, iar pe lista celor 30 de tari este si Romania.